گفتن متلک یکی از مصادیق ارتکاب جرم است/ افرادی که مرتکب این جرایم می‌شوند دچار اختلالات روانی هستند

تجاوز کلامی یا گفتن متلک به زنان از مصدایق ارتکاب جرم است و قانون برای آن مجازات تعیین کرده است، اما برای حل ریشه‌ای این مشکل، نیاز به درمان روانشناسی و پیدا کردن دلایل انجام این کار است.

به گزارش رسانه خبری سلامت سپید پوش، یک از مشکلات امروز جامع ما که حضور زنان و دختران را در سطح جامعه با مشکل روبرو کرده است، آزار واذیت‌هایی است که از سوی مردان به صورت کلامی و گفتن متلک انجام می‌شود و یا به‌صورت لمس چند ثانیه‌ای بدن زنان صورت می‌گیرد.

مشکلی که به دلیل فرهنگ خاص جامعه تا کنون به صورت جدی مطرح نشده و حتی بسیاری از زنان کشورمان از حق و حقوق خودشان در این مورد بی‌اطلاع هستند؛ متاسفانه به دلیل فرهنگی که در خانواده‌ها وجود دارد، حتی اگر این اتفاق برای زنی رخ دهد، به‌خاطر فرار از اتهامات احتمالی از بازگو کردن و پیگیری کردن آن خودداری می‌کند.

لازم به ذکر است که این نوع تجاوز به حریم زنان، تنها منحصر به کشور ما نیست، و در همه جوامع با هر فرهنگی اتفاق می‌افتد؛ بنابراین نمی‌توان این موضوع را به نوع پوشش خاصی مرتبط دانست، اما آنچه که این مسئله را در کشور ما کمی متفاوت نشان می‌دهد، نحوه‌ی برخورد و واکنش جامعه، قانون و مسئولین به این موضوع است؛ شاید اگر در جامعه ما، خانواده و افرادی که با این مشکل روبرو می‌شوند، بدون ترس و نگرانی، از مسئولین تقاضای اجرای قانون را می‌کردند، امروز وضعیت بهتر و جامعه امن‌تری برای حضور زنان وجود داشت.

گفتن متلک یکی از مصادیق ارتکاب جرم است

نکته‌ای که زنان و خانواده‌ها باید به آن توجه کنند و از آن برای محافظت خود استفاده کنند این است که در قانون برای آزار کلامی نیز مجازات تعیین شده است و کسی که با گفتن متلک برای کسی ایجاد مزاحمت کند، مجرم شناخته می‌شود و مرتکبان آن باید مجازات شوند و با توجه به معیارهای اجتماعی، عرفی و قانونی، تا حدودی مجازات‌های تعیین شده، مناسب و بازدارنده خواهد بود.

علی اسدی، حقوق‌دان و وکیل دادگستری در خبرآنلاین با بیان این‌که بخشی از این ناهنجاری اجتماعی به فرهنگ جامعه بر می‌گردد که در این راستا باید نهاد‌های موثر اقدامات شایسته‌ای را انجام دهند گفت: ایجاد مزاحمت برای بانوان تعریف مشخصی دارد و طبق آن، قانون، مزاحمت‌های خیابانی برای بانوان را جرم می‌داند و حبس و شلاق تعزیری را نیز به عنوان مجازات برای این مجرمان در نظر گرفته است.

البته باید توجه کرد که برای محرز شدن آن توسط دستگاه قضایی، شهادت شهود، اقرار و دیگر قراین اثبات جرم لازم است؛ اما همان‌طور که اشاره شد فرهنگ‌سازی برای ایجاد بستر مناسب در جامعه جهت رسیدگی و پیگیری این جرایم یکی از نیازهای کشور است، البته برخورد مناسب مسئولین در صورت اعلام چنین مواردی تأثیر بالایی در پیشگیری از تکرار این جرائم خواهد بود و باعث خواهد شد هم افرادی که دست به چنین اقداماتی می‌زنند از این کار منع شوند و هم زنان با خیال آسوده‌تر در جامعه حضور پیدا کنند.

افرادی که مرتکب این جرایم می‌شوند دچار اختلالات روانی هستند

جدای از بحث پیگیری و برخورد قانونی در خصوص آزار و تجاوز کلامی، این مشکل را از دیدگاه روان‌شناسی نیز باید مورد توجه و بررسی قرار داد تا بتوان راه حل مناسب و پایداری را برای برطرف کردن آن پیدا کرد؛ بسیاری از افرادی که چنین اقداماتی را انجام می‌دهند از نظر روان‌شناسی بیمار و فرد غیرمعمولی تلقی می‌شوند.

دکتررنجبر، روانشناس و مدرس دانشگاه در این خصوص گفت: از نظر روان‌شناسی، عبدی به‌عنوان “ارضا زودرس”  مطرح می‌شود و این افراد به دنبال ارضا روحی و روانیِ تمایلات جنسی خود در طرف مقابل هستند.

شاید یکی از دلایل گسترش این نوع تجاوز که در مراحل شدیدتر به تجاوز فیزیکی منجر می‌شود، استفاده نادرست از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی باشد؛ متاسفانه، جامعه ما بدون داشتن فرهنگ و دانش کافی، به یکباره با دنیای پیشرفته روبرو شد و این اتفاق در قشر ضعیف جامعه مشکلات روانی بیشتری ایجاد کرد، فردی که نیمی از زندگی خود را در دنیایی می‌گذراند که با دنیای واقعی خودش تفاوت بسیاری دارد، بدون تردید دچار سردرگمی و در نهایت اختلالات روانی و اخلاقی می‌شود؛ بحث در خصوص استفاده و تأثیرات دنیای فضایی بحث پیچیده‌ای است و لازم به یادآوری است که تأثیرات مخرب این فضا، به معنی رد استفاده از آن نیست، بلکه عنوان کردن آن تنها به عنوان یک زنگ خطر برای خانواده‌ها و البته مسئولین است.

متاسفانه به دلایل زیادی در جامعه ما، بیماران روحی رشد پیدا کردند و به دلیل ترس و سیاست‌های نادرست، از بیان آن خودداری کردیم، در حالی که در صورت دادن آگاهی و اطلاعات به جامعه، می‌توان در پیشگیری از مشکلات گام‌های موثری را برداشت.

دکتر رنجبر در این خصوص، برخورد قهری با این افراد را کم تأثیر دانست و عنوان کرد: برخی از این افراد نیاز به درمان روان‌شناسی عمیق دارند و برای حل ریشه‌ای مشکل باید تحت درمان مناسب قرار بگیرند، ممکن است در گذشته دچار اختلالات روانی شدند و امروز در قالب چنین رفتارهایی بروز داده می‌شود و اگر درمان مناسب را دریافت نکنند، ممکن از بزه‌های بیشتر و در رده‌های بالاتر را از این افراد شاهد باشیم.

خودمراقبتی زنان، بیشترین تاثیر در جلوگیری از تجاوز را دارد

موضوع مهم و بسیار موثر در پیشگیری از این اتفاقات، خود مراقبتی زنان و خانواده‌هاست، مسلماً نمی‌توان تمام مسئولیت را به عهده دولت گذاشت، پوشش مناسب، رفتار شایسته و اجتناب از حضور در محل‌هایی که احتمال ارتکاب چنین اقداماتی وجود دارد از راه‌هایی که می‌تواند امنیت بیشتری را برای بانوان دربرداشته باشد و این یک اصل در سراسر دنیاست،

برای داشتن یک جامعه با حداقل جرایم، نیاز به همکاری مناسب بین مردم و مسئولین و هم‌چنین قوانین مناسب و کافی با پشتوانه اجرایی در بستر فرهنگی مناسب در جامعه است و امیدواریم به زودی شاهد چنین جامعه‌ای در کشور باشیم.

 

انتهای متن/*

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

1 دیدگاه

  1. z mahani پاسخ

    بسیار به جا و در حد امکان کامل بیان شده، گرچه درباره همکاری مردم موافقم ولی باید بین همکاری و اجتناب از آسیب با پاک کردن صورت مساله تفاوت قائل بود. چنانکه برخی از مواردی که به عنوان پیشگیری از آزار کلامی عنوان شده میتوانند در ریشه علت این آزارها باشند.
    در جامعه ما، متاسفانه تمرکز بر پیشگیری از آزار کلامی(با روش هایی که از نظر من غلط هستند)، اقدام برای رفع علل این آسیب رو کاملا به حاشیه برده و تا به حال هیچ جا ندیدم که حتی راجع به علت صحبت شود چه رسد به اینکه کسی بخواهد درباره رفع اون اقدام کند! تنها چیزی که میشنویم مقصر انگاشتن قربانی و تلاش برای اصلاح پوشش قربانی! بوده.