فواید تخم کدو برای کاهش کلسترول

مزه شیرین و مغزدار با بافت نرم و جویدنی تخمهای کدوی، یکی از مغذی‌ترین و خوشمزه‌ترین تخمهاست. تخم کدو تخمه‌ای پهن و صاف با رنگ سبز تیره است.

به گزارش رسانه خبری سلامت سپید پوش ،  تخم کدو معروف به پپیتاس، دانه‌هایی صاف با رنگ سبز تیره هستند. بعضی از آنها در پوستی به رنگ زرد روشن پوشیده شده‌اند و بعضی از آنها بدون پوسته هستند. مزه شیرین و مغزدار با بافت نرم و جویدنی تخمهای درون کدوی هالوون، یکی از مغذی‌ترین و خوشمزه‌ترین تخمهاست. با اینکه کدو تنبل در تمام فصلهای سال موجود می‌باشد ولی در فصل پاییز تازه‌تر هستند. مثل گرمک، خیار، کدو رشتی، تخم‌کدو‌تنبل از خانواده کدوی قلیایی یا کیوکربیتاس(کدوبی)است. نام رایج برای کدو، کیوکربیتاماکزیما می‌باشد.

تاریخچه تخم کدو

کدو و تخمهای آن، غذای جشنهای آمریکایهای بومی‌ بود، که به منظور غذا و خواص دارویی از آن استفاده می‌کردند. هنگامی‌که متخصصان اروپایی از سفر خود برگشتند مقدار زیادی از دانه‌های کشاورزی از new world به همراه خود آوردند. به این صورت کشت کدو در سرتاسر جهان گسترش یافت. تخم کدو در صدر قرار داشت. آنها نشان ویژه‌ای ازآشپزی سنتی مکزیکی بودند. اخیراً تخم کدو خیلی معروف شده‌اند به طوریکه تحقیقات نشان داده‌است که فواید و غذایی منحصر به فرد دارند. امروزه تولیدکنندگان تجاری اصلی کدو، ایالت متحده، مکزیک، هند و چین است.

فواید تخم کدو

تخم کدوباعث افزایش سلامت پروستات می‌شود
رشد غده پروستاتی خوش خیم یاBPH وضعیتی است که در میان مردان ۵۰ سال و بالاتر در آمریکا اتفاق می‌افتد. BPH ، یعنی حجیم شدن غده پروستات،یکی از فاکتورهای موجود در BPH ،تحریک بیش از حد سلولهای پروستات به وسیله تستوسترون و محصول معکوس آن DHT(دی‌هیدروتستوسترون)است. ترکیبات موجود در روغن تخم کدو نشان داده‌اند که قادر به توقف افزایش سلول پروستات با استفاده از تستوسترون و DHTمی‌باشد، اگرچه مکانیزم دقیق برای این اثر هنوز مورد بحث و بررسی است. اصل بحث، رابطه بین عصاره روغن تخم کدو (که به عنوان مکملهای غذایی فروخته می‌شود)و خود تخم کدو است. در تخمها نیز ترکیبات مفید برای پروستات همانند عصاره روغن آن، یافت شده‌است. یک سوال:آیا مقدار تخمهای خورده‌شده در یک وعده تنقلاتی ترکیبات حمایت‌کننده پروستات را داراست یا خیر؟ مزیتهای پروستاتی پتانسیل در کاروتنوئیدهای موجود در تخمهای کدو و چربی‌های امگا ۳ مورد بررسی قرار گرفته‌اند .مردها با دریافت مقدار زیاد کاروتنوئیدها در غذاهای خود کمتر در معرض خطرBPH قرار‌دارند. روی، یکی از مواد مغذی است که به وفور در تخمهای کدو وجود دارند که روی عملکرد پروستات تاثیر می‌گذارد. در حقیقت تخمهای کدو منبع بسیار خوبی از روی هستند که روی عملکرد تخمهای کدو در حمایت از پروستات اثر می‌گذارد. اگر چه،مطالعات درباره رابطه بین روی و BPH نتایج پیچیده‌ای را نشان‌داده و نیاز به تحقیقات بیشتر برای تعیین کیفی تاثیر روی در برابر آسیبهاست .

مواد موجود در ۱۰۰ گرم تخم کدو
منگنز     ۱.۰۴ میلی گرم
منیزیوم     ۱۸۴.۵۸ میلی گرم
فسفر     ۴۰۵.۰۳ میلی گرم
تریپتوفان     ۰.۱۱ گرم
آهن     ۵.۱۶میلی گرم
مس     ۰.۴۸میلی گرم
ویتامین K     ۱۷.۷۳ میکروگرم
روی     ۲.۵۷ میلی گرم
پروتئین     ۸.۴۷ گرم

محافظت از استخوان مردان

به علاوه حفظ سلامت پروستات، دلیل دیگر برای پیر‌مردها در استفاده از غذاهای غنی از روی، از قبیل تخم کدو، این اسنت که خوردن منظم آن باعث تراکم مواد معدنی در استخوان است. اگر چه تصور می‌رفت که پوکی استخوان یک بیماری برای زنان، بعد از دوران یائسگی با بالاترین در صد خطراست، این همچنین یک مشکل پتاسیم برای مردان نیز هست.

حدود ۳۰ درصد خطر شکستگی لگن در مردان اتفاق می‌افتد و ۱ تا ۸ مرد بالای ۵۰ سال پوکی استخوان خواهند داشت. در یک بررسی، حدود ۴۰۰ مرد در سنین بین ۹۲-۴۵ سال در مجله American Journal of Clinical Nutrition دریافتند که یک ارتباط واضح و مشخص بین دریافت اندک روی، مقدار کم مواد معدنی درخون و پوکی استخوان در لگن و ستون فقرات وجود دارد.

خواص ضد التهابی در آرتروز

اخیراً خواص التیام دهنده (مسکن) تخمهای کدو با توجه به التهاب مفصل مورد بررسی قرار گرفته‌است. در آزمایشاتی که روی حیوانات انجام گرفته، افزودن تخم کدو به وعده غذایی، با استفاده از داروهای غیراستروئید و ضد التهابی ایندومتاسین در کاهش نشانه‌های التهابی مقایسه شده‌است. تخم کدو اثرات مضر ایندومتاسین را نداشتند. بر خلاف دارو، تخم کدو میزان چربیهای آسیب دیده(لیپید پیروکسید) در دیواره مفصلها را افزایش نمی‌دهد. ( یک تاثیر جانبی که روی پیشرفت آرتروز اثر می‌گذارد).

منبعی غنی از مواد معدنی مفید، پروتئین و چربی اشباع نشده

به علاوه فواید منحصر به فرد لیست شده در بالا، تخم کدو همچنین مواد مغذی بسیاری را داراست. درسیستم غذایی ما تخم کدو منبع بسیار خوبی از مواد معدنی چون منیزیم، منگنز و فسفر و همچنین منبع خوبی از آهن، مس، پروتئین و روی است. اگر شما به اندازه ۴/۱ فنجان تخم‌کدو بخورید ۱/۴۶ درصدمنیزیم روزانه، ۷/۲۸ درصد DV برای آهن، ۵۲ درصدDV برای منگنز، ۲۴درصدDV برای مس،۹/۱۶ درصد DV برای پروتئین و ۱/۱۷ درصد DV برای روی دریافت خواهید کرد.

فیتوسترولها در تخم کدو کلسترول را کاهش می‌دهند

فیتوسترولها ترکیبات یافت شده گیاهانی هستند که ساختار شیمیایی مشابه با کلسترول دارند و هنگامی‌که به مقدار کافی در غذا موجود باشند، میزان کلسترول در خون را کاهش می‌دهد، واکنش مثبت و ایمن را افزایش داده و خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهند. تاثیرات مفید فیتوسترولها آنقدر شگفت‌انگیز است که از سویا، ذرت و روغن درخت کاج استخراج شده و به غذاهای عمل‌آوری شده افزوده می‌شود مثل “کره”جایگزین شده که به عنوان غذایی با کلسترول پایین مشتری جذب می‌کند. اما چرا به کره مصنوعی عادت می‌کنیم در حالیکه خشکبارها و تخمهای طبیعی منابع غنی از فیتوسترول‌ها، فیبر محافظ کاردیو، مواد معدنی و چربی‌های سالم هستند.

در تحقیقی در Journal of Agriculcurl and Food Chemistry ،مقدار فیتوسترولهای موجود در خشکبارها و تخمهای خورده شده در ایا لت متحده نشان داده‌اند.از تخمها و خشکبارهای مصرف شده در یک وعده، تخم آفتابگردان و پیستاچیس از لحاظ فیتوسترولها (در ۱۰۰ گرم ،۲۷۰-۲۸۹ میلی گرم)غنی‌ترین بودند و به دنبال آن تخم کدو(در۱۰۰ گرم، ۲۶۵میلی گرم)(۱۰۰۰گرم معادل ۵/۳ اونس است)و تخم‌کنجد بالاترین میزان فیتوسترولها(در ۱۰۰گرم ۴۰۰ تا ۴۱۳ میلی گرم)از میان خشکبار و تخمها دارا هستند، در حالیکه گردوی‌انگلیسی و خشکبار برزیلی کمترین مقدار را داشتند(در ۱۰۰ گرم ،۱۱۳ میلی گرم)

چگونه انتخاب و ذخیره کنیم

تخم‌کدو را می‌توان در خشکبار فروشیها به ضورت فله‌ای خرید. قبل از خرید اگر می‌توانید آنها را بو کنید تا مطمئن شوید بوی نا و نا‌مطبوع نمی‌دهند. تخم کدو را باید در یک ظرف دردار کیپ، در یخچال نگهداری کرد. در این صورت تا چند ماه قابل استفاده خواهند بود. به نظر می‌رسد که پس از یک یا دو ماه، تازگی خود را از دست می‌دهند.

نکاتی برای آماده کردن تخم کدو

شما به راحتی می‌توانید تخم کدو را از مغازه خریداری کنید. ابتدا کرم خوردگی درون تخمها را برداشته و با یک حوله کاغذی آنها را تمیز کنید.اگر لازم است تکه‌هایی که به آنها چسبیده است را بردارید. تخمها در یک کیسه کاغذی ریخته و هنگام شب آنها را خشک کنید.

تخمها را در یک لایه از کاغذ شیرینی گذاشته و در درجه( ۱۷۰-۱۶۰ fحدود ۷۵درجه سانتیگراد)به مدت ۲۰- ‌۱۵دقیقه بو بدهید. با این کار شما روغن مفید در آنها را ذخیره می‌کنید.

چند ایده سریع

* به سبزیجات تفت داده شده تخم کدو اضاف کنید.

*روی سالاد سبزیجات مقداری تخم کدو بپاشید.

*تخم کدو را همراه با سیر تازه، برگ جعفری و گشنیز چرخ کرده همراه با روغن زیتون و آبلیمو برای چاشنی سالاد استفاده کنید.
*مقداری تخم کدوی خرد شده را به حبوبات سرد و گرم اضاف کنید.

* تخم کدو را به دستور پخت کلوچه کشمشی-نخودی بیافزایید.

*هنگامی‌که برگر می‌پزید، برگر سبزیجات، بوقلمون یا گوشت به آن مقداری تخم کدوی آسیاب شده بیافزایید.
تخم کدو غذایی حساسیت زا، گواترزا ،اگزالات یا پورین نمی‌باشد.

انتهای متن/*

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code