نان مصرفی ایرانی‌ها” فاقد ارزش‌های تغذیه‌ای است

با وجود اینکه متخصصین تغذیه در سراسر جهان، جوامع را به استفاده از نان کامل تشویق می‌‌کنند، نان مصرفی ایرانی‌‌ها، نان سفید و فاقد ارزش‌‌های تغذیه‌‌ای است؛ مصرف “نان کامل حاوی سبوس” و فاقد افزودنی‌ها مانع ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها است.

به گزارش رسانه خبری سلامت سپید پوش
سبوس” به پوسته سخت بیرونی غلات گفته می‌شود که حاوی فیبر، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌‌ها است؛ اندوسپرم لایه میانی دانه است و معمولاً از کربوهیدرات تشکیل شده و جوانه، لایه داخلی است و حاوی ویتامین‌‌ها، مواد معدنی، پروتئین و ترکیبات دیگر است.

در دانه‌‌های تصفیه‌شده، جوانه و سبوس را از بین می‌‌برند و تنها اندوسپرم باقی می‌‌ماند!

در حالی که تمام متخصصین تغذیه جهان، جوامع را به استفاده از نان‌‌های کامل (غلات کامل) تشویق می‌‌کنند، امروزه تمام آردهای مصرفی در نانوایی‌‌های کشورمان “آرد تصفیه‌شده” است و درصد سبوس در این آردها بسیار پایین است؛ در واقع در حال حاضر، نانی که بخش اصلی سفره‌‌های ایرانی را تشکیل می‌‌دهد، نان سفید و فاقد ارزش‌‌ تغذیه‌‌ای است و غلات کامل جایی در سفره‌ ایرانی‌‌ها ندارد!

در این مطلب به بخشی از اثرات غلات کامل بر بیماری‌‌های مزمن اشاره خواهیم کرد.

“نان کامل” مانع ابتلا به بیماری‌‌های قلبی

یکی از بزرگترین فواید غلات کامل، کاهش دادن خطر ابتلا به “بیماری قلبی” است؛ بررسی مطالعات صورت‌گرفته در آمریکا مشخص کرد که دریافت تنها ۲۸ گرم از غلات کامل در روز می‌‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را تا ۲۲ درصد کاهش دهد.

محققان به این نتیجه رسیدند که رژیم‌های غذایی برای سلامت قلب باید بیشتر غلات کامل و کمتر دانه‌های تصفیه‌شده را شامل شود؛ امروزه بیماری‌‌های قلبی از عمده‌‌ترین علل مرگ‌ومیر در ایران هستند!

کاهش خطر سکته مغزی با مصرف نان کامل

بر اساس آخرین آمار، روزانه ۴۰۰ نفر در کشورمان دچار “سکته‌ مغزی” می‌‌شوند.

برخی ترکیبات موجود در غلات کامل مانند فیبر، ویتامینK و آنتی‌اکسیدان‌‌ها می‌‌توانند خطر سکته مغزی را به‌میزان چشمگیری کاهش دهند؛ مطالعات اخیر ثابت کرده‌‌ در افرادی که از غلات کامل بیشتر استفاده می‌‌کنند، خطر سکته مغزی تا ۱۴ درصد کاهش یافته است.

نان کامل مانع ابتلا به چاقی

مصرف غذاهایی با فیبر بالا، سبب پر شدن حجم معده و جلوگیری از پرخوری می‌‌شود؛ بررسی مطالعاتی بین ۱۲۰ هزار نفر مشخص کرد که مصرف روزانه ۳ وعده غلات کامل یا غلات غنی‌شده با سبوس، با چربی شکمی کمتر و کاهش وزن ارتباط مستقیم داشته است.

اثر سبوس بر دیابت نوع۲

امروزه حدود ۱۱ درصد از اعتبارات و بودجه‌‌های بهداشتی جوامع، صرف درمان دیابت می‌‌شود و حدود ۵۰ درصد از مردم جهان نیز از ابتلای خود به دیابت بی‌‌خبرند.

یکی از علل بروز دیابت نوع۲، افزایش قند خون به‌علت کاهش حساسیت سلول‌‌ها نسبت به انسولین است.

منیزیم ماده معدنی موجود در غلات کامل است که به بدن در متابولیسم کربوهیدرات‌‌ها کمک کرده و باعث افزایش حساسیت سلول‌‌ها به انسولین می‌‌شود؛ مصرف غلات کامل به کاهش سطح قند خون ناشتا و بهبود مقاومت به انسولین کمک می‌‌کند.

از سوی دیگر چاقی که یکی از عوامل خطر در بروز دیابت نوع۲ محسوب می‌‌شود، با مصرف سبوس کاهش یافته و از این طریق نیز غلات کامل بر کاهش ریسک ابتلا به دیابت نوع۲ اثر می‌‌گذارند.

با توجه به اثرات مفید سبوس بر سلامتی انسان، ضرورت اتحاد وزارت صنعت معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت کشور برای بهبود کیفیت آردهای توزیعی از لحاظ میزان سبوس و کیفیت گندم آن، احساس می‌‌شود اما متأسفانه هیچ‌‌یک از این نهادها گام مؤثری برای کاهش درصد سبوس‌‌گیری و افزایش کیفیت نان مصرفی مردم برنداشته‌‌اند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code