لزوم توجه به بیماری ایدز در منطقه/ افزایش انتقال بیماری از طریق رابطه جنسی در سال‌های اخیر

معاون درمان وزارت بهداشت در همایش روز جهانی ایدز توجه به این بیماری و انجام اقدامات درمانی و پیشگیرانه را از نیازهای منطقه مدیترانه شرقی دانست.

به گزارش رسانه خبری سلامت سپید پوش ، دکتر علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت در همایش روز جهانی ایدز که صبح امروز در وزارت بهداشت برگزار شد با مقایسه اقدامات انجام شده در حوزه کنترل و درمان بیماری ایدز در جهان و در منطقه مدیترانه شرقی گفت: وضعیت و شرایط منطقه مدیترانه شرقی نسبت به آمار جهانی، مناسب نیست و نیاز همکاری بین المللی و همکاری‌های بیشتر در راستای افزایش و تسهیل دسترسی به درمان به صورت جدید احساس می‌شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به برنامه ۹۰_ ۹۰_۹۰ در خصوص بیماری ایدز گفت: طبق برنامه‌ریزی انجام شده، باید تا سال ۲۰۲۰، ۹۰ درصد موارد این بیماری شناسایی، ۹۰درصد مبتلایان تحت مراقبت قرار گیرند و ۹۰ درصد افراد تحت درمان، تا سال ۲۰۲۰ با توجه به درمان‌های دریافتی که داشتند، توانایی انتقال را نداشته باشند؛ هم چنین باید تعداد موارد جدید بیماری از ۲میلیون نفر به عدد پانصد هزار نفر کاهش پیدا کند.

رئیسی در ادامه به اهداف برنامه ریزی شده تا سال ۲۰۳۰ اشاره کرد و اظهار داشت: تا پایان سال ۲۰۳۰، باید این ارقام به ۹۵ درصد افزایش پیدا کند و میزان مبتلایان جدید به ۲۰۰هزار نفر کاهش یابد که این اتفاق با برنامه‌ریزی درست، امکان‌پذیر خواهد بود.

وی در بخش دیگر صحبت‌های خود با بیان ابتلا ۳۶.۷ میلیون نفر به ویروس HIV  گفت: از این تعداد ۲/۱میلیون نفر را کودکان و افراد زیر ۱۵سال هستند؛ و تا پایان سال گذشته میلادی، حدود ۳۵میلیون نفر به علت بیماری و عوارض ناشی از آن جان خود را از دست دادند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: طبق آمار جهانی، ۱۱درصد کاهش موارد جدید در بزرگسالان و ۴۷درصد کاهش ابتلا در کودکان را داریم، که این آمار در مدیترانه تنها ۴درصد است؛ هم چنین در دنیا ۴۵درصد کاهش مرگ و میر  ناشی از بیماری گزارش شده، در حالی‌که در  منطقه، ۱۹درصد افزایش مرگ و میر را داشتیم، ،با توجه به اختلاف زیادی که  در این آمارها وجود دارد، نیاز است در این حوزه همکاری بیشتری با کشورهای منطقه داشته باشیم.

رئیسی در خصوص این بیماری در ایران عنوان کرد: تا پایان شهریور ۹۵ در کشور ۶۶ هزار مبتلا گزارش شده که ۳۶ هزار نفر شناسایی شدند  که ۱۷ درصد زن و ۸۳درصد مرد وجود دارد و حدود ۱۰ هزار نفر فوتی داشتیم.

وی میزان رشد بیماری در بین زنان را بیشتر از مردان اعلام کرد و با مقایسه راه‌های مختلف انتقال این بیماری گفت: نکته‌ای باید به آن توجه ویژه کرد این است که، بیشترین راه انتقال بیماری و ویروس، استفاده از سرنگ‌های مشترک در بین معتادان تزریقی است اما میزان رشد و افزایش ابتلا به بیماری و آلوده شدن به ویروس HIV از طریق روابط جنسی بیشتر از سایر راه‌های انتقال است و توجه به این موضوع محل مداخله ما و سایر نهادها را برای کاهش و کنترل این بیماری، مشخص می‌کند.

رئیسی نقش طرح تحول سلامت، در دسترسی آسان به خدمات و پوشش‌دهی مناطق آسیب‌پذیر را بسیار پررنگ توصیف کرد و ادامه داد:  خوشبختانه، در این سال‌ها ، ۲۲ درصد افزایش بیماریابی داشته ایم و ارتقای ۷۸ درصد پوشش درمانی در حال دنبال است؛ ۲۸ هزار زن باردار حاشیه‌نشین در شش ماهه اول امسال آزمایش شده که ۳۰ نفر تشخیص و تحت درمان قرار گرفتند.و ۹۷درصد نوزادان متولد شده از این مادران، سالم به دنیا آمدند.

 

انتهای متن/*

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code