راه‌کارهای مقابله با خشونت علیه زنان

در جمهوری اسلامی ایران تلاش شده تا با وضع قوانین، زمینه های بروز خشونت در خانواده کاهش یابد.

به گزارش رسانه خبری سلامت سپید پوش، در چند گزارش منتشر شده در نشریه «لنست» تاکید شده است که اقدامات فعلی برای مبارزه با خشونت علیه زنان و دختران ناچیز بوده و موثر نیستند.

با وجود توجهات بیشتر به مساله خشونت علیه زنان، اما آمارهای جهانی در این زمینه همچنان بالا است و عواقب جسمی و روانی جدی را برای قربانیان آن‌ها به همراه داشته و سلامت آنها تهدید می‌کند. به گزارش سازمان جهانی بهداشت بین ۱۰۰ تا ۱۴۰ میلیون زن و دختر در سرتاسر جهان با رسوم غیرمتعارفی روبرو هستند که شدیدا سلامت آنها را تهدید می‌کند و این آمار در آفریقا به تنهایی بیش از سه میلیون مورد در سال است. حدود ۷۰ میلیون دختر جوان در سرتاسر جهان به اجبار و پیش از رسیدن به سن قانونی ازدواج می‌کنند.

با وجود این که بسیاری از کشورها در زمینه مبارزه با خشونت علیه زنان و دختران به موفقیت‌هایی دست یافته‌اند اما این حرکت نیازمند سرمایه گذاری‌های بیشتری است. حتی در کشورهایی که پیشرفت‌های زیادی در این زمینه به چشم می‌خورد،‌ زنان این مناطق از خشونت، تبعیض و دسترسی ناکافی به مراجع قانونی رنج می‌برند. البته در کنار این موضوع نگرش جوامع نیز باید در این خصوص تغییر کند. پس اقدامات ضروری باید هم در مورد مجرمان و هم در مورد قربانیان پیش از وقوع هر رویدادی صورت گیرد.

خشونت عمدتا به عنوان یک مشکل اجتماعی مطرح می‌شود در حالی که به دلیل مشکلاتی که برای سلامت افراد بوجود می‌آید، باید آن را در ارتباط با موضوعات سلامت نیز بررسی کرد. به گزارش سازمان جهانی بهداشت اقدامات جهانی که برای مبارزه با خشونت علیه زنان باید صورت بگیرند بر اساس اولویت عبارتند از:

۱. با توجه به اینکه خشونت مانعی بر سر راه سلامت زنان است دولت‌ها باید آن را در اولویت اقدامات خود قرار دهند و منابع و سرمایه‌های لازم را برای شناخت و شناسایی مقصران اصلی این پدیده اختصاص دهند.

۲. تغییر ساختارها، قوانین و سیاست‌هایی که موجب اعمال تبعیضات بیشتر جنسی و نهایتا افزایش خشونت علیه زنان می‌شود، ضروری است.

۳. سرمایه گذاری در زمینه حمایت از قربانیان خشونت الزامی است.

۴. ارتقای نقش سلامت،‌ امنیت، آموزش، عدالت و قانون به منظور ایجاد فرهنگ جمعی برای پیشگیری از هر گونه خشونت باید جزو اولویت‌ها باشد.

۵.انجام تحقیقات و پژوهش‌های علمی بیشتر برای شناخت عوامل دخیل در این خشونت‌ها و انجام اقدامات لازم در این زمینه نیز جزو اولویت‌های دولت‌ها و جوامع است.ایسنا

انتهای متن/*

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code