مصرف نوشابه های گازدار می‌تواند باعث کوتاه قدی در کودکان شود

یک متخصص علوم تغذیه و رژیم درمانی عنوان کرد: گازی که در نوشیدنی‌ها وارد می‌شود، همان گاز «CO۲» است که به نام‌های دی اکسید کربن و گاز کربنیک هم معروف است، اگر چه احساس خوشایندی در افراد با خوردن نوشیدنی‌های حاوی این گاز ایجاد می‌شود، اما بدون شک این گاز برای سلامت انسان مضراتی جدی دارد.

به گزارش سپیدپوش، دکتر منصور رضایی  افزود: ترکیب این گاز با آب و تبدیل شدن آن به اسید کربنیک، تغییری در سطح زبان، پرزها و مخاط آن ایجاد می‌کند که  با نوشیدن این مایعات گازدار، حس خوشایندی در فرد ایجاد می‌کند، همین علت  موجب روی آوردن مردم به این نوشیدنی می‌شود.

به گفته این متخصص علوم تغذیه و رژیم درمانی، این ترکیبات می‌تواند علاوه بر مناسب ساختن محیط دهان برای رشد باکتری‌ها و ایجاد بیماری‌های دهان و دندان و از بین بردن مینای دندان، محیط داخلی دیگر بدن را نیز اسیدی کرده که هر چه بدن اسیدی‌تر باشد سلامتی انسان بیشتر در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

وی توضیح داد: در شرایط ایجاد شده توسط گازکربنیک و اسیدی شدن محیط بدن، لازم است برای خنثی سازی این محیط شرایط قلیایی فراهم شود تا مواد اسیدی بتواند از بدن دفع گردد، این مسئله، احتمال ابتلا به مشکلات استخوانی به شکل‌های موضعی و سیستمیک را در افراد بیشتر خواهد کرد. همانطور که مصرف بیش از اندازه گوشت قرمز نیز به دلیل اسیدی کردن محیط بدن این خاصیت را دارد.

رضایی  اظهار داشت: این نوشیدنی‌های گازدار، در عین حالی که این احساس خوشایندی را در افراد ایجاد می‌کند، آن‌ها را وادار به تندخوری و نجویده غذا قورت دادن هم می‌کند و افرادی که این عادت غذایی برای آنان دائمی می‌شود کم کم دچار مشکلات گوارشی خواهند شد و در حقیقت دستگاه گوارش آن‌ها تنبل می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی عنوان کرد: علاوه بر موارد ذکر شده، نوشیدن این مایعات و کلا هر مایعات دیگر اگر همراه و یا در بین غذا باشد، موجب رقیق شدن شیره گوارشی در افراد و سوء هاضمه در آنان خواهد شد، علاوه بر آن قند موجود در این نوشیدنی‌های گازدار علاوه بر افزایش وزن و بالا بردن قند خون، موجب پوسیدگی دندان‌ها نیز می‌شود.

 خاصیت سرطان‌زایی نوشیدنی‌های گازدار

همچنین دکتر محمدعلی کشاورز، متخصص تغذیه هم درباره مضرات نوشیدنی‌های گازدارتوضیح داد: به طور کلی نوشابه‌های گاز دار برای همه افراد مضر و ارزش غذایی چندانی ندارد، به ویژه که دارای موادی است که سبب بروز بسیاری از بیماری‌ها در افرادی می‌شود که در خوردن آن افراط می‌کنند.

وی افزود: گاز موجود در نوشابه‌ها و اسید فسفریک موجود در آن، مهم ترین مسئله‌ای است که با مصرف دراز مدت آن می‌تواند به سلامت افراد آسیب وارد کند.

این متخصص تغذیه اظهار کرد: نوشیدنی های گازدار به دلیل وجود اسید فسفریک مانع جذب کلسیم شده و پوکی استخوان را در سنین بالاتر ایجاد می‌کند. علاوه بر آن ترکیب گاز«CO۲» با آب و تولید اسید کربنیک، مانع جذب املاح شده و رشد قدی و طبیعی در کودکان را تحت تاثیر قرارداده و موجب کوتاهی قد آنان می‌شود. ضمن این که قند آن هم بسیار چاق کننده‌ است.

مدیر گروه تخصصی تغذیه بالینی دانشکده رژیم شناسی دانشگاه تهران عنوان کرد: «بنزوات سدیم» که ماده‌ای نگهدارنده در تمامی نوشابه‌های گازدار است، در صورتی که بیش از اندازه مصرف شود سرطانزا نیز خواهد بود و باید برای حفظ سلامتی از نوشیدنی‌های سالم تری استفاده شود.سلامت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

طراحی سایت
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلااجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار