ریشه سرطان در عوامل محیطی

عضو هیات مدیره انجمن سرطان ایران گفت: هفت درصد سرطان ها وراثتی و ژنتیکی است و در 93 درصد باقی مانده، عوامل محیطی سبب بروز سرطان ها می شوند.

به گزارش رسانه خبری سلامت سپید پوش از انجمن سرطان ایران، دکتر ناصر پارسا در آستانه برگزاری کنگره سرطان غرب آسیا اظهار کرد: در به وجود آمدن یک سلول سرطانی تغییرات ژنتیکی صددرصد پایه ایجاد توده های سرطانی هستند.
وی با بیان اینکه سرطان‌های توارثی در سطح دنیا شیوع بیشتری دارند، افزود: بهترین راه پیشگیری از سرطان‌های توارثی پیشگیری اولیه است و هدف اصل ما شناسایی افراد مستعد ابتلا به سرطان و پیشگیری از ابتلا به بیماری در مراحل اولیه است.
متخصص ژنتیک و سرطان اظهار کرد: اگرچه در سرطان‌های توارثی ژنتیک حرف اول را می‌زند اما سبک زندگی چندان بی‌تاثیر نیست؛ بنابراین می‌توان از تغییر در سبک زندگی به عنوان یک ابزار پیشگیرانه استفاده کرد.
پارسا تصریح کرد: سرطان‌های ارثی نه ‌تنها در کشور ما، بلکه در همه دنیا موضوع مهمی است؛ وقتی در خانواده‌ای شیوع سرطان زیاد می‌شود، این اتفاق اطرافیان و پزشک را دچار شک و تردید می‌کند که ممکن است این سرطان منشأ ارثی داشته باشد.
عضو هیات مدیره انجمن سرطان ایران تاکید کرد: در گذشته وقتی می‌دیدند در خانواده‌ای چند نفر به یک بیماری مبتلا شده ‌است، نخستین موضوعی که به ذهن می‌رسید این بود که ممکن است این بیماری ارثی باشد؛ آنچه در دنیای امروز مطرح شده و مورد توجه قرار گرفته، این است که پیش از این که سرطان‌های ارثی به نسل‌های بعدی منتقل شود، باید بتوانیم آن را تشخیص دهیم و از ایجاد آن جلوگیری کنیم.
متخصص سرطان و ژنتیک گفت: افراد خانواده برای بررسی و شناسایی افرادی که حامل این جهش‌های ژنی هستند، به مراکز مشاوره ژنتیک و مراکزی که در کنترل بروز سرطان‌ها همکاری می‌کنند، ارجاع داده می‌شوند.
این افراد در نخستین قدم باید به مشاوره ژنتیک مراجعه کنند تا بررسی‌ لازم روی آنان انجام گیرد و در صورت نیاز آزمایش‌های ژنتیک نیز انجام شود. در آخرین مرحله مجموعه دستور‌العمل‌هایی درنظرگرفته می‌شود تا بروز سرطان در این فرد کنترل شود.
در حقیقت در این افراد جهش ژنتیک ایجاد شده و این راهکارها با هدف جلوگیری از بروز سرطان مورد توجه قرار می‌گیرد. به این ترتیب احتمال بروز سرطان در افراد بررسی و تصمیم گرفته می‌شود از چه روش‌های پیشگیرانه‌ای استفاده شود.
کنگره سرطان غرب آسیا از ۹ تا ۱۱ آذرماه در هتل ارم تهران برگزار می شود.
ایرنا

انتهای متن/*

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی