علائم سرطان تیروئید چیست ؟

متاسفانه سالانه هزاران مورد سرطان تیروئید در سراسر جهان تشخیص داده می‌شود و خانم‌ها دو تا چهار​برابر بیشتر در معرض این بیماری قرار می‌گیرند.

به گزارش رسانه خبری سلامت سپید پوش ، افزایش روزافزون آمار سرطان ها علی الخصوص سرطان های شایع تر باعث شده تا اکثر مردم به این فکر باشند که چگونه باید از این گذار خطرناک عبور کنند، باید گفت سرطان از آن دسته بیماریهایی است که اگر قبل از پیشرفت و دست اندازی به سایر اندام ها یا به اصطلاح متاستاز تشخیص داده شود امید بیشتری برای درمان آن است ولی در صورتی که این بیماری گسترش یابد و بیمار زمان را از دست بدهد کار بسیار مشکل تر خواهد بود، سرطان تیروئید نیز به همین منوال اگر دچار تشخیص دیررس شود و با دست اندازی به اندام ها مواجه شود شانس درمان کمتری را خواهد داشت و به این ترتیب عمر بیمار قابل پیش بینی نخواهد بود، بنابراین مسئله مهم دانستن علائم اولیه سرطان تیروئید و دیگر سرطانها است، به همین دلیل تصویربرداری پزشکی تیراد تصمیم گرفت تا این مقاله را به موضوع علائم اولیه سرطان تیروئید اختصاص دهد.

این علائم را جدی بگیرید

چهار نوع سرطان تیروئید وجود دارد که سرطان پاپیلاری شایع ترین و کارسینومای آناپلاستیک تیروئید کم شیوع ترین آنهاست، به این دلیل که سرطان پاپیلاری سیر کند و آرامی در وقوع دارد از این رو علائم اولیه سرطان تیروئید در این موارد کمتر خودنمایی می کند ولیکن علائم هشدار دهنده که مواجه شدن با آن به شما می گوید که به پزشک مراجعه کنید اینجاست.

 1. وجود یک توده و یا برآمدگی در گلو و در قسمت تیروئید
  سرطان تیروئید رشد غیرطبیعی سلولهای تیروئید است و به همین دلیل وجود یک توده و یا ندول از معمولترین علائم آن خواهد بود، در واقع یک تومور و یا رشد غیرطبیعی در گردن علامتی است که باید بررسی شود، در موارد زیادی این ندول ها توسط پزشک و در یک معاینه فیزیکی قابل تشخیص هستند.
 2. احساس درد و یا گرفتگی در گلو
  گلودرد و درد در ناحیه گردن نیز به عنوان یک علامت هشدار در سرطان تیروئید مطرح می شود.
 3. سرفه و احساس خارش در گردن
  اگر به طور مداوم سرفه می کنید و یا احساس خارش در گلویتان دارید بهتر است برای معاینه به یک پزشک مراجعه کنید
 4. مشکل در بلعیدن و یا تنفس
  بزرگ شدن تدریجی توده و یا ندول در غده تیروئید باعث فشار آمدن به نای و ایجاد مشکلات تنفسی و بلع می شود، این شرایط معمولا در حالت پیشرفت بیماری به وجود می آید.

افزایش سرطان

افزایش سرطان

یک نکته بسیار مهم

تشخیص زودهنگام سرطان تیروئید می تواند باعث درمان مناسب آن شود در صورتی که با گذشت زمان و افزایش این سلول ها شانس درمان نیز پائین تر می آید، در ضمن این که مراقبت و پیگیری مستمر یک اساس مهم در درمان سرطان تیروئید است.

چگونه از سرطان تیروئید پیشگیری کنیم

پیشگیری از افزایش سرطان تیروئید و یا تشخیص زود هنگام آن در این شرایط امکان پذیر است

 • اگر سن شما بین ۲۰ تا ۳۹ سال است هر سه سال یکبار آزمایش تیروئید بدهید
 • افراد بالای ۴۰ سال بایست هر سال یکبار تست تیروئید داشته باشند
 • اگر سابقه خانواگی در سرطان تیروئید دارید و یا سر و گردن شما در معرض تابش اشعه بوده است بیشتر مراقب شرایط این غده در بدنتان باشید.
 • خودتان با لمس و یا نگاه به تیروئید در آینه معاینه کنید و وجود عدم تقارن و یا برآمدگی در گردنتان را در نظر بگیرید.

یک حقیقت درباره تیروئید

در نهایت یک حقیقت درباره علائم اولیه سرطان تیروئید این است که در موارد بسیاری، افرادی که سرطان تیروئید در آنها تشخیص داده می شود علائمی ندارند، این به دلیل سیر کند در اغلب سرطان های تیروئید است

همانطور که گفته شد چهار نوع سرطان تیروئید وجود دارد که در این مقاله و مقالات بعدی سعی می کنیم تا علائم و شرایط هر نوع را به تفکیک عنوان نمائیم یکی از این نوع سرطان به نام سرطان مدولاری نامیده شده

درباره علائم اولیه سرطان تیروئید مدولاری بدانید

از جمله سرطان های خطرناک تیروئید که به شکلی نادر ممکن است بیمار را درگیر کند سرطان مدولاری تیروئید است، در صورت تشخیص زودهنگام، قابل درمان است، اولین نشانه های این سرطان ظاهر شدن توده در جلوی گلوی بیمار است.

انجمن تیروئید آمریکا شیوع این نوع سرطان را به احتمال ۱ تا ۲ درصد از آمار سرطان تیروئید مطرح می کند، گرچه در آماری دیگر این مقدار بین ۳ تا ۵ درصد ارزیابی می شود.

سرطان مدولاری تیروئید به نام اختصاری MTC  نیز نامیده می شود و منشاء آن از سلولهای پارافولیکولار تیروئید است، سلولهای پارافولیکولار وظیفه تولید هورمون کلسی تونین را به عهده دارند، کلسی تونین هورمونی است که در جذب کلسیم استخوان نقش دارد.

MTC در مواردی می تواند از والدین به فرزندان منتقل شود که در این حالت به آن سرطان مدولاری تیروئید خانوادگی یا FMTC گفته می شود، گرچه حدودا ۷۵ درصد از مدولاری ارثی نبوده و به صورت انفرادی ایجاد می شود.

 

بیشتر بخوانید:

 

 دکتر جعفری فوق تخصص غدد و متابولیک و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفت و گو با خبرنگار سرویس سلامت تهران نیوز در خصوص  سرطان تیروئید اظهار کرد: این سرطان یک بیماری است که در آن سلول های غیر طبیعی در داخل غده تیروئید شروع به رشد می کنند.
همان طور که می دانید غده ی تیروئید ، غده ی پروانه ای شکل کوچکی است که در جلوی گردن قرار دارد. این غده علی رغم کوچکی اندازه اش، نقش بسیار عمده و حیاتی در سلامت کل بدن دارد. غده تیروئید مسئول تولید و ترشح هورمون هایی به نام های تیروکسین و تری یدوتیرونین است،که میزان سوخت و ساز بدن یا سرعت مصرف انرژی و سرعت رشد و بلوغ را تنظیم می کنند. به طور کلی ترشح منظم این هورمون ها بسیاری از اعمال و ساختار بدن را از میزان ضربان قلب گرفته تا ساختار پوست، تحت تأثیر قرار می دهد.
انواع مختلف این سرطان  شامل  سرطان پاپیلری، سرطان فولیکولار، سرطان مدولری، سرطان آناپلاستیک است، که در این بین سرطان پاپیلری شایع ترین (حدود ۷۰-۸۰ درصد موارد) و آناپلاستیک خطرناک ترین نوع (حدود ۲ درصد) است.

 

انتهای متن/*

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code