سرو هر قلیان معادل ۱۵۰ نخ سیگار /آلوده شدن جوانان به مواد افیونی درافزایش قدرتمند شدن کمپانی های بزرگ دخانیات

دبیر فراکسیون مبارزه با دخانیات مجلس با اعلام زنگ خطر مصرف قلیان در ورزشکاران گفت: بیشتر ورزشکاران با روی آوردن به مصرف قلیان به عنوان نوعی دوپینگ کردن موجب جذب شدن سفره خانه های معروف تهران شده اند و آلوده شدن ورزشکاران جوان به مواد افیونی در افزایش ثروتمند شدن کمپانی ها بزرگ دخانیات است.

محمد رضا معدنی دبیر فراکسیون مبارزه با دخانیات مجلس و عضو هیئت امنای جمعیت دخانیات در گفت و گو با خبرنگار سپیدپوش با اشاره به اینکه ماده نیکوتینی که در داخل تنباکو و توتون یافت می شود گفت: درحقیقت این ماده دهها برابرازهروئین اعتیاد آور در فرد مصرف کننده است و مانند یک دوپینگ موقت برای ورزشکاران عمل می کند.

وی با اشاره به افرادی که مصرف قلیان دارند اظهار داشت: با آنکه کشیدن قلیان با دم های بسیار عمیقی روبرو است موجب جذب افزایش مواد سموم همچون نیکوتین در گیرنده سلولها ی بدن می شود و این امر موجب می شود در حقیقت فرد برای برطرف کردن نیاز روزانه خودبه طور اتوماتیک به طرف قهوه خانه‌روانه شود همانطور که افراد معتاد نیز اگر مصرف هروئین را در روز نداشته باشند نمی توانند به کار روز مره خود ادامه دهند.

دبیر فراکسیون مبارزه با دخانیات مجلس با بیان اینکه ورزشکاران دارای سیستم بدنی مرتب‌با پمپاژخون قوی هستند گفت: خونی‌که می خواهد به سلول برسد بایددر طی مسیر گیرنده ی سلولها که براثر مصرف قلیان تحریک شده است توسط پمپاژخون، موادنیکوتین آن را هضم کندکه این امر سبب می شود بر این اساس فرد مصرف کننده قلیان‌ سلولهای جوان خود را به مرور زمان‌از دست بدهد.

وی با عنوان کردن دوپینگی که در اثر استعمال قلیان در ورزشکاران حاصل می شود به صورت موقت عنوان کرد و تصریح کرد: در اصل این دوپینگ می تواند به مدت کوتاهی فرد ورزشکار را در انجام دادن فعالیت های ورزشی به طور موقت شارژکنددر صورتی که در اثر مداوم مصرف قلیان موجب فرسودگی، پیر شدن سلولها، می شودحتی آنها را به مرور زمان از فعالیتهای اولیه باز می دارد و مصرف قلیان به جز ضرر و بیماری سودخاصی برای ورزشکاران و دیگر افراد ندارد.

دبیر فراکسیون مبارزه با دخانیات مجلس با ذکر اینکه ورزشکارانی مانند فوتبالیست ها که می خواهندتوپ را به گل برسانند باید اکسیژن مصرف کنند نه منواکسید کربن، خاطر نشان کرد: عمل مصرف قلیان در ورزشکاران مانند این است که روازنه دهان خود را از اگزوز ماشین پرکنند تابتوانند منو اکسید کربن مصرف کنند.

وی‌رایج شدن مصرف قلیان را در بین‌جوانان و ورزشکاران را تقلیدکورکورانه از یکدیگر عنوان کرد و گفت: کسانی که مصرف مواد افیونی دارند برخاسته از تفکرات نادرست است.

عضو هیئت امنای جمعیت دخانیات با ذکر اینکه بعضی ها تصور می کنند آبی که‌در ظرف قلیان است موجب فیلتر شدن دود حاصله از قلیان است در صورتی که این طور نیست آب موجود در شیشه قلیان موجب مرطوب شدن دود و سموم نیکوتین می شود و همچنین استشمام دود قلیان راحتر  روی ریه قرار می گیرد و نیز بر خاصیت سرطان زایی آن افزوده می شود.

وی‌با آشکار کردن افکار شوم دسیسه های شیطانی و پنهانی کمپانی های خارجی و داخلی گفت: آنان برای معرفی و تبلیغات محصولات‌دخانیات خود از ورزشکاران خوشنام و خوش هیکل و یا از افراد برجسته سینمایی استفاده می کنند تا بتوانند با آلوده کردن آنها به قلیان و سیگار به عنوان الگو دربیراهه کردن دیگر جوانان کشور موفق تر عمل کنند.

دبیر فراکسیون مبارزه با دخانیات مجلس با ذکر اینکه باید ذهنیت جوانان درمنع از مصرف قلیان شفاف سازی شودگفت: سرو یک قلیان با ۱۵۰ تا ۲۰۰ نخ سیگار برابری می کند و در عوض دهها برابراز سیگارکشیدن نیز بیشتر به سیستم بدن آسب می رساند.

وی باذکرارسال گزارشات از کسانی که‌مصرف قلیان دارندگفت: افرادی که مصرف مداوم  کشیدن قلیان را در زندگی تجربه کرده‌اند موجب شده است در کمتر از ۴ سال ریه خود را از دست داده و برای ادامه زندگی احتیاج به پیوند ریه داشته باشند.

دکتر معدنی با توصیه به هشدار بودن جوانان و ورزشکارانی که مصرف قلیان دارند گفت: افزایش آلوده شدن جوانان به مصرف قلیان موجب افزایش چاب اسکناس و قدرتمند شدن کمپانی های بزرگ دخانیات در جهان است.

انتهای پیام/ش.ز

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

1 دیدگاه

 1. خوشگل بلا پاسخ

  به طور اتوماتیک وار؟؟؟؟؟؟!!!! مگه رباته برنامه ریزی شده است؟؟؟؟
  هشدار بودن جوانان و ورزشکارانی که مصرف قلیان دارند؟؟؟!!! یعنی اینا هشدار هستن؟؟؟
  افرادی که مصرف مداوم در مصرف قلیان دارند کمتر از ۴ سال در اثر کشیدن قلیان موجب می شود ریه خود را از دست داده و برای ادامه زندگی احتیاج به پیوند ریه داشته باشند. منظور از این جمله اینه آیا؟؟؟ افرادی که کمتر از 4 سال به صورت مدام قلیان مصرف کنند ریه های خود را از دست می دهند و نیاز به پیوند ریه دارند.
  و…..
  خداقوت.