نقش آفرینی “سیب زمینی” به جای مهر سلامت گوشت!

این روزها برخی از قصاب ها و فروشندگان از سیب زمینی به جای مهر سلامت بر روی کشتار استفاده میکنند.

به گزارش سپیدپوش به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛استاندارد مهری است که وارد فرهنگمان شده است و بر تایید محصولات دلالت میکند واز سنین کودکی همه با این مهر آشنایی دارند و هنگام خرید کالا به این نشان توجه می کنند و اهمیت آن به حدی زیاد است که از سال ۱۳۵۰مهر دیگری در کشتارگاهها و بر روی محصولات دامی زده شد  به این معنی که اگر لاشه ای فاقد این مهر باشد از سلامت برخوردار نیست و میتواند عامل بیش از ۱۸۰ نوع بیماری از جمله :سالمونلا ،تب کریمه کنگو و سل شود.ین روزها برخی از قصاب ها و فروشندگان از سیب زمینی به جای مهر سلامت بر روی کشتار استفاده میکنند.

اما گاهی این مهر توسط برخی از متخلفان کمتر دیده میشود.
لاشه های فاقد تایید دامپزشک و عرضه ی آن در قصابی ها
در یک بازدید میدانی با یکی از بازرسان همراه شدیم و سری به یکی از مراکز غیر مجاز عرضه ی گوشت زدیم.
امان الهی کارشناس نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره کل سازمان دامپزشکی استان تهران گفت: متاسفانه کشتارهایی غیر مجاز در برخی مراکز صورت می گیرد که خارج از چرخه نظارت بهداشتی دامپزشک هستند.
وی افزود:این گوشت ها در شرایطی وارد چرخه ی مصرف انسانی می شوند که بر نحوه ی کشتار و تایید سلامت آن بدون نظارت و حضور دامپزشک صورت می گیرد.
وی ادامه داد: به محض اطلاع سازمان دامپزشکی از این مراکز بازرسان به محل مراجعه می کنند و ضمن پلمپ مرکز تخلف را به مراجع قضایی اطلاع میدهند تا برخورد لازم با متخلفان صورت گیرد.
سود جویانی که تن به زدن مهر سلامت نمی دهند
برای پیگیری موضوع  با دوربین مخفی به چند  قصابی رفتیم که یکی از فروشندگان محصولات دامی غیر مجاز گفت: اگر بخواهیم به کشتارگاه ها برای کشتار دام مراجعه کنیم هزینه ها بسیار بالا است و برای ما صرف نمی کند.
وی ادامه داد:ما این کشتارها را در زیرزمینی که در محدوده شهر وجود دارد انجام می دهیم .
فروشنده  متخلف در پاسخ به این سوال که مهر استفاده شده بر روی لاشه را از کجا تهیه می کنید گفت:این کار بسیار ساده است و می شود یک سیب زمینی را به شکل مهر درآورد و بر روی لاشه زد.
هزینه های پایین و ادعاهای کاذب
برای پی بردن به ادعای فروشنده ی متخلف سری به یکی از کشتارگاه ها زدیم تا از هزینه های کشتار با خبر شویم.
حاتمی مسئول فنی کشتارگاه گفت:طبق تعرفه ای که از اتحادیه کشتارگاه ها و اتحادیه گوشت ابلاغ شده است ،هزینه کشتار یک راس گوسفند ۳۴۰۰تومان و یک راس گاو۳۷هزار تومان است .
وی افزود:این تخلفات در صورتی انجام میشود که به عنوان مثال کشتار ۵۰راس گوسفند ۱۷۰ هزار تومان میشود که فرد متخلف از پرداخت این مبلغ خودداری میکند.
سامانه ۱۵۱۲سازمان دامپزشکی و دیگر هیچ
بروز چنین تخلفاتی در گوشه و کنار شهر و بازی با سلامت همشهریان تنها به خاطر هزینه های ناچیزی که برخی متخلفان از پرداخت آن سر باز می زنند.
ما هم برای پیگیری موضوع به سازمان دامپزشکی کشور رفتیم.
عباسی مدیر نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره کل سازمان دامپزشکی کشور گفت:بازرسان سازمان دامپزشکی به طور معمول تخلفات را نظارت و با متخلفان برخورد قضایی می کنند.
وی افزود: ما تقاضایی که از شهروندان داریم این است که مدیریت مشارکتی در نظارت بهداشتی بر فرآورده های خام دامی با سازمان دامپزشکی کشور همکاری داشته باشند .
وی در پایان خاطر نشان کرد:سازمان دامپزشکی کشور سامانه ی ۱۵۱۲ را راه اندازی کرده است که مردم میتوانند از طریق این سامانه با سازمان همکاری داشته باشند و موارد تخلف را گزارش دهند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code