ولایتی: سالانه ۱۰ میلیون نفر به تعداد مبتلایان بیماری سل افزوده می‌شود / استفاده از واکسن «ب ث ژ» ۵۰ درصد ابتلا به سل خطرناک و کشنده را کاهش می‌دهد

رئیس بیمارستان مسیح دانشوری پیشگیری از ابتلا به انواع خطرناک سل را از مهمترین تاثیرات تزریق واکسن «ب ث ژ» خواند و گفت: استفاده از واکسن «ب ث ژ» 50 درصد ابتلا به سل خطرناک و کشنده را کاهش می‌دهد.

به گزارش رسانه خبری سلامت سپید پوش ، دکتر علی اکبر ولایتی در نشست خبری هشتمین کنگره بین المللی بیماری‌های ریوی، مراقبت‌های ویژه و سل، که بعد از ظهر امروز در بیمارستان مسیح دانشور،برگزار شد با بیان اینکه سالانه حدود سه میلیون نفر در اثر این بیماری جان خود را از دست می‌دهند گفت: متوسط ابتلا به این بیماری در کشور بین ۱۲ تا ۱۵ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر است که این آمار در سال‌های نخست انقلاب به ۴۰ نفر در صد هزار نفر می‌رسد البته باید متذکر شوم که تعداد مبتلایان در برخی از شهرهای شرقی و جنوب شرق و مناطق مهاجرپذیر از متوسط کشور بیشتر است.

وی با اشاره به تاثیر  واکسن تزریقی ب ث ژ که از واکسن های دوره نوزادی است عنوان کرد: این واکسن از ۵۰ درصد موارد ابتلا به سل خطرناک و کشنده جلوگیری هشتمین کنگرهمی‌کند .

رییس بیمارستان مسیح دانشوری پیشگیری از ابتلا به انواع خطرناک سل را از مهمترین تاثیرات تزریق واکسن ب ث ژ خواند. و گفت در صورت تشخیص به هنگام این بیماری و شروع درمان به موقع و تکمیل دوره درمان، می‌توان این بیماری را مهار کرد.

وی افزود: متاسفانه سل همچنان یکی از مشکلات بشر است و سالانه حدود ۱۰ میلیون نفر نیز به تعداد مبتلایان افزوده می‌شود؛ پیش بینی می‌شد تا سال ۲۰۰۰ میلادی، کشورها بر این بیماری فائق آیند، اما تجربه نشان داد که با امکانات موجود در حوزه پزشکی، امکان غلبه کامل بر بیماری سل وجود ندارد.

ولایتی مهمترین اقدام را پیشگیری و درمان زودرس سل اعلام کرد و افزود: با پیشرفت هایی که در تشخیص این بیماری حاصل شده است، سل بهتر از گذشته تشخیص داده می شود و کمتر از گذشته هم موارد شناخته نشده وجود دارد؛ باید درمان این بیماری توسط جامعه جدی گرفته شود چرا که اگر فرد مسلول به موقع درمان نشود، این فرد در طول مدت بیماری، می تواند ۱۰ تا ۱۵ نفر دیگر را به این بیماری مبتلا کند.

رئیس بیمارستان مسیح دانشوری بار دیگر بر تکمیل روند درمان تاکید کرد و گفت: اگر فردی مراحل درمان را به‌طور کامل نگذراند و با کمی بهبودی و برطرف شدن علائم بیماری، داروها را قطع کند، به سبب مقاوم شدن بدن و میکروب بیماری به داروها، علاوه بر تجویز داروی بیشتر و قوی‌تر، دوره درمان طولانی تری را باید طی کند، بنابراین رسیدگی و توجه به روند درمان اهمیت زیادی دارد.

وی در ادامه صحبت‌های خود افزود: کشور ما به عنوان مرجع کشورهای غرب آسیا و شمال آفریقا تعیین شده و این موضوع از سوی سازمان بهداشت جهانی به رسمیت شناخته شده است، بیمارستان مسیح دانشوری از مراکز درمانی ارجاعی منطقه است، یک سوم بیمارانی که با عنوان سل در بیمارستان مسیح دانشوری بستری هستند، از کشورهای منطقه مراجعه کرده‌اند.

گفتنی است این گردهمایی بین المللی از ۲۰ تا ۲۳ مهرماه امسال، به مدت ۴ روز و به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با حضور ۳۵ میهمان خارجی در تهران برگزار می‌شود.

انتهای متن/*

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی