چالش جدی برای دولت دوازدهم

نماینده مردم سنندج با تاکید براینکه وزارت بهداشت از درآمد اختصاصی خود در اجرای طرح تحول استفاده کرده است، تصریح کرد: اگر نتوان بودجه وزارت بهداشت برای اجرای طرح تحول را مدیریت کرد، چالش جدی برای دولت دوازدهم به وجود می آید.

به گزارش رسانه خبری سلامت سپید پوش ، سید مهدی فرشادان  درخصوص ضرورت رفع مشکل اعتبارات وزارت بهداشت و درمان مجلس،  گفت: این وزارتخانه درحال حاضر به دلیل نبود منابع پایدار درانجام وظایف خود با مشکلات بسیاری روبه رو است.

نماینده مردم سنندج و دیواندره درمجلس شورای اسلامی، با تاکید بر ایجاد راهکارهای مناسب برای صرفه جویی درمنابع و رفع نواقص طرح تحول سلامت، افزود: طرح تحول سلامت در دولت یازدهم  یکی از افتخارات مسئولان بود و باید اقدامات لازم را در ایجاد مسیر مناسب برای ادامه اجرای آن فراهم کرد، بنابراین می توان با تدوین طرح و یا استفاده از پیشنهادهای علمی شرایط مناسب را برای ادامه اجرای طرح تحول سلامت درنظرگرفت.

وی با تاکید براینکه نمی توان دراجرای طرح تحول به منابع حاصل از هدفمندی یارانه ها دلخوش بود، تصریح کرد: اختصاص یک درصد از محل مالیات بر ارزش افزوده به حوزه سلامت یکی از منابع پایداری است که برای حوزه سلامت وجود دارد، هرچند که  از نزدیک به ۳ هزار میلیارد تومان سهم وزارت بهداشت از مالیات برارزش افزوده کمتر از ۲ هزار میلیارد تومان آن پرداخت شده است.

فرشادان با بیان اینکه  سهم وزارت بهداشت از هدفمندی یارانه ها یعنی ۱۰ درصد را می توان صرف حوزه های دیگر کرد، گفت: اما می توان سهم وزارت بهداشت از  یک درصد مالیات برارزش افزوده را به ۵ درصد افزایش داد، همچنین باید درهزینه کرد منابع صرفه جویی هایی هم صورت گیرد؛ یا اینکه باید دولت را به نوعی ملزم به انجام تعهدات خود در اختصاص منابع مورد نیاز برای وزارت بهداشت کرد.

این نماینده مردم درمجلس دهم، با اشاره به اینکه وزارت بهداشت باید گزارشی از روند هزینه کرد منابع و اعتبارات اختصاص یافته به این وزارتخانه را به کمیسیون های مرتبط درمجلس ارایه دهد، افزود: امیدواریم دربودجه سال ۹۷ تدابیر مناسبی را برای اختصاص منابع پایدار به حوزه سلامت در نظرگرفت، البته اعتبار لازم برای اجرای طرح تحول از منابع وزارت بهداشت و درمان مجزا است؛ به طوری که وزارت بهداشت حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان درآمد اختصاصی دارد.

وی با تاکید براینکه وزارت بهداشت از درآمد اختصاصی خود در اجرای طرح تحول استفاده کرده است، تصریح کرد: اگر نتوان بودجه وزارت بهداشت برای اجرای طرح تحول را مدیریت کرد، چالش جدی برای دولت دوازدهم به وجود می آید.

فرشادان همچنین درخصوص توجه به عدالت تعرفه ای در تمامی رشته های پزشکی، گفت: باید تعرفه ها درتمامی رشته های پزشکی به میزانی باشد که پزشک نیازها و امورات را مرتفع کند، به عنوان مثال درسال های گذشته تعرفه یک عمل جراحی آپاندیس تا حدی پایین بود که پزشک تمایلی به انجام این عمل را نداشت؛ البته درحال حاضر میزان تعرفه ها نسبت  به سالیان گذشته تا حدودی اصلاح شده است.

وی با بیان اینکه درصورت نیاز باید کتاب تعرفه ها را با موافقت دو وزارتخانه بهداشت و رفاه اصلاح کرد ، افزود: اگر مبنا و پایه درتعیین تعرفه ها یعنی کتاب ارزش نسبی اصلاح شود، به طورحتم افزایش تعرفه ها درهرسال با عدالت بیشتری انجام می شود.

نماینده مردم سنندج و دیواندره درمجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه کتاب کالیفرنیا درتعرفه های پزشکی سندی مرجع است، تصریح کرد: اگر اختلاف درمیزان تعرفه ها با کتاب مبنا بسیار زیاد است،  باید ایرادات و اشکالات را رفع کرد؛ ضمن اینکه افزایش سلیقه ای تعرفه ها برای  برخی رشته های پزشکی نیز  غیرمنطقی است./

بهداشت نیوز

 

انتهای متن/*

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code