سالانه ۴ میلیون نفر در جهان براثر بیماری های مزمن تنفسی جان خود را از دست می دهند

مدیرکل دفتر بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از مرگ سالانه ۴ میلیون انسان در جهان براثر بیماری های مزمن تنفسی از جمله آسم خبر داد.

به گزارش سپیدپوش، دکتر احمدکوشا با بیان این مطلب گفت: یک و نیم میلیارد نفر در جهان مبتلا به این بیماری هستند.

وی با بیان این که آسم شایعترین بیماری کودکان و نوجوانان است و علت اصلی غیبت کودکان از مدرسه می باشد، افزود: شیوع آسم در ایران در کودکان و نوجوانان ۱۰ درصد و در بالغین ۹ درصد است.

مدیرکل دفتر بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت بیان کرد: برنامه های پیشگیری وزارت بهداشت از بیماری های تنفسی در حال اجراست و در سطح کلان با همکاری های بین بخشی میتوان جهت گیری برنامه ها را به سمتی برد که با کاهش مواردی همچون آلودگی هوا ، کاهش بیماری های تنفسی را فراهم کنیم.

دکتر کوشا گفت: ۴ درصد بار بیماری ها در دنیا مربوط به مشکلات تنفسی است. این بیماری ها ۷درصد مرگ ها را در جهان تشکیل می دهد.

وی افزود: ۴ اقدام اساسی برای مهار آسم و بیمارهای تنفسی افزایش دانش همگانی، افزایش همکاری های بین بخشی، ایجاد نظام ثبت و مراقبت و استاندارد سازی خدمات تشخیصی و درمانی و مراقبتی است.

مدیرکل دفتر بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت بر کاهش مصرف دخانیات و قلیان تاکید کرد و گفت: افزایش مالیات بر دخانیات و نظارت بر مراکز توزیع و مصرف قلیان می تواند در این روند تاثیر بسزایی بگذارد./وبدا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code