هوشیار باشیم دستاوردهای طرح تحول سلامت خدشه دار نشود

دکتر حریرچی گفت: هوشیار باشیم و با رفتار عقلایی خود تلاش کنیم که دستاوردهای طرح تحول سلامت را حفظ کنیم و اجازه ندهیم خدشه ای به آن وارد شود.

دکتر ایرج حریرچی، قائم مقام و معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بطور قطع موفقیت اجرای طرح تحول سلامت به پشتوانه حمایت عالی ترین سطح مقام کشور یعنی مقام معظم رهبری و همچنین سیاستهای کلی سلامت به عنوان  اصلی ترین پشتیبان اجرای طرح میسر شد.

وی  همچنین از حمایت رییس جمهوری در گردنه های سخت و تلاش های وزیر بهداشت  قدردانی کرد و گفت: دکتر هاشمی به بدنه بهداشت و درمان کشور اعتماد کردند و طرح عظیم تحول سلامت را با تلاش های شبانه روزی و جدیت تمام اجرا کردند.

معاون کل وزارت بهداشت افزود:  تا پیش از روی کار آمدن دولت یازدهم در سال ۹۲ حدود ۳۵۰ قلم داروی مورد نیاز کشور از خارج تامین می شد.

وی ادامه داد : با برنامه ریزی وزارت بهداشت و حمایت دولت سلامت محور یازدهم ، اکنون تنها ۳۰ قلم داروی مورد نیاز بیماران از خارج کشور تامین و در اختیار داروخانه ها و مراکز درمانی قرار داده می شود.

معاون وزیر بهداشت گفت : دولت یازدهم با داخلی کردن تولید ۳۲۰ قلم داروی مورد نیاز کشور ، در این مدت یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی به ارمغان آورده است .

افزایش ۴۴ درصدی تولید تجهیزات پزشکی

دکتر حریرچی همچنین از افزایش ۴۴ درصدی تولید داخلی تجهیزات پزشکی در کشور خبر داد .

وی گفت : تا پیش از آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید یکهزار و ۴۸۰ قلم تجهیزات پزشکی در داخل کشور تولید می شد که هم اکنون به ۲ هزار و ۱۳۰ قلم رسیده است .

وی  افزود : علاوه بر افزایش ۴۴ درصدی تولید ، قیمت تجهیزات پزشکی هم در مقایسه با دوره فعالیت قبل ۴۰ درصد نسبت به دولت قبلی کاهش یافته است.

رشد پنج برابر سرانه بیمه روستایی

معاون وزیر بهداشت گفت : در دولت یازدهم سرانه بیمه روستایی از ۲۰ هزار تومان در دولت نهم و دهم به حدود یکصد هزار تومان در دولت یازدهم افزایش یافت .

وی افزود : در این دولت چهار هزار و ۱۰۰ روستا از داروخانه ، ۲ هزار و ۷۰۰ روستا از آزمایشگاه و یکهزار و ۷۵۰ روستا از مرکز رادیولوژی برخوردار شدند.

کاهش پرداختی از جیب بیماران به کمتر از ۱۰ درصد

معاون وزیر بهداشت گفت : تا پیش از دولت تدبیر و امید ۵۸ درصد از هزینه درمان از جیب بیماران و خانواده های آنان پرداخت می شد که با اجرای طرح تحول نظام سلامت این پرداختی به کمتر از ۱۰ درصد رسید.

وی افزود : دولت  تاکنون ۱۰۴ هزار میلیارد تومان برای درمان بیماران از محل طرح تحول نظام سلامت هزینه کرده است.

وی توضیح داد : در مجموع با روی کارآمدن دولت یازدهم ۵۷ هزار میلیارد تومان هزینه درمان را که باید از جیب مردم پرداخت می شد ، دولت تقبل کرد.

دکتر حریرچی گفت : براساس آمار تا پیش از اجرای طرح تحول نظام سلامت حدود سه درصد از جمعیت کشور یعنی هر از هر ۳۳ نفر ، یک نفر به دلیل هزینه های بالا درمانی ، تمام زندگی خود را از دست می داد.

وی افزود : اجرای طرح تحول باعث شده تا هیچ مریضی به دلیل نداشتن هزینه درمان روی زمین نماند و تمام هزینه ها از جیب دولت تامین می شود.

برخوردار شدن ۱۰۰ درصد ایرانی از دفترچه بیمه

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین گفت : تا قبل از روی کارآمدن دولت یازدهم ۱۲.۵ درصد از جمعیت کشور معادل ۱۰ میلیون نفر از داشتن هرگونه دفترچه درمانی بی بهره بودند و این جمعیت در دولت یازدهم زیر چتر بیمه رایگان قرار گرفتند.

وی ۱۳ برابر شدن آمار تخت های بیمارستانی در دولت یازدهم در مقایسه با دولت نهم و دهم را از دیگر دستاوردهای سه و نیم گذشته در زمینه بهداشت و درمان برشمرد.

دکتر حریرچی اظهار داشت : در این دولت تاکنون ۲۳ هزار تخت بیمارستانی در کشور تجهیز شد و این در حالیست که در دولت گذشته در سال یکهزار ۳۰۰ تخت بیمارستانی تهیه و نصب می شد.

وی گفت که در این دولت یکهزار و ۸۰۰ تخت ال ای دی زایمان طبیعی ، یک هزار تخت روانپزشکی برای نخستین بار در کشور و ۲ هزار و ۲۸۵ تخت ای سی یو احداث شد.

رشد ۴۰ برابر اعتبارات عمرانی وزارت بهداشت

معاون کل وزیر بهداشت گفت: در دولت یازدهم سالانه هشت هزار میلیارد ریال برای اجرای طرح های عمرانی ، بهداشتی و درمانی اعتبار اختصاص یافت.

دکتر حریرچی افزود : این درحالیست که در دولت نهم و دهم در سال ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای این بخش اختصاص یافت.

وی در پایان با اشاره به اینکه، برخی افراد مدام در حال انتقاد هستند و از دایره انصاف خارج می شوند، گفت: هوشیار باشیم و با رفتار عقلایی خود تلاش کنیم که دستاوردهای طرح تحول سلامت را حفظ کنیم و اجازه ندهیم خدشه ای به آن وارد شود.وبدا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code