روند کند هیئت امنایی کردن بیمارستان ها در ۱۵ سال گذشته

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه دولت همیشه در واگذاری امکانات و اختیارات خود کند عمل می‌کند، تصریح کرد: هیات امنایی کردن بیمارستان‌ها در طول ۱۵ سال گذشته به کندی انجام شده است.

به گزارش رسانه خبری سلامت سپید پوش ،ایرج حریرچی ، در خصوص وضعیت هیات  امنایی کردن بیمارستان ها در کشور، گفت: درخصوص هیات امنایی کردن مراکز درمانی در حال حاضر اقدامات متعددی در دنیا درحال انجام است، ضمن اینکه هم اکنون بیمارستان به عنوان یک واحد بسیار پیچیده ارایه کننده خدمات درمانی، اورژانس، هتلینگ، جراحی، دارویی و یک واحد مستقل اتونوم تعریف می شود.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: افرادی که بیمارستان و یا مرکز درمانی را اداره می کنند از اختیار لازم ، توانایی و تخصص در این حوزه برخوردار هستند، در حال حاضر درکشورهای توسعه یافته اداره بیمارستان توسط پزشک انجام نمی شود؛  زیرا پزشک در یک رشته خاص بالینی دارای مهارت بوده و متخصص اقتصاد، مدیریت، تدارکات و رابطه مالی نیست.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی، تصریح کرد: بنابراین در این شرایط هیات مدیره و یا هیات امناهایی دربیمارستان ها تشکیل می شوند، تا فارغ التحصیلان و افراد مجرب در هر حوزه کاری با اختصاص زمان کافی بیمارستان را مدیریت کنند؛ بنابراین با اختصاص اختیار به این افراد مسئولیت هایی نیز از اعضاء هیات امنا اخذ می شود.

حریرچی با بیان اینکه درحال حاضربیمارستان ها به صورت هیات امناها و کار مشترک با خریدهای انبوه اداره می شوند، گفت: به عنوان مثال در کشوری مانند سوئد اداره بیمارستان ها در قالب ۳ مرکز درمانی متمرکز شده است.

وی با تاکید بر اینکه وزارت بهداشت و درمان به دنبال حرکت به این سمت است، افزود: قدم اول واگذاری اختیارات و پاسخگویی بوده و قدم دوم اقتصادی اداره کردن و مبتنی بر دانش روز برای بیمارستان ها است، البته هیات امنایی شدن بیمارستان ها از حدود ۱۵ سال آغاز شده اما دراین زمینه اقدامات با دوام و طولانی مدت نبوده است، ضمن اینکه دراین خصوص همکاری دستگاه های ذی ربط و نظارتی نیز ضروری است، زیرا دولت همیشه در واگذاری امکانات و اختیارات خود کند عمل می کند ، اما هیات امنایی کردن راهی اصلاحی و طولانی مدت است.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان از بیمه ها طلب داریم، تصریح کرد: دراکثر موارد نزدیک به یکسال بیمه ها در پرداخت ها دچار تاخیر هستند، همچنین بیش از ۷۰ درصد اداره بیمارستان ها از پول بیمه ها و یا همان ارایه خدمت انجام می شود، اما دراصل حقوق پرداختی به پرسنل به جز تعدادی موارد اندک تاخیر وجود ندارد، بلکه در پرداخت کارانه و داروها تاخیر ۹ ماه وجود دارد./

بهداشت نیوز

انتهای متن/*

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code