شركت در آزمون دستياري فوق تخصصي و فلوشيپ بدون مدرك دانشنامه تخصصي

دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی  از حذف شرط دارا بودن مدرك دانشنامه تخصصي رشته پيش نياز از شرايط الزامي شركت در آزمون هاي پذيرش دستيار فوق تخصصي و دوره هاي تكميلي تخصصي در رشته های مورد نیاز خبر داد و گفت : اين تسهيلات تنها براي رشته هاي مورد  نياز اعلام شده توسط وزارت بهداشت اعمال مي شود.

به گزارش رسانه خبری سلامت سپید پوش، باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی با اشاره به شرایط ویژه نظام سلامت کشور و تغییرات الگوی بیماری ها گفت: مسئولیت آموزش تربیت نیروی انسانی کافی برای پاسخگویی به نیازهای سلامت مردم است. در این بین تامین نیروهای آموزشی و درمانی از میان دانش آموختگان دوره های تکمیلی تخصصی یکی از مواردی است که می بایست مورد توجه ویژه قرار گیرد.

دکتر لاریجانی گفت: تحصیل تا این مقطع بسیار زمان بر است و همین امر باعث می شود همکاران عزیز پس از فارغ التحصیلی در این مقطع در سنین بالا وارد دانشگاهها و نظام ارائه خدمات شوند و از سوی دیگر درکشور با کمبود این نیروها مواجه هستیم. لذا ضروری است تا جایی  که قوانین و مقررات و حفظ کیفیت آموزش اجازه می دهد شرایط ورود زودتر این همکاران به عرصه های تدریس و ارائه خدمات فراهم گردد.

وی با بیان اینکه تغيير شرايط شركت در آزمون هاي پذيرش دستيار فوق تخصصي و پذيرش در دوره هاي تكميلی تخصصي (فلوشيپ) در هشتاد و نهمین نشست دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی مورد تصویب قرار گرفته گفت: بر اساس مصوبه شورا شرط دارا بودن مدرك دانشنامه تخصصي رشته پيش نياز از شرايط الزامي شركت در آزمون هاي پذيرش دستيار فوق تخصصي و دوره هاي تكميلي تخصصي در رشته های مورد نیاز حذف می گردد.

دکتر لاریجانی افزود: دارندگان مدرك گواهينامه نيز با رعايت ساير مقررات مرتبط مجاز به شركت و پذيرش درآزمونهاي مربوطه شناخته مي گردند.

دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی با تاکید بر اینکه این تغییر فقط برای رشته های مورد نیاز کشور اعمال می شود، خاطرنشان کرد: برای عضویت در هیات علمی دارابودن دانشنامه رشته تخصصی مادر و دانشنامه رشته فوق تخصصی مربوطه الزامی است.

ورود مستقیم ۱۰ درصد متخصصان برتر به دوره فوق تخصص در رشته های مورد نیاز کشور

معاون آموزشی وزارت بهداشت بر اهمیت تربیت نیروهای فوق تخصصی در نظام سلامت و نقش این نیروها در عرصه های آموزش و ارائه خدمات تاکید کرد و گفت: «طبق سند برآورد نیروی انسانی، در برخی رشته ها می بایست تربیت نیرو با سرعت بیشتری صورت پذیرد تا نیازهای کشور در بازه های زمانی منطقی تامین شود. بر این اساس  پذیرش مستقیم دستیاردر رشته های فوق تخصصي مورد نیاز راهکاری است که می تواند با کوتاه تر کردن دوره تحصیل ورود دانش آموختگان به عرضه آموزش و ارائه خدمات را تسریع کند.»

به گفته لاریجانی حداكثر ۱۰درصد نفرات داراي نمره برتر در آزمون گواهينامه تخصصي با تراز كشوري محاسبه شده توسط  مرکز سنجش آموزش پزشکی به تفكيك رشته پس از اتمام دوره آموزشي تخصصي، با هماهنگی معاونت‌های آموزشی و درمان مي توانند در رشته‌هاي مورد نياز فوق تخصصي پذيرفته شوند. همچنین حداكثر ۲۰% نفرات داراي نمره برتر تراز شده آزمون هاي ارتقاء سال هاي تحصيلي ما قبل آخر در رشته هاي تخصصي جراحي عمومي، داخلي و كودكان هر دانشگاه، با هماهنگی معاونت های آموزشی و درمان می توانند مستقیم در مقطع فوق تخصص ادامه تحصیل دهند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت در ادامه توضیح داد این افراد در صورتی تکمیل بودن که ۷۵ درصد کارپوشه (log book) رشته تخصصی‌شان و داشتن تاییدیه صلاحیت حرفه‌ای و معرفی شدن به دبيرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی از سوي شوراي آموزشي دانشگاه محل تحصیل ، می‌توانند بر اساس  شيوه نامه تدويني در رشته های مورد نیاز در سقف ظرفیت تخصیص یافته برای این گروه از داوطلبان بطور مستقیم درمقطع فوق تخصصي ادامه تحصیل دهند.

لاریجانی با بیان اینکه در صورت لزوم دانشگاه محل تحصيل تخصصي اين گروه از افراد به منظور ادامه تحصيل در مقطع فوق تخصصي بنا به برنامه ريزي دبيرخانه شوراي آموزش پزشكي و تخصصي تغيير خواهد يافت، گفت: «این گروه از افراد در پايان دوره فوق تخصصي و در صورت كسب قبولي نهايي بعنوان دارنده مدرك فوق تخصصي در رشته مربوطه شناخته مي شوند. این افراد در صورت علاقمندی در جریان تحصیل دوره فوق تخصصی می توانند در آزمون بورد تخصصی شرکت کنند. این گروه ازدانش آموختگان برای عضویت در هیات علمی ملزم به دارابودن دانشنامه رشته تخصصی مادر و دانشنامه رشته فوق تخصصی مربوطه می باشند.»

 

انتهای متن/*

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code