25 هزار بیمار

۲۵ هزار بیمار در لیست انتظار پیوند قرار دارند

رئیس واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی گفت: حدود ۲۵ هزار بیمار در لیست انتظار پیوند قرار دارند و روزانه ۱۲ نفر از این بیماران به دلیل عدم دریافت عضو پیوندی جان خود را از دست می‌دهند.

به گزارش رسانه خبری سلامت سپید پوش ،فرحناز صادق بیگی، رئیس واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن گرامیداشت ۳۱ اردیبهشت ماه، روز ملی اهدای عضو اهدای زندگی، گفت: از سال ۱۳۸۰ که پیوند عضو از مرگ مغزی آغاز شد تاکنون نزدیک به ۹۰۰۰ مورد مرگ مغزی با اهدای حدود ۲۰ هزار عضو به بیماران نیازمند پیوند، جان دوباره بخشیدند.

رئیس واحد فراهم آوری اعضای پیوندی بیمارستان مسیح دانشوری با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۲۵ هزار بیمار در لیست انتظار پیوند قرار دارند، گفت: اغلب این افراد بیماران دیالیزی نیازمند به پیوند کلیه هستند و پیوند کبد، قلب، پانکراس، ریه و روده در رتبه‌های بعدی این لیست قرار دارد.

روزانه ۱۲ بیمار از لیست انتظار پیوند جان خود را از دست می دهند

به گفته وی روزانه ۱۲ بیمار از لیست مذکور به دلیل نرسیدن عضو پیوندی جان خود را از دست می‌دهند.

صادق بیگی با اشاره به اینکه سالیانه حدود ۴۰۰۰ مرگ مغزی در کشور رخ می‌دهد که قابلیت اهدای عضو دارند،گفت: هر مورد مرگ مغزی می‌تواند تا ۸ عضو و  حدود ۶۰  بافت مختلف را اهدا کند که این اعضا شامل ریه‌ها، کلیه‌ها، قلب، کبد، روده و پانکراس و بافت‌ها نیز شامل دریچه قلب، استخوان، غضروف و قرنیه هستند.

فقط ۲۵ درصد بیماران مرگ مغزی به اهدا عضو می رسند

به گفته رئیس واحد فراهم آوری اعضای پیوندی در حال حاضر فقط ۲۵درصد این ظرفیت به اهدا می‌رسد؛ به طوری که در سال گذشته فقط ۱۰۷۸ مورد مرگ مغزی اهدای عضو کردند.

وی مهمترین دلیل عدم اهدای مابقی این اعضا و در زیر خاک قرار گرفتن این گنج های گرانبها را رضایت ندادن خانواده‌های بیماران مرگ مغزی به اهدای عضو ذکر کرد و گفت: مهمترین دلیل این عدم رضایت خانواده‌ها این است که باور ندارند مرگ مغزی غیرقابل برگشت است و همچنان امیدوارند که بیمارشان بهبود می‌یابد.

صادق بیگی افزود: از آنجا که مرگ مغزی ظاهری شبیه کما دارد و قلب برای مدت کوتاهی با کمک داروها و دستگاه‌ها فعالیت می‌کند، خانواده بیماران مرگ مغزی تصور می‌کنند بیمارشان زنده است؛ در حالی که مرگ مغزی یک اتفاق غیرقابل برگشت است و تنها یک درصد علت مرگ ها را شامل می‌شود.

امکان بهبودی فرد مبتلا به مرگ مغزی وجود ندارد

وی با تاکید بر این که امکان ندارد فرد مبتلا به مرگ مغزی بهبودی یابد،گفت: در مرگ مغزی و کما فعالیت مغز از بین می‌رود با این تفاوت که در بیمار متبلا به کما هنوز سلول‌های مغزی زنده هستند و امکان بهبودی کامل فرد وجود دارد، اما در مرگ مغزی سلول‌های مغزی مرده‌اند و امکان برگشت بیمار وجود ندارد.

تفاوت مرگز مغزی و کما

رئیس واحد فراهم آوری اعضای پیوندی بیمارستان مسیح دانشوری تفاوت کما و مرگ مغزی را شبیه تفاوت فلج پا به علت سکته مغزی و قانقاریا برشمرد و افزود: در فلج پا به علت سکته مغزی سلول‌های پا سالم هستند و فقط فعالیت پا متوقف شده که به مرور زمان امکان بهبودی وجود دارد اما در قانقاریا سلول‌ها از بین رفتند و باید پا قطع شود؛ وگرنه با ترشح سموم سبب مرگ فرد می‌شود.

تاکنون حتی یک مورد مرگ مغزی بهبود یافته گزارش نشده

وی با اشاره به اینکه تشخیص مرگ مغزی فقط با معاینات دقیق و آزمایشات اختصاصی مغز صورت می‌گیرد، تاکید کرد: تاکنون‌ حتی یک مورد مرگ مغزی که بهبود یافته باشد گزارش نشده است.

رئیس واحد فراهم آوری اعضای پیوندی موارد مرگ مغزی را تنها شانس بیماران نیازمند به اعضای پیوندی برای ادامه حیات برشمرد و گفت: عدم رضایت خانواده بیماران مرگ مغزی سبب از بین رفتن این منابع عظیم حیات می شود. در صورت رشد رضایت خانواده ها  آمار مرگ و میر بیماران لیست انتظار پیوند به حد چشمگیری کاهش می‌یابد.

وی با اشاره به پیشگام بودن واحد فراهم آوری اعضای پیوندی بیمارستان مسیح دانشوری در امر مقدس اهدای عضو از موارد مرگ مغزی و کمک به نجات جان بیماران، افزود: این واحد  از سال ۱۳۸۳ با اهدای ۵۴۴۴ عضو از ۲۰۶۳ مورد مرگ مغزی نقش عمده‌ای در نجات جان بیماران پیوندی ایفا کرده است.

به گفته صادق بیگی فعالیت‌های متنوع، متعدد و مبتکرانه فرهنگی نظیر ثبت روز ملی اهدای عضو اهدای زندگی، ایجاد سامانه ehda.ir، معرفی و ثبت نام کارت اهدای عضو که در حال حاضر نزدیک به چهار میلیون عضو دارد، برگزاری جشن شفا برای تکریم خانواده‌های اهداکننده، بهشت ایثار، کارگاه‌ها، مسابقات، پویش‌ها و ترویج فرهنگ اهدای عضو در فضاهای مجازی مانند اینستاگرام؛ از دیگر تلاش‌های این واحد در امر خطیر نجات جان انسانهاست.

وی با اشاره به آیه ۳۲ سوره مبارکه مائده که هرکسی جانی را نجات بخشد مانند آن است که جان همه انسانها را نجات بخشیده است، گفت: به امید روزی که هیچ بیماری در لیست انتظار پیوند به علت نرسیدن عضو پیوندی فوت نکند .

 

انتهای متن/*

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code