کاشت ناخن مصنوعی باعث از بین رفتن ریشه ناخن می شود

بسیاری از خانم‌ها برای داشتن ناخن‌هایی زیبا و بلند به استفاده از ناخن مصنوعی یا کاشت ناخن تمایل دارند که کاشت ناخن مصنوعی موجب نرسیدن اکسیژن کافی به بافت زیر ناخن می‌شود و تغییر رنگ ناخن، کدر شدن و رشد کم ناخن از عوارض این اقدام است.

به گزارش سپیدپوش ، دکتر محمدعلی نیلفروش زاده رئیس انجمن متخصصین پوست ایران می‌گوید: عفونت‌های قارچی و بیماری‌های ویروسی از جمله عوارض شایع کاشت ناخن است. اغلب موارد استفاده شده در این نوع کاشت غیر استریل و چند بار مصرف هستند و از راه‌های انتقال بیماری‌های پوستی محسوب می‌شوند؛ بیماری‌های قارچی پوست، درمان عفونت قارچی و ارتباط آن با حیوانات خانگی .مواد شیمیایی که در چسباندن این ناخن‌های مصنوعی استفاده می‌شوند غیر استاندارد هستند و موجب بروز حساسیت‌های حاد پوستی نیز می‌شود.
وی هشدار می دهد: کاشت ناخن‌های مصنوعی باعث تغییر رنگ ناخن، التهاب دور ناخن، خط خط شدن و خرد شدن ناخن و کنده شدن لبه آزاد ناخن از بستر (انیکولیز) می‌شود.متخصصان معتقدند استفاده طولانی مدت از ناخن‌های کاشته شده یک بار مصرف گرفته تا ناخن‌های کاشته شده برای استفاده طولانی مدت می‌تواند باعث واکنش های دردناک و شدید شامل عفونت پوست اطراف ناخن‌ها و شل شدن ناخن‌ها شود.

کاشن. ناخن.سپیدپوش

رییس مرکز تحقیقات پوست و سلول‌های بنیادی در ادامه سخنانش چنین عنوان می‌کند: خانم‌هایی که از ناخن‌های مصنوعی و کاشته شده برای زمان طولانی استفاده می‌کنند، ممکن است ناخن‌های طبیعی آنها نازک‌تر و مات‌تر شده باشد و در مواردی منجر به عوض شدن جهت و محور ناخن می‌شوند؛ اگر اصراری برای استفاده از ناخن‌های مصنوعی وجود دارد، این ناخن‌ها باید هر ۳ ماه یک بار برداشته شوند تا اجازه داده شود ناخن‌های طبیعی استراحت کنند.

وی در راستای تفسیر بیشتر می‌گوید: افزایش طول ناخن‌ها ممکن است به وسیله ناخن‌های پلاستیکی که کل ناخن یا انتهای ناخن را می‌پوشاند انجام شود. این ناخن‌های مصنوعی با چسب‌های حاوی methacrylate چسبانده می‌شوند که ماده‌ای حساسیت‌زاست و ممکن است باعث شکاف و ترک ناخن شود. پوشاندن ناخن‌ها به وسیله چسب به دلیل وجود آکریلات در ترکیبات آنها از لحاظ طبی و پزشکی عوارضی نظیر پوسته ریزی، تغییر بافت ناخن و عفونت‌های قارچی به خصوص کاندیدا را به وجود می‌آورد و به جز در افرادی که بافت ناخن در آنها به دلیل ژنتیکی یا بیماری از بین رفته است، توصیه نمی‌شود.

نیلفروش زاده اضافه می‌کند: چسب‌های بدون Methacrylateممکن است باعث شکاف و ترک ناخن شوند. در اثر استفاده از این ناخن‌ها انیکولایزیس که در واقع کندگى لبه آزاد ناخن از بستر است ایجاد مى‌شود، ناصافى، تغییر ناخن، خط خط شدن آن، شکنندگى و خرد شدن ناخن نیز در اثر استفاده از ناخن‌هاى مصنوعى به وجود مى‌آید. حتى بعضى از مواقع ناخن به طور کامل از بین مى‌رود و تغییراتى در رنگ ناخن‌ها به وجود مى‌آید. التهاب حاشیه ناخن و بروز عفونت‌هاى میکروبی یا قارچى نیز از دیگر عوارض آن است.

براى چسباندن ناخن از حلال‌هاى مختلفى استفاده مى‌شود و به دلیل حل شدن لایه محافظ ناخن در ناخن مصنوعى، ناخن‌ها استحکام خود را از دست داده و حالت نرمى شکل پیدا مى‌کنند و آسیب پذیرتر مى‌شوند و میکروب‌ها به خصوص عفونت‌هاى قارچى به راحتى وارد لایه زیرین ناخن می‌شوند.

بر اساس این گزارش و طبق گفته متخصص پوست، مو و زیبایی، از عوارض چسب‌هاى مخصوص ناخن مصنوعی می‌توان به بروز عوارضى نظیر انواع آلرژى‌هاى پوستى اشاره داشت که با قرمزى، التهاب، پوسته‌ریزى و خارش ظاهر مى‌شوند. بهترین روش براى جدا کردن ناخن‌هاى مصنوعى، استفاده از آب ولرم است که در این حالت، ناخن‌ها خود به خود جدا مى‌شوند. زنان مى‌توانند براى بهبودى عوارض چسب ناخن از کرم‌هاى مرطوب کننده مانند «اوسرین» استفاده نمایند.

نکته آخر، برای پیشگیری از چنین خطراتی از کاشت ناخن در طولانی مدت و استفاده از ناخن مصنوعی پرهیز شود. برای درمان عفونت‌های قارچی حاصل از کاشت ناخن از آنتی بیوتیک‌ها استفاده می‌شود؛ اما گاهی ریشه ناخن به حدی آسیب می‌بیند که شکل طبیعی ناخن به طور کامل از بین می‌رود./طبنا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

2 دیدگاه

 1. نازی پاسخ

  با سلام من کاشت ناخن داشتم که یکی از ناخنهایم سطح روس قارچ شدت به رنگ زرد تیره وکمی سیاه میخواستم ببینم باید چیکار کنم

  1. admin2 پاسخ

   با سلام، سپیدپوش از توجه و اعتماد شما به سایت تشکر میکند، متاسفانه در دنیای امروز سودجویان زیادی در حوزه زیبایی، بهداشت و سلامت وارد شدند و به ارائه خدمات و مشاوره، بدون داشتن تخصص و رعایت تمام شرایط بهداشتی، می‌پردازند، لذا در هنگام دریافت هر نوع خدماتی از مطمئن بودن مراکز خدمات اطمینان حاصل پیدا کنید و البته به نکات و دستورات مراقبتی که توسط مراکز و متخصصین داده می‌شود توجه و اهمیت لازم را داشته باشید.
   سپیدپوش به شما پیشنهاد می‌کند با مراجعه به یکی از متخصصین پوست هر چه سریعتر نسبت به درمان ناخن‌های خود اقدام کنید چرا که سهل‌انگاری در این مورد می‌تواند عواقب جدی‌تری را به‌دنبال داشته باشد.
   سایت سپیدپوش به دلیل محدودیت‌های موجود، از معرفی متخصصین معذور است.