علائم کم خونی

علائم کم خونی و روش‌های درمان آن

بهترین و كم خطرترین راه برای درمان كم خونی استفاده از مكمل های خوراكی است. درمان با نمك های ساده آهن كاملاً موثر بوده و به شكل قرص، كپسول یا مایع است.

به گزارش رسانه خبری سلامت سپید پوش ، وضعیتی است که درآن ، تعداد یا اندازه گلوبول های قرمز یا مقدار هموگلوبین موجود درخون کاهش یافته و تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن بین خون و سلول ها دچار اختلال می شود. به این دلیل درمان کم خونی بسیار اهمیت دارد.

از علل ایجاد کننده کم خونی می توان کمبودهای تغذیه ای ، خون ریزی ، ناهنجاری های ژنتیکی ، بیماریهای مزمن یا مسمومیت های دارویی را نام برد .

منظور از کم خونی های تغذیه ای ، کم خونی هایی است که در اثر دریافت کم مواد مغذی ایجاد می شوند .

از مهم ترین مواد غذایی جهت خون سازی ، که کمبود آن در خون بدن موجب بروز کم خونی می شود می توان به آهن ، ویتامین B12 و اسید فولیک اشاره کرد که از بین آنها کم خونی ناشی از کمبود آهن یکی از شایع ترین نوع کم خونی تغذیه ای است و برای رفع کم خونی باید از منابع حاوی آهن در غذاها بهره برد تا بتوان درمان کم خونی را داشت.

درمان کم خونی

درمان کم خونی

نشانه های کم خونی و درمان کم خونی :

خستگی ، ضعف ، رنگ پریدگی ، تنفس های کوتاه ، دست و پاهای سرد ، سردرد ، گیجی ، درد سینه ، ریزش مو ، ضربان قلب نامنظم ، مشکلاتی در تمرکز، ضعف بنیه

علت کم خونی :

کم خونی به سه دلیل ایجاد می شود :

بدن به اندازه کافی گلبول قرمزتولید نمی کند.

گلبول های قرمز در بدن نابود می شوند.

از دست رفتن خون ناشی از قاعدگی، جراحت و یا علل دیگر خونریزی است.

بسته به علت کم خونی می تواند به انواع زیر طبقه بندی شود:

کم خوی آنمی :

کمبود آهن آنمی شایع ترین گونه کم خونی است. آهن برای انسان ها برای تولید هموگلوبین حیاتی بشمار می رود از دست رفتن خون، رژیم غذایی ضعیف و ناتوانی بدن شما برای جذب آهن از غذا می تواند منجر به کمبود آهن شود. در نتیجه بدن قادر به تولید هموگلوبین کافی نیست که منجر به کم خونی می شود.

کم خونی به چه دلایلی ایجاد می شود؟

کم خونی آپلازی :

این نوع کم خونی در زمانی ایجاد می شود که بدن گلبول های قرمز خون کافی (گلبول قرمز)را تولید نمی کند. گلبول های قرمز خون در مغز استخوان هر ۱۲۰ روز تولید می شوند. وقتی مغز استخوان قادر به تولید گلبول های قرمز است، شمارش خون افت می کند و منجر به کم خونی می شود.

بیماری داسی گویچه :

بیماری داسی گویچه یک اختلال خون جدی است که باعث بیماری داسی گویچه می شود. پیش از این هم در بحث بررسی انواع کم خونی در سلامت نمناک گفته شد گلبول های قرمز خون در این نوع کم خونی شکل قرص و داسی شکل هستند. گلبول های قرمز خون حاوی هموگلوبین غیرطبیعی هستند، که به عنوان هموگلوبین داسی شکل سلول شناخته می شود، که شکل غیر عادی به آن ها می دهد. سلول های چسبنده هستند و می توانند جریان خون را مسدود کنند

کم خونی همولیتیک:

این نوع کم خونی در زمانی ایجاد می شود که گلبول های قرمز خون قبل از اینکه عمر طبیعی آن ها به پایان برسد نابود شوند. مغز استخوان قادر به تولید سریع گلبول های قرمز جدید برای برآورده کردن تقاضای بدن نیست.

آنمی کمبود ویتامین ب ۱۲ :

مانند آهن، ویتامین ب ۱۲ نیز برای تولید مناسب و کافی هموگلوبین مورد نیاز است. بیشتر محصولات حیوانی در ویتامین ب ۱۲ غنی هستند. اما اگر گیاهخوار باشید ممکن است کمبود ویتامین ب ۱۲ داشته باشید. این می تواند تولید هموگلوبین را در بدن مهار کند که منجر به کم خونی می شود. این نوع کم خونی همچنین کم خونی خطرناک نامیده می شود.

 

  بیشتر بخوانید:

 

 

کم خونی فقر آهن خفیف معمولاً عوارضی ایجاد نمی کند. با این حال ، بدون درمان ، کم خونی فقر آهن می تواند شدید شود و منجر به مشکلات سلامتی ، از جمله موارد زیر شود:

• مشکلات قلبی کم خونی فقر آهن ممکن است منجر به تپش قلب سریع یا نامنظم شود.

 

• قلب شما برای جبران کمبود اکسیژن موجود در خون در هنگام کم خونی باید خون بیشتری را پمپاژ کند. این می تواند منجر به بزرگ شدن قلب یا نارسایی قلبی شود.

 

• مشکلات دوران بارداری، در زنان باردار ، کم خونی فقر آهن شدید با زایمان زودرس و نوزادان با وزن کم ارتباط دارد. اما این وضعیت در زنان باردار که مکمل های آهن دریافت می کنند قابل پیشگیری است.

 

• مشکلات رشد، در نوزادان و کودکان ، کمبود شدید آهن می تواند منجر به کم خونی و همچنین تاخیر در رشد و نمو شود. علاوه بر این ، کم خونی فقر آهن با افزایش حساسیت به عفونت ها همراه است.

 

 

با چه روش هایی  درمان کم خونی است ؟

درمان کم خونی با توجه به انواع آن متفاوت است. کم خونی ناشی از فقر آهن با مصرف مکمل آهن و کم خونی مگالوبلاستیک (کمبود ویتامین B۱۲ یا اسیدفولیک) با تجویز ویتامین B۱۲ و فولیک اسید قابل کنترل است. قطع مصرف داروهای ایجادکننده کم خونی و جایگزین کردن آنها با داروهای مناسب نیز از جمله روش های مقابله با کم خونی است.

خانم هایی که دچار خونریزی شدید ماهانه می شوند، باید از نظر وجود بیماری های زنان بررسی شده و در صورت نبود مشکل حتما ترکیبات آهن مناسب جهت پیشگیری از ایجاد فقر آهن دریافت کنند. درخصوص کم خونی ناشی از بیماری های مزمن لازم است که ابتدا بیماری زمینه ای درمان و کنترل شود. از استروئید و درمان های سرکوبگر ایمنی در درمان برخی از انواع کم خونی های همولیتیک استفاده می شود.

در کنترل دردهای ناشی از کم خونی داسی شکل، مصرف داروهای مسکن کاربرد دارد. در برخی موارد کم خونی، تزریق خون، اریتروپویتین یا پیوند مغزاستخوان مورد استفاده قرار می گیرد.

 

۱۰ راهکار برای درمان کم خونی

یکی از بیماری های رایج امروزی کم خونی است که ارتباط مستقیمی با تغذیه دارد، اما علاوه بر تغذیه می توان از طریق درمان گیاهی این بیماری را مهار کرد.

افسنتین، گیاهی است شفابخش که هم به طور وحشی می روید و هم آن را کشت می کنند و براحتی می توانید آن را از عطاری ها تهیه کنید.  ۵ تا ۶ گرم از برگ این گیاه را در یک لیتر آب جوش بریزید و چند دقیقه آن را بجوشانید و بعد بگذارید خنک شود.

آن را صاف کرده و با کمی عسل شیرین کرده و قبل از ناهار و شام یک فنجان از آن را میل کنید. این جوشانده برای رفع کم خونی و لاغری بسیار موثر است. انگور به علت داشتن آهن، منگنز و منیزیم برای درمان کم خونی بسیار موثر است؛ البته انگور شیرین با پوست نازک.

نوشیدن روزانه ۳ تا ۵ فنجان شربت بارهنگ کم خونی را از بین می برد.

۲۰ گرم از آب تره را با عسل مخلوط کرده و روزانه ۲ تا ۳ فنجان از آن را میل کنید که درمان کامل و خوبی برای کم خونی است.

۲۰ گرم جو پوست کنده را در یک لیتر آب سرد بریزید و بجوشانید و آب اول آن را دور ریخته و دوباره یک لیتر آب روی آن بریزید و یک ربع بجوشانید و صاف کنید و پس از هر وعده غذا یک فنجان از آن را بنوشید.

کسانی که دچار کم خونی هستند یک روز در میان بعد از وعده غذایی پنج، شش عدد فندق خام بخورند.

برگ های کلم سبز و قرمز خام را به صورت سالاد قبل از هر وعده غذایی میل کنید. برگ های کلم دارای کلسیم و گوگرد فراوان بوده و بسیار برای کم خونی مفید است.

جوشانده برگ یا پوست گردو بهترین دارو برای کم خونی است.

۲۰ تا ۳۰ گرم از برگ های خشک گزنه را در نیم لیتر آب سرد بریزید و ۳ تا ۵ دقیقه بجوشانید و سپس ۱۰ دقیقه کنار بگذارید تا دم بکشد، بعد آن را صاف کنید و روزی ۳، ۴ بار و هر بار یک فنجان از آن را بنوشید که برای کم خونی بسیار موثر است.

حدود ۵ گرم از ریشه خشک ریواس را به صورت پودر درآورید و داخل یک لیوان آب ولرم حل کرده و با عسل شیرین کنید و خوب هم بزنید و هر روز قبل از غذا یک فنجان از آن را بنوشید.

داشتن تغذیه خوب و مناسب همراه با گیاهان دارویی می تواند بسیاری از بیماری ها را معالجه و ریشه کن کند، پس از معجزه این مواد غافل نشوید.

 

 

دکتر فرناز محمدی در یاداشتی به شبکه خبری تهران نیوز در خصوص کم خونی و راه درمان آن نوشت: برای کم خونی ناشی از کمبود آهن بسیار مفید است. چغندر سرشار آهن همراه با فیبر، کلسیم، پتاسیم، سولفور و ویتامین است. چغندر قرمز علاوه بر مغذی بودن، به تمیز شدن بدن نیز کمک می کند و اکسیژن بیشتری برای بدن فراهم می‏کند. به این منظور یک چغندر متوسط، سه عدد هویج، و نصف یک سیب زمینی شیرین را در آبمیوه گیری بریزید. و این آبمیوه را روزی یکبار بنوشید. همچنین می توانید چغندر قرمز را بصورت پخته یا در سالاد استفاده کنید. بهتر است چغندر را با پوست میل کنید تا مواد غذایی بیشتری به بدنتان برسد.

 

درمان کم خونی با کشمش

کشمش غنی از آهن سود است و شما می‌توانید به مدت یک شب کشمش‌ها در آب خیس و صبح روز بعد آنها را مصرف کنید، این روش در درمان کم خون موثر است.

 

همواره با پزشک خود مشورت کنید

ابتلا به کم خونی می تواند چالش برانگیز باشد، اما راه حل های موثری برای مقابله با این شرایط وجود دارند. انتخاب برخی مواردی که در بالا به آنها اشاره شد، می‌تواند تفاوتی چشمگیر در علائم کم خونی ایجاد کند. در مورد مصرف هرگونه مکمل، تغییر در رژیم غذایی یا پروتکل‌های درمانی همواره ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

شما برای اینکه بتوانید به میزان مصرف گوشت از محصولات گیاهی آهن جذب کنید، باید دو برابر مصرف گوشت از این گونه غذاهای گیاهانی که در ادامه به آنها می‌پردازیم، مصرف کنید. محصولات گیاهی چون؛ برنج، گندم، جو، آجیل و لوبیا به میزان قابل توجه آهن دارند که شما با مصرف این گونه مواد گیاهی می‌توانید تا حدودی میزان آهن مورد نیاز بدنتان را تامین کنید. معمولا سبزی های خوراکی ایکه دارای برگ های تیره تری هستند مقدار آهن آنها بیشتر است.

 

انتهای متن/*

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code