روند مصرف تجهیزات پزشکی در طرح تحول سلامت منطقی است؛ طرح تحول اجرای قانون با ۲۰سال معطلی است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران طرح تحول را یک مطالبه عمومی و اجرای قوانینی دانست که پس از ۲۰ سال به اجرا در آمدند.

به گزارش رسانه خبری سلامت سپید پوش ، محمد آقاجانی، رییس دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی در نشست خبری امروز خود با اشاره به نقش و اهمیت این دانشگاه در حوزه‌‌های بهداشت، درمان و آموزش در سطوح مختلف ملی و بین‌المللی به تشریح  برنامه‌های آینده این دانشگاه پرداخت.

آقاجانی حرکت به سمت دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم و تبدیل دانشگاه به عنوان مرجع علمی در کشور و در منطقه و دنیا را از مهم‌ترین برنامه‌های آینده این دانشگاه عنوان کرد و گفت: «ایجاد مراکز مهارت‌های بالینی و سیمولاتور برای دانشجویان حوزه پزشکی پیش از آموزش بالینی بر روی بیمار،و ایجاد مراکز امور هیأت علمی در دانشگاه‌ها به‌منظور رسیدگی و پیگیری مشکلات و امور رفاهی و جذب اعضاء هیأت علمی در دستور کار قرار دارد.»

به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، توسعه زیرساخت‌های حوزه پژوهش و عمق‌بخشی پژوهش‌های حوزه پزشکی به‌گونه‌ای که ارزش اقتصادی داشته باشد از برنامه‌های حوزه پژوهشی این دانشگاه است. هم‌چنین توجه به بیماری‌های غیرواگیر و تلاش برای فرهنگ‌سازی و اصلاح سبک زندگی با کمک آموزش عمومی و کنترل عوامل خطر از دیگر اقداماتی است که بر روی آن سرمایه‌گذاری می‌شود.

هم‌چنین در حوزه درمان  سه برنامه اصلی در اولویت این مرکز آموزشی درمانی است که شامل توسعه زیرساخت‌های درمان، ارتقا بهره‌وری از منابع فیزیکی، انسانی، مالی به‌گونه‌ای که از تمام ظرفیت‌ها استفاده شود و هم‌چنین ارتقا کیفیت خدمات می‌باشد.

آقاجانی، افزایش جذب دانشجو و توسعه ارتباط با دانشگاه‌های کشورهای دیگر را به‌عنوان منابع درآمد، مهم خواند و افزود: « علاوه بر این طرح‌هایی برای مشارکت بیشتر بخش خصوصی در حوزه دارو و تجهیزات، مبارزه با دارو و کالاهای سلامت محور و کنترل تجویز و مصرف منطقی دارو در دست داریم.»

معاون پیشین درمان وزارت بهداشت در ادامه نشست در پاسخ به صحبت‌های اخیر رییس سازمان نظام پزشکی درباره طرح تحول سلامت و افزایش نامتعارف تجهیزات پزشکی در مراکز درمانی گفت: « نباید به قول و گفته‌های افراد استناد کرد. آمار و ارقام سازمان‌های بیمه‌گر و هم‌چنین گمرک کشور نشان می‌دهد که روند استفاده از این ملزومات در چهار سال گذشته غیرمنطقی نیست.»

آقاجانی با اشاره به افزایش امید به زندگی و رشد بیماری‌های غیرواگیر در کشور، نیاز به رشد تکنولوژی پزشکی در کشور را امر طبیعی دانست : «در دنیا میزان هزینه‌ها، با توجه به سه عامل جنعیت، طول عمر و تکنولوژی پزشکی سنجیده می‌شود و آمار وزارت بهداشت نشان‌دهنده یک رشد منطقی،  تدریجی و مشابه سال‌های قبل است.»

به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دلیل افزایش هزینه‌های شرکت‌های بیمه‌، هزینه‌هایی است که از جیب مردم به صورت غیرقانونی پرداخت می‌شد. پیش از طرح تحول سلامت مردم در مطب‌‌ها هزینه‌هایی  به‌عنوان زیرمیزی پرداخت می‌کردند و یا هزینه‌های خرید دارو و تجهیزات پزشکی توسط خود بیمار پرداخت می‌شد هم‌چنین با اجرای طرح تحول سهم بیمار در پرداخت هزینه‌های خدمات از ۳۷درصد به ۱۰ درصد کاهش پیدا کرد. تمام این پرداخت‌ها غیر قانونی بود و در حقیقت با اجرای طرح تحول سلامت، تمام خدمات در قالب پرونده بیمار ارائه و تمام هزینه‌ها در قالب بیمه پرداخت می‌شود.

آقاجانی با تاکید بر منطقی بودن رشد خدمات طرح تحول را متعلق به مردم دانست که کسی نمی‌تواند آن را پس بگیرد: « آن‌چه که در طرح تحول انجام شد و می‌شود قانونی است که۲۰سال معطل مانده بود و چون این طرح یک مطالبه عمومی است، استمرار خواهد داشت.»

انتهای متن/*

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code