sepidpoosh

کالای قاچاق بزرگترین تهدیدکننده سلامت جامعه

دکتر جلال غفارزاده:به جزء مسئله قاچاق در بحث نظارت بر مواد غذایی اولویت جدی در جامعه که به عنوان نگرانی مطرح شود نداریم

به گزارش سرویس خبری سلامت سپیدپوش:دکتر جلال غفارزاده ، مدیر کل بازرسی ، ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات سازمان غذا و دارو  با اشاره به اینکه محصولات قاچاق بزرگ‌ترین تهدید سلامتی محسوب می‌شوند ، گفت : « به جزء مسئله قاچاق در بحث نظارت بر مواد غذایی اولویت جدی در جامعه که به عنوان نگرانی مطرح شود نداریم . اکثر مواد غذایی دارای پروانه و مجوز هستند و در صورت نبود استاندارد‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرند ، ولی محصولات قاچاق از هیچ مجوزی برخوردار نیستند ؛ یعنی حتی اگر این محصولات اصل و از بهترین کشور‌ها نیز وارد شوند در صورت بروز خسارت هیچ پاسخگویی ندارد. »

به گفته وی ، تنها راه برای شناسایی کالای قاچاق برچسب اصالت است که در صورت بروز مشکل به راحتی پیگیری می‌شود.

دکتر غفارزاده مدیر کل ارزیابی و رسیدگی به شکایات سازمان غذا و دارو به برچسب‌ های تقلبی اشاره کرد و افزود: « در حال پیگیری و جمع آوری این برچسب‌ ها از سطح بازار هستیم . حتی اگر بر کالایی برچسب تقلبی درج شده باشد قابل ردیابی است. چرا که شرکت خسارت دیده برای شناسایی افراد خاطی این موضوع را پیگیری خواهد کرد.»

وی همچنین در خصوص برنج‌ های تقلبی که طی فرآیندی برنج‌ های شکسته و خورد را تبدیل به برنج واقعی می‌کنند ، اظهار داشت : «این موضوع هنوز مورد بحث است و اتفاق نظر جامعی بر روی آن صورت نگرفته است . ولی در کل نگرانی جدی که تهدید کننده سلامت مردم باشد نیست.»

دکتر غفارزاده در خصوص رسیدگی به شکایات مردمی در سامانه ۱۴۹۰ نیز بیان کرد: « اعتراف می‌کنم که پاسخگویی‌ ها کامل نیست و بنا داریم قدرت پاسخگویی را افزایش دهیم . شماره تلفن رسیدگی به شکایات فعال است تا مردم در سراسر کشور هرگونه شکایت در زمینه غذا ، مواد آرایشی ، بهداشتی و دارو را اعلام کنند . »

 

انتهای پیام//

منبع::سینا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code