نقش حمایتی پدران در دوران بارداری و شیردهی

نقش همسران در دوران بارداری، زایمان و شیردهی از نظر حمایت روانی و کمک در کاهش فشار مسئولیت، از اهمیت بالایی برخوردار است.

به گزارش رسانه خبری سلامت سپید پوش،  در دوران بارداری و وضع حمل و حتی دوران شیردهی، پدرها نقش مهمی را در حمایت عاطفی و روحی و روانی از مادر و نوزاد ایفا می‌کنند،مادر تجربه تکان خوردن جنین داخل رحم را دارد و دلش می‌خواهد این تجربه را با شریک زندگی‌اش قسمت کند، پدر می‌تواند دستش را روی شکم مادر قرار دهد و این هیجان را با مادر تجربه کند. همسران زنان باردار و شیرده باید در این دوران حتی بیشتر از قبل به عشق‌ورزی به همسر خود بپردازند، چرا که بارداری، زایمان و شیردهی آنان را حساس‌تر نیز می‌کند،این کار هیچ هزینه و زحمتی ندارد و در واقع ساده‌ترین و موثرترین روش برای ایجاد ثبات و آرامش در کانون خانواده است.

بارداری باعث افزایش وزن و چاقی زن می‌شود و او را نسبت به ظاهر خود حساس می‌کند. مردها می‌توانند از طریق تعریف کردن از ظاهر آنها و اینکه هنوز هم مثل قبل زیبا هستند روحیه بهتری به آنها بدهند.،در ۱۴ هفته اول بارداری معمولا خانم‌ها خیلی زود خسته و بیمار می‌شوند، بوها و طعم‌ها آنها را عصبی می‌کند و حالت تهوع شدید دارند. دوست دارند همیشه بخوابند و کمی زودرنج می‌شوند.

در هفته‌های ‌۴۰-۲۷ خانم‌ها سنگین می‌شوند و خستگی‌شان خیلی بیشتر می‌شود. نگرانی‌ها در این هفته‌ها در مورد سلامت جنین بیشتر می‌شود؛بهتر است که آقایان با شرایط بارداری و تغییراتی که خانم‌ها در این دوران تجربه می‌کنند کاملا آشنا باشند.،مردها می‌توانند همسر خود را تشویق به حرف زدن کنند، صبور باشند و البته از همه مهم‌تر به حمایت بیشتر خود ادامه دهند. رابطه بین زن و مرد باید در این دوران مستحکم‌تر شود چرا که قرار است به زودی اتفاقات بزرگی در زندگی‌شان رخ دهد.

مسئولیت‌های خانه باید بین آنها تقسیم شود؛ وقتی که زن باردار از بوی غذاها اذیت می‌شود مرد خانواده آشپزی کند و چیزی که زن دوست دارد را بپزد،مسئولیت خرید تمامی وسایل سنگین به عهده مرد است. مرد خانواده باید تلاش کند تا شرایطی را به وجود آورد که زن احساس کند اصلا تنها نیست و تکیه‌گاه دارد.

در تمام سونوگرافی‌ها و معاینات پزشکی همراه همسرش باشد تا بتواند روی صفحه مونیتور فرزند خود را ببیند.برخی کلاس‌های بارداری هم برای آقایان و هم خانم‌ها تشکیل می‌شود که عموما بعدازظهرها برگزار می‌شوند. شرکت در این کلاس‌ها بسیار مفید است.به دنیا آمدن یک کودک یعنی پذیرفتن مسئولیت‌ها و تعهدات جدید. شاید بترسید از اینکه هنوز آمادگی بسیاری از آنها را ندارید.به هر حال تغییرات همواره با دلهره همراه هستند و هر کسی را به ترس وا می‌دارند. تامین مخارج خانواده از مهم‌ترین دغدغه‌های والدین است.به هر حال ورود یک فرد جدید در زندگی شما مصادف است با به وجود آمدن مخارجی مازاد بر مخارج قبلی که باید در این زمینه اقدامات اصولی به انجام برسد.پدر خانواده علاوه بر مسئولیت‌ تامین مخارج باید مراقب و محافظ سلامت مادر و فرزند نیز باشد.

همراهی همسر در زمان زایمان

 

در زمان زایمان ثانیه‌ها با درد برای مادر می‌گذرند، ولی پدر به جز انتظار کشیدن کاری از دستش برنمی‌آید، ولی بعد از به دنیا آمدن فرزند، پدر خانواده می‌تواند با خرید گل و هدیه به همسرش نشان دهد که چقدر خوشحال است، حتی می‌تواند چیزی شبیه نامه برایش بنویسد.نوشتن جملات عاشقانه با یک جعبه شکلات برای اینکه یک مرد احساس و علاقه‌اش را به همسرش در چنین لحظه بزرگی نشان دهد یا… .شیوه‌های خلاقانه زیادی هست فقط باید دست به کار شد. تولد فرزند، هیجان انگیز‌ترین و لذت بخش‌ترین تجربه‌ای است که والدین در طول زندگی خود حس می‌کنند.در واقع حس لذت با حس استرس، گیجی و پر مشغله شدن ترکیب می‌شود. حفظ سلامت عاطفی و روحی کمک زیادی به ایجاد توازن و تعادل و تحمل چالش‌ها می‌کند.

همراهی همسر بعد از تولد فرزند

بعد از تولد فرزند معمولا خانم‌ها آنگونه که در دوران بارداری مراقب سلامت خود بودند، به حفظ سلامت خود اهمیت نمی‌دهند. آنها: از خودشان توقع زیادی دارند کمتر استراحت می‌کنند و حتی به اصلی‌ترین نیازهای خود بی‌توجه می‌شوند. با همسر خود درباره نوزادشان و تفاوت‌هایی که با ورود او در زندگی‌شان ایجاد شده حرف نمی‌‌زنند. زمان کمی را به خودشان، همسرشان و رابطه دو نفری‌شان اختصاص می‌دهند. نگرانی‌ها و دلهره‌های‌شان را با کسی که مورد اعتمادشان است در میان نمی‌گذارند. آگاهی‌هایشان راجع به خود،‌ خانواده، نوزاد، نیازها و روابط محدود است و سعی نمی‌کنند در این رابطه راهنمایی و یا مشاوره بگیرند.

گاهی اوقات بارداری با مشکل سقط جنین و مرگ جنین قبل از تولد، ‌همراه است. در چنین شرایطی حمایت بیشتر اطرافیان تاثیر فوق‌العاده‌ای در بهبود اوضاع و رفع مشکلات دارد.همسر زن باردار، زنی که سقط داشته و زنی که در حال زایمان است نه فقط به جهت مالی بلکه از نظر توجه عاطفی اهمیت بیشتری از دیگر نزدیکان و اطرافیان دارد.مرد باید کاری کند که همسرش بداند و یقین داشته باشد که او هست. اگر دوست داشت که حرف بزند تمام حرف‌ها را حتی اگر بارها و بارها شنیده است، گوش بدهد.در واقع از زن بخواهد که با او حرف بزند از ترس‌ها و نگرانی‌هایش بگوید بدون آنکه قضاوت کند و به او پاسخ دهد. در مورد آینده تصویر شفاف و زیبایی به او بدهد.با او کتاب‌هایی را در این خصوص مطالعه کند و قدم به قدم همراه همسرش باشد. اگر نیاز به مشاوره است، او را حمایت و همراهی نماید.

متأسفانه تعداد زیادی از خانم‌ها بعد از وضع حمل و در دوران شیردهی دچار افسردگی می‌شوند و گاه شدت افسردگی تا به آنجا است که زن تمایل به کشتن فرزند خودش دارد.مردها در چنین حالتی نباید آنها را بیشتر به چالش بکشند بلکه باید با مهربانی و دلسوزی کمک کنند تا به این مشکل غلبه کنند.اگر زنی استرس بالایی را تجربه کند، احتمال ابتلا به افسردگی بارداری در او بسیار بیشتر می‌شود. ملامت زن در چنین شرایطی اوضاع را وخیم می‌کند، بلکه باید میزان حمایت بیشتر شود.توجه به زن در شرایطی که گفته شد می‌تواند حتی با کمک کردن در امور مربوط به خانه بارز شود.زن‌ها در این شرایط حتی با کوچک‌ترین کارها و کمک‌ها نیز خوشحال می‌شوند. بدون شک دوران بارداری و زایمان بعد از آن، از پرچالش‌ترین روزهای زندگی هستند.

با کمی توجه و درک متقابل می‌توان سختی‌ها را هموار کرد و حتی از سخت‌ترین روزها نیز بیشترین لذت را برد.

انتهای متن/*

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code