پیمان عشقی

کسری بودجه ۴۰۰ میلیارد تومانی سازمان انتقال خون

مدیر عامل سازمان انتقال خون با بیان اینکه این سازمان با کسری بودجه ۴۰۰ میلیارد تومانی مواجه است، از سازمان برنامه وبودجه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست نسبت به رفع این مشکل اقدام کنند.

به گزارش رسانه خبری سلامت سپید پوش ، پیمان عشقی روز یکشنبه در نشست خبری افزود: فرآیند خدمات دهی در سازمان انتقال خون و بودجه و اعتبار آن طوری است که سازمان پول کیسه، کیت غربالگری ویروسی و کیت گروه بندی خونی را برای رسیدن به شاخص توسعه یافته هزینه می کند.
وی ادامه داد: در سازمان انتقال خون بهترین کیسه‌های خون، کیت غربالگری ویروسی و کیت گروه‌بندی خون را استفاده می کنیم، اما هزینه هایی که در این موارد می شود، به سازمان بر نمی گردد و عمده آن به خزانه واریز می شود، بنابراین سازمان برنامه و بودجه و مجلس شورای اسلامی باید توجه داشته باشند که در این زمینه به ما کمک کنند.
مدیرعامل سازمان انتقال خون تصریح کرد: به این ترتیب بدهی‌های ما افزایش می یابد و سازمان انتقال خون با کسری اعتبارات ناشی از این موارد مواجه می شود.
وی تاکید کرد: توصیه من این است که به جای اینکه پول به خزانه برود و ۶ ماه هم طول بکشد تا دوباره بخشی از آن به سازمان انتقال خون برگردد، به دلیل اینکه سازمان انتقال خون یک سازمان استراتژیک است و از نظر پدافند غیرعامل در وزارت کشور یکی از سازمان های بسیار مهم مطرح می‌شود، این اعتبارات در اختیار سازمان انتقال خون قرار گیرد.
عشقی افزود: بخش عمده‌ای از اعتبارات ما صرف تهیه کیت ها کیسه‌های خون، کیت غربالگری ویروسی و کیت گروه‌بندی و همچنین تأمین هزینه‌های نیروهای قراردادی می‌شود که اکنون ۵۹ درصد از پست های مصوب سازمان انتقال خون بدون تصدی است و اگر این موارد به ما پرداخت شود نیز راضی هستیم.
وی تاکید کرد: بنابراین از مجلس و نمایندگان آن می‌خواهیم که ملی فکر کنند و نمایندگان استان‌های بهره مند و کم‌برخوردار هم به صورت جدی به این موضوع نگاه کنند که چگونه شبکه خون رسانی در سراسر کشور فعال است و خون و فرآورده‌های آن را به همه مناطق کشور ارسال می‌کند.

هزینه منابع مالی تهیه سانتریفیوژهای تولید داخل بانک خون تامین نشده است 
مدیرعامل سازمان انتقال خون در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در خصوص این که قرار بود بر اساس تفاهمنامه ۵۰ دستگاه سانتریفیوژ بانک خون توسط سازمان انرژی اتمی ایران تهیه و تا پایان امسال در اختیار سازمان انتقال خون قرار گیرد، گفت: یک شرکت دانش بنیان وابسته به سازمان انرژی اتمی ایران که فعالیت خوبی هم دارد در سال گذشته تفاهمنامه ای را مبنی بر تحویل ۵۰ دستگاه سانتریفیوژ به سازمان انتقال خون منعقد کرد که آنها را تأمین و در اختیار ما قرار دهد.
عشقی ادامه داد: البته هنوز قرارداد آن بسته نشده و مشکلاتی هم در تامین اعتبار این ۵۰ دستگاه سانتریفیوژ وجود دارد که منابع مالی آن تحقق نیافته است.
وی تاکید کرد: در زمینه تامین این سانتریفیوژها دو محور اصلی، یکی حمایت از تولیدات داخلی و موضوع دیگر ارتقاء کیفیت مد نظر است که بر این اساس نیز این تفاهمنامه منعقد شده که به دنبال تامین منابع مالی آن هستیم و سازمان انتقال خون به تنهایی نمی‌تواند این تامین مالی را انجام دهد و باید از طریق منابع ملی باشد.
مدیرعامل سازمان انتقال خون تاکید کرد: در تولیدات داخلی برای ما مهم است که کیفیت نیز حفظ شود و بر این اساس می توانیم از تولیدات داخلی حمایت کنیم و اگر چنانچه کیفیت به هر نحوی حفظ نشود این امر یک خیانت است.
وی خاطرنشان کرد: سازمان انتقال خون خاطره خوبی از سانتریفیوژهای داخلی ندارد و اگر هم لازم باشد نام سازنده آنها را ذکر می کنیم زیرا آنها از پشتیبانی خوبی هم برخوردار نبودند و اگر هم لازم باشد شرکت سازنده آن را به وزارت بهداشت معرفی می کنیم تا دیگر از آنها خدمات نگیریم چون افزون بر کیفیت شرکت سازنده باید از این دستگاه ها نیز پشتیبانی شود.

نقش بانوان در مشارکت های اجتماعی و اهدای خون افزایش یابد
عشقی در بخش دیگری از این نشست خبری تاکید کرد: یکی از اهداف سازمان انتقال خون این است که نقش بانوان در مشارکت های اجتماعی و همچنین در زمینه ارتقا شاخص اهدای خون توسط بانوان افزایش یابد.
وی ادامه داد: در این خصوص موضوع بازی با آمارها نیست بلکه در هر جایی که بانوان در جامعه حضور دارند  شاهد ارتقا فرهنگ هایی مانند فرهنگ اهدای خون هستیم زیرا بانوان به عنوان الگو در خانواده و جامعه مطرح هستند و از رسانه‌ها می‌خواهیم با توجه به در پیش بودن روز زن و جایگاه والای این روز، بانوان را برای اهدای خون و مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی تشویق کنند.

 

انتهای متن/*

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code