صادرات تخم‌مرغ متوقف نشده است

در حالی که چند روزی است رسانه‌ها از متوقف شدن صادرات تخم‌مرغ به عراق و افغانستان خبر می‌دهند، مدیر کل توسعه تجارت وزارت کشاورزی توقف صادرات تخم‌مرغ را رد کرد و گفت: با توجه به مازاد تولید گوشت مرغ برای این محصول نیز مشوق صادراتی در نظر گرفته شده است.

به گزارش سپیدپوش به نقل از ایسنا، در پی افزایش قیمت تخم‌مرغ در بازار طی هفته‌های اخیر برخی رسانه‌ها از توقف صادرات تخم‌مرغ در روزهای گذشته خبر داده بودند که البته پیش از این نیز از سوی رضا ترکاشوند – مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار – تکذیب شده بود.

اما گویا همچنان اخبار توقف صادرات تخم‌مرغ به عراق و افغانستان ادامه دارد و برخی از تشکل‌های بخش خصوصی معتقدند که صادرات این محصول به صورت موقتی و با هدف تنظیم بازار قطع شده است.

این در حالی است که سید جمال مدرسی – مدیر کل توسعه تجارت وزارت جهاد کشاورزی – در این باره به ایسنا گفت: صادرات تخم‌مرغ به هیچ وجه قطع نشده است و اخبار برخی رسانه‌ها در این زمینه از اساس تکذیب می‌شود.

وی همچنین در خصوص وضعیت تولید و بازار گوشت مرغ نیز اظهار کرد: با توجه به مازاد تولید ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تنی گوشت مرغ پتانسیل برای افزایش صادرات این محصول نیز وجود دارد که در این زمینه برای بالابردن میزان صادرات مرغ مشوق صادراتی در نظر گرفته شده است.

همچنین پیش از این نیز رضا ترکاشوند – مدیر عامل اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار- در این باره اظهار کرد که صادرات تخم‌مرغ متوقف نشده و تنها تقاضاهای افزایش یافته برای صادرات تخم‌مرغ طی هفته اخیر مدیریت شده بود، چرا که اولویت با تنظیم بازار داخلی است.

به گفته ترکاشوند روزانه به طور معمول ۳۰۰ تا ۴۰۰ تن تخم‌مرغ به کشورهای مختلفی مانند عراق، افغانستان و ترکمنستان صادر می‌شود، اما طی روزهای گذشته به صورت ناگهانی تقاضا برای صادرات این محصول به حدود ۲۰۰۰ تن در روز رسید که آن را در راستای تنظیم بازار داخلی مدیریت کردیم.

اگر چه صادرات تخم‌مرغ از ابتدای امسال تاکنون افزایش یافته و میزان آن در این بازه زمانی بیشتر از ۱۲ ماهه سال گذشته شده و به بیش از ۷۳ هزار تن رسیده است، اما براساس آمار وزارت جهاد کشاورزی سالانه بیش از ۱۰۰ هزار تن مازاد تولید تخم‌مرغ در کشور داریم که پتانسیل صادرات این میزان وجود دارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code