تامین دارو

مردم داروهای اضافی خود را به کجا تحویل دهند؟/ مصاحبه اختصاصی

پس گرفتن دارو با هر نیتی تخلف محسوب می شود و اگر داروخانه ای این اقدام را انجام داد، در واقع مسئول فنی آن داروخانه ریسک بسیار بزرگی را برای پذیرفتن این مسئولیت قبول کرده است.

به گزارش رسانه خبری سلامت سپید پوش ، گفتگویی اختصاصی با دکتر کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو انجام داده و در خصوص ابهاماتی در خصوص پس گرفتن دارو توسط برخی داروخانه ها به نام “نذر دارو” و اینکه بالاخره مردم با داروهای اضافی مانده در منزل چه کار کنند، صحبت کردند؛

پس گرفتن دارو با عناوین خیرخواهانه چون نذر دارو!

وی در اینباره گفت: به لحاظ آیین نامه ها و دستورالعمل های صادره از سازمان غذا و دارو، پس گرفتن دارو بعد از خروج از دارو امکانپذیر نیست.

او افزود: برخی داروخانه ها با عنوان نذر دارو، داروهای اضافی مردم را گرفته و به افراد نیازمند هدیه می دهند اما با وجود درکی که ما از فعالیت های نیکوکارانه و خیرخواهانه اینچنینی داریم، ولی مسئولیت آن را به عنوان نظام سلامت در سازمان غذا و دارو و و وزارت بهداشت نمی توانیم بپذیریم.

عدم پذیرش مجدد دارو به دلیل محدودیت های فنی

جهانپور ادامه داد: با توجه به محدودیت های فنی چون ایمنی بیمار، ایمنی دارو، شیوه نگهداری دارو و برخی نکات امنیتی، اقدامی چون پس گرفتن دارو توسط داروخانه ها با هر عنوانی را نمی توانیم تأیید کنیم و خودمان هم هیچوقت این مسأله را ترویج نمی دهیم.

همچنین سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: ما به عنوان متولیان سلامت جامعه با در نظر گرفتن سلامت دارو و ایمنی افراد مجبوریم که  مهر صحت بر اینگونه این اقدامات نگذاریم.

اطلاع تخلفات داروخانه ها به سامانه ۱۹۰

دکتر جهانپور با اشاره به اینکه پس گرفتن دارو با هر نیتی تخلف محسوب می شود، اظهار داشت:  اگر داروخانه ای این اقدام را انجام داد، در واقع مسئول فنی آن داروخانه ریسک بسیار بزرگی را برای پذیرفتن این مسئولیت قبول کرده است.

او بیان کرد: مردم حتی اگر چنین اتفاقی در داروخانه ای رخ داد می توانند به سامانه ۱۹۰ اطلاع دهند چون پذیرش مجدد دارو تخلف است.

مسئولیت رد و بدل دارو خارج از داروخانه به عهده خود افراد است

وی در خصوص دلیل عدم پذیرش دارو توسط داروخانه هم به بهداشت نیوز گفت: وقتی ما نمی دانیم دارویی که از زنجیره توزیع رسمی خارج شده چگونه و در چه شرایطی نگهداری شده و چه اتفاقی برایش افتاده، بنابراین رویدادی را که از آن اطلاعی نداریم و نمی توانیم اطلاعی در مورد آن پیدا کنیم،به هیچ عنوان تأییدش نمی کنیم.

وی خاطرنشان کرد: افراد ممکن است با اعتمادی که به اعضای خانواده و نزدیکان خود دارند، داروهای اضافی را بین خود رد و بدل کنند اما ما نمی توانیم به هیچ وجه این عمل را نیز با توجه به خطرات و ریسکی که به دنبال دارد، برایش حکم کلی صادر کنیم و مسئولیت این عمل نیز با خود افراد است.

جهانپور تأکید کرد: خط قرمز نظام سلامت، سلامت عمومی جامعه است، بنابراین ما حتی موضوعی به نام صرفه جویی در دارو را نیز از مسیرهایی چون نذر دارو، پس گرفتن دارو توسط داروخانه ها و دادن داروی اضافی به دیگران، علی رغم اینکه می تواند باری از هزینه های نظام سلامت بکاهد، نمی توانیم بپذیریم.

مردم داروهای اضافی را به کجا تحویل دهند؟

سخنگوی سازمان غذا و دارو در پاسخ به این سؤال خبرنگار بهداشت نیوز که مردم بالاخره داروهای اضافی و تاریخ مصرف گذشته در منزل را به کجا تحویل دهند هم گفت: داروهای اضافی و تاریخ گذشته را عموما داروخانه ها و معاونت های غذا و داروی دانشگاه ها جمع آوری کرده و آن ها را طی صورت جلسه ای تحت شرایطی که ایمنی و مقررات لازم، امحا می کنند.

وی همچنین تصریح کرد: حتی داروخانه ها و  معاونت های غذا و داروی دانشگاه ها امکان دارد مشاوره هایی و توصیه هایی هم با توجه به نوع دارو داشته باشند و به فرد بگویند که این دارو قابلیت دفع و دور ریزی توسط زباله شهری را دارد و میتواند توسط افراد وارد زباله ها شود.

گفتگو: مشکات سخاوتی

 

انتهای متن/*

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code