جمعه, ۳۰ تیر , ۱۳۹۶ ||  Friday, 21 July , 2017

خانه » اورژانس » کاهش آمار خودکشی در سال 95

کاهش آمار خودکشی در سال 95

رئیس اورژانس اجتماعی کشور گفت: «در سال 95 اورژانس اجتماعی موفق به جلوگیری از 5225 مورد خودکشی از سه طریق فعالیت خط 123، خدمات سیار و مراکز مداخله در بحران شد.»

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سپیدپوش، رئیس اورژانس اجتماعی کشور گفت: «در سال 95 اورژانس اجتماعی موفق به جلوگیری از 5225 مورد خودکشی از سه طریق فعالیت خط 123، خدمات سیار و مراکز مداخله در بحران شد.» همچنین روانپزشک و مدیرکل حوزه ریاست سازمان پزشکی قانونی با بیان اینکه آمار خودکشی در کشور ما در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان بسیار پایین‌تر است، گفت: «به نظرم باید نسبت به انتشار اخبار خودکشی در رسانه‌ها حساسیت‌های لازم صورت پذیرد.» تحلیل داده‌های سالنامه آماری مرکز آمار ایران طی سال‌های 1380 تا 1391 نشان می‌دهد که 41هزار و 79 نفر مرد و زن در کشور اقدام به خودکشی کرده‌اند. از این تعداد 27‌هزار و 168 نفر مرد و زن فوت شده‌اند و از تعداد فوت‌شدگان، تعداد 20هزار و 416 نفر مرد و شش‌هزار و 752 نفر زن بوده‌اند.

این در حالی است که بر اساس آمار سازمان پزشکی قانونی کشور در سال‌های 1380 تا 1391 فوت‌شدگان ناشی از خودکشی 38‌هزار و 691 نفر بوده است. در مقایسه آمار فوت‌شدگان در اثر خودکشی که از سوی نیروی انتظامی ارائه شده با آمار اعلام شده از سوی سازمان پزشکی‌قانونی کشور تفاوت فاحش دارد و اختلاف 11‌هزار و 523 نفر را نشان می‌دهد. نرخ اقدام به خودکشی در سه دهه گذشته در ایران نشان می‌دهد که از دهه 60 تا دهه 70 رشد چشمگیر و بی‌سابقه‌ای داشته است. این نرخ از دهه 70 تا اوایل دهه 80 روند صعودی را پیموده ولی از اواسط دهه 80 به بعد، در یک سیر نزولی نرخ اقدام به خودکشی کاهش یافته تا بالاخره در دهه 90 به نرخ ثابتی می‌رسد.

«پریدن از ارتفاع» عامل اصلی خودکشی

رئیس اورژانس اجتماعی کشور اظهار داشت: در سال 95، در پنج‌هزار و 225 مورد خودکشی، از طریق فعالیت خط 123، خدمات سیار و مراکز مداخله در بحران از انجام خودکشی جلوگیری شده است. حسین اسد‌بیگی ادامه داد: پزشکی قانونی معتبرترین مرجع در خصوص آمارهای خودکشی در کشور است. این در حالی است که اورژانس اجتماعی فقط در برخی از موارد خودکشی وارد عملیات می‌شود.او گفت: در میان پرونده‌های خودکشی که اورژانس اجتماعی در آنها مداخله می‌کند «پریدن از ارتفاع» به قصد خودکشی دارای بیشترین فراوانی است و بیشترین مورد اعزام خودروهای سیار اورژانس اجتماعی در ارتباط با خودکشی به این موضوع ارتباط دارد.

اسدبیگی در ادامه با بیان آنکه بر اساس آمارهای پزشکی قانونی در سال 95، 52‌درصد خودکشی‌ها به شیوه حلق آویز کردن بوده است گفت: اورژانس اجتماعی در این مورد از خودکشی مداخله خاصی ندارد مگر آنکه برای خانواده‌های آنان خدمات مددکاری و مشاوره ارائه کنیم. به گفته او در سال 94 بر اساس آمار پزشکی قانونی 4020 مورد خودکشی منجر به فوت در کشور رخ داده است. اسدبیگی ضمن اشاره به آنکه ممکن است در فضای مجازی شایعاتی در خصوص رتبه ایران در خودکشی در مقایسه با سایر کشورهای جهان مطرح شود، افزود: بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت (WHO) در سال 2012 رتبه ایران در میان تمام کشورهای جهان در خصوص آمار خودکشی‌های کامل منجر به فوت 108 است؛ به این ترتیب ایران رتبه بالایی در این حوزه ندارد.

تاثیر منفی رسانه ای شدن خودکشی

یک روانپزشک و مدیرکل حوزه ریاست سازمان پزشکی قانونی با بیان آنکه شیوه‌های خودکشی موفق با شیوه‌های خودکشی‌های ناموفق متفاوت است گفت: آن دسته از پرونده‌های مربوط به خودکشی که اورژانس اجتماعی در آنها مداخله می‌کند عمدتا مربوط به افرادی می‌شود که هنوز امید به زندگی دارند یا حتی بیشتر تظاهر به خودکشی می‌کنند. این در حالی است که پرونده‌هایی که در ارتباط با خودکشی به پزشکی قانونی ارجاع داده می‌شوند (برای مثال 52‌درصد خودکشی‌های سال 95 کشور به روش حلق آویز بوده‌اند) امکان مداخله برای آنها وجود ندارد و فرد تصمیم قطعی خود را گرفته بوده است.

محمدرضا قدیرزاده درباره آمار خودکشی‌ها نیز گفت: متاسفانه پررنگ کردن بحث خودکشی در رسانه‌ها اثرات منفی دارد و باعث اشاعه آن می‌شود. سال گذشته در اردیبهشت ماه چندین خبر خودکشی منتشر شد و در همین ماه شاهد افزایش آمار خودکشی بودیم. برای مثال در یکی از جنگل‌های یاسوج دو نفر خودکشی کرده و پس از انتشار این خبر دو نفر در شمال از این شیوه برای خودکشی تقلید کردند. اخیرا او درباره آمار خودکشی در کشور گفته بود:«آمارها نشان می‌دهد که 25.2‌درصد از افرادی که دست به خودکشی زده‌اند بین 30 تا 39 سال، 21.9‌درصد بین 18 تا 24 سال و 15.9‌درصد نیز بین 25 تا 29 سن داشته‌اند همچنین 7.5‌درصد این افراد سن‌شان کمتر از 18 سال بود.» قدیرزاده درباره شیوه‌های خودکشی نیز گفته بود: در سال گذشته 52‌درصد خودکشی‌ها به شیوه حلق آویز، 17‌درصد از طریق مسمومیت با سم و 7‌درصد نیز به شیوه مسمومیت دارویی بوده است. همچنین به وسیله سلاح گرم و چهار‌درصد نیز به شیوه سقوط از بلندی خودکشی کرده‌اند.»/آرمان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code

تبلیغات

بالا