پرداخت مستمری مددجویان تا ۲۶ اسفند

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) از تخصیص ٢٣٠ میلیارد تومان به «بیمه اجتماعی» زنان سرپرست خانوار در بودجه سال ٩٧ خبر داد.

به گزارش رسانه خبری سلامت سپید پوش ، پرویز فتاح، در نشست خبری پایان سال خود از پرداخت ۰۳ درصد از بودجه کمیته امداد از سوی دولت و سازمان مدیریت خبرداد و گفت: کمیته امداد در میان دستگاه‌ها از حمایت بالاتری برخوردار است. تلاش ما این است که طی ۲۱ روز آینده این بودجه به شکل ۲۱۱ درصد در اختیار ما قرار بگیرد و امیدواریم دولت مانند سال ۰۴ و ۰۵ این بودجه را به شکل کامل پرداخت کند.

وی با اشاره به پرداخت مستمری بهمن ماه مددجویان اظهار کرد: عیدی مددجویان تحت پوشش نیز با عنایت دولت پنجشنبه گذشته به شکل کامل پرداخت شد. همچنین مستمری اسفندماه نیز همزمان با یارانه افراد تحت پوشش کمیته امداد تا ۳۶ اسفند پرداخت خواهد شد.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) با بیان اینکه عیدی مناطق زلزله زده و ۸ شهرستان استان کرمانشاه ۴ برابری پرداخت شده است، تصریح کرد: ۲ برابر این افزایش از سوی دولت و ۳ برابر آن  از محل درآمدهای مردمی کمیته امداد پرداخت شده است.

فتاح با اشاره به مصوبه مجلس شورای اسلامی برای پرداخت مستمری و یارانه مددجویان از طریق کمیته امداد ادامه داد: سازو کار اجرای این مصوبه اگرچه به طول انجامید اما در نهایت از دی ماه اجرایی شد و طی دو ماه گذشته مستمری مددجویان از طریق کمیته امداد پرداخت شده است. مصوبه این آیین نامه دائمی است و در سال ۰۸ هم ادامه خواهد داشت و ۳۵۱ میلیارد تومان بار مالی این مصوبه است.

وی در ادامه تصریح کرد: یکی دیگر از کارهای بزرگ کمیته امداد پرداخت یارانه افراد تحت پوشش از طریق کمیته امداد بوده تا مدیریت بیشتری در این مورد صورت بگیرد.این اقدام نیز از دی ماه با عنایت دولت و اعتماد به کمیته امداد پرداخت شده و مبلغ آن به طور متوسط ماهانه ۱۴۵ میلیارد تومان است.

رییس کمیته امداد امام خمینی(ره) با اشاره به روند دقیق پرداخت این یارانه و جلوگیری از هر گونه اختلال همزمان با تغییر روش این پرداخت اظهار کرد: یک میلیون و ۶۰۰ هزار کارت بانکی طی چند ماه گذشته در ادامه روند پرداخت یارانه‌ها به مدد جویان صادر شده و حساب بانکی برای این افراد باز شده تا واریز مبلغ یارانه این افراد صورت گیرد.

افزایش ۳۰ درصدی درآمدهای کمیته امداد

فتاح با بیان اینکه بر اساس  تبصره ۱۶ بودجه سال ۹۶ ، دوهزار ۱۰۰ میلیارد  وام اشتغال به شکل قرض الحسنه پرداخت شده است تصریح  کرد:  تا۲۰ اسفندماه در همکاری با بانک‌ها  ۸۵ درصد این طرح عملیاتی شده و با جذب بودجه این وام پر داخت شده و پیش بینی می کنیم طی ده روز آینده این میزان افزایش یابد. مهلت قانونی ما برای پرداخت وام‌ها تا پایان فرورودین ماه است البته در سال‌ها گذشته تا پایان خردادماه به کمیته فرصت داده شده بودکه اگر امسال برای باز هم اتفاق بیفتد صد درصد این وام‌ها پرداخت می‌شود.

فتاح با اشاره به پرداخت وام اشتغال زایی برای  ۱۴۰ هزار نفر از مددجویان تحت پوشش  گفت:‌ امیدواریم تا این افراد با رسیدن به خودکفایی از چرخه کمیته امداد خارج شوند.

وی در ادامه از افزایش ۳۰ درصدی درآمدهای کمیته امداد نسبت به مدت مشابه سال ۹۵ خبر داد و افزود: طرح اکرام و کمک به ایتام و محسنین ۲۶ درصد ، صدقات ۱۴ درصد، زکات بین ۴۰ تا ۵۰ درصد و مجموعه طرح‌ها نیز ۳۰ درصد رشد داشته است.

افزایش بودجه نهادهای حمایتی برای رفع فقر

پوشش پشت نوبتی‌ها در صورت تخصیص بودجه از فروردین ۹۷

رییس کمیته امداد با تاکید بر اینکه بر اساس تبصره ۱۴ بودجه برای سال ۹۷ بودجه کمیته امداد و بهزیستی به ۷ هزار میلیارد تومان ارتقاء یافته است اظهار کرد:  بودجه مربوطه به این دو نهاد بالاترین رشد تا ۷۵ درصد را به خود اختصاص داده ،  این افزایش از سوی دولت و به عنوان کمک برای رفع فقر مطلق صورت گرفته و با عنایت مجلس در ماده ۷۹ برنامه ششم توسعه برای کمک به جامعه هدف سازمان بهزیستی و کمیته امداد اختصاص یافته است.

رییس کمیته با بیا ن اینکه اگر این بودجه از فروردین‌ماه اجرایی شود، افرادی که پشت نوبت دریافت خدمات هستند می توان تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد قرار گیرند ادامه داد:‌ در بودجه سال آتی،  ۲ هزار میلیارد تومان بودجه برای اشتغال زایی  مددجویان سازمان بهزیستی و کمیته امداد در نظر گرفته شده است.

واگذاری ۵۰ هزار واحد مسکونی بدون متقاضی به کمیته امداد

فتاح در ادامه از واگذاری ۵۰ هزار واحد مسکونی نیمه تمام و بدون متقاضی به کمیته امداد برای اختصاص جامعه هدف این نهاد خبر داد و گفت: این توافق با کمک دولت و وزارت مسکن وشهر سازی انجام شده است تا کار مهمی برای مسکن مددجویان در سال ۹۷ انجام شود.

وی در ادامه با اشاره به اختصاص ردیف خاص بودجه برای بیمه اجتماعی زنان سرپرست خانوار در سال ۹۷ تصریح کرد:  ۲۳۰ میلیارد تومان بودجه برای بیمه اجتماعی زنان سرپرست  خانوار اختصاص یافته که باید از این فرصت برای توسعه بیمه اجتماعی زنان سرپرست خانوار استفاده کنیم. این اتفاق با کمک نمایندگان زن مجلس و پیگیری‌های آنان انجام شده  است.

رییس کمیته امداد امام خمینی(ره) با بیان اینکه در سال گذشته ۱۴۰ هزار نفر از کمیته امداد وام دریافت کرده‌اند گفت:‌ این افراد می توانند در پروسه‌ای بین یک تا سه سال خودکفا شده و از کمیته امداد خارج شوند. ما در تمام طول فعالیتمان شاهد ورود و خروج مددجویان هستیم. در اسفندماه یک میلیون ۵۱۲ هزار نفر افراد تحت پوشش کمیته امداد قرار داشتند که یارانه آنها نزدیک به ۲۴۷ میلیارد تومان بوده است.

افزایش تقاضاها برای تحت پوشش قرار گرفتن در کمیته امداد بدنبال سه برابر شدن مستمری مددجویان

فتاح همچنین با اشاره به اینکه افزایش سه برابری مستمری مددجویان باعث افزایش تقاضا برای تحت پوشش قرار گرفتن شده است ادامه داد:  این به آن معنا نیست که فقیران جامعه زیادتر شده ‌اند بلکه این افزایش باعث تقاضای بیشتر افراد جامعه شده است. ما نباید به این تقاضا دامن بزنیم چرا که روند تحت پوشش قرار دادن مددجویان برای تقاضای آنان قابل کنترل تر است.

 

منبع:ایسنا

 

انتهای متن/*

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code