دیابت مرگ خاموش یک انسان

دیابت بر روی تمامی سیستم های عصبی بیمار تاثیر می گذارد، اما اینکه کدام یک از آنها آسیب بیشتری می بیند، نکته ای است که باید بیماران دیابتی به آن توجه داشته باشند.

مجید آقایی، متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سلامت شبکه خبری تهران نیوز اظهار داشت: به‌دنبال تنگ شدن رگ‌های عصبی، شاهد علائمی همچون گز گز و سوزن سوزن شدن دست و پای این بیماران هستیم که اصولاً مراجعان زیادی با این علائم را داریم که ۲۵ سال از دیابت آن‌ها گذشته است.

وی گفت: اگر قند خون از ابتدا کنترل شود، می‌توان از عوارض دیابت پیشگیری کرد.

بیشتر بخوانید:

این متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات عنوان کرد: متاسفانه ۶۰ تا ۷۰ درصد دیابتی‌ها با چنین عارضه‌هایی مواجه می‌شوند.

وی، بر ضرورت کنترل قند خون، چربی خون، فشار خون و … ، تاکید کرد و افزود: عصب‌هایی که به اعضای داخلی بدن آسیب می‌زنند، منجر به بروز بی‌اختیاری ادرار، تکرر ادرار و … ، می‌شود. همچنین، می‌تواند با آسیب روده‌ها باعث بروز اسهال و یبوست مکرر در بیماران دیابتی شود.

آقایی بیان داشت: آسیب عصب‌های خون رسان باعث تنگ شدن رگ‌ها و در نتیجه بروز سکته مغزی می‌شود.

این متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات، به فراموشی و آلزایمر به‌عنوان دیگر عوارض دیابت اشاره کرد و افزود: اگر قند خون بین ۸۰ تا ۲۷۰ باشد، مغز خوب کار می‌کند. اما، اگر پایین‌تر یا بالاتر باشد، به مغز آسیب می‌زند.

وی از افت قند خون به‌عنوان یک هشدار جدی سکته مغزی در بیماران دیابتی نام برد و گفت: قند خون پایین در بیماران دیابتی را جدی بگیرید. در صورت چنین وضعیتی در افراد دیابتی، حتماً یک خوراکی شیرین مثل عسل و خرما به بیمار بدهید.

متخصص مغز و اعصاب، به امر آموزش به‌عنوان مهم‌ترین راهکار کنترل دیابت تاکید کرد و افزود: متاسفانه در بحث آموزش عمومی پیشگیری از دیابت در کشور چندان خوب کار نکرده‌ایم.

وی با اشاره به شیوع رو به افزایش دیابت در کشور خاطرنشان کرد: ما تلاش کرده‌ایم از طریق آموزش‌های ساده به عموم مردم و غربالگری رایگان، نسبت به کنترل و پیشگیری از ابتلا به دیابت تلاش کنیم.

آقایی با عنوان این مطلب که دیابت قابل پیشگیری و کنترل است، گفت: بر اساس آمار سال ۲۰۱۸، ۴۲۵ میلیون نفر در دنیا مبتلا به دیابت هستند که آمار سال ۲۰۱۷، نشان می‌دهد ۷.۵ درصد جمعیت ایران نیز به این بیماری مبتلا هستند.

این متخصص مغز و اعصاب، بر ضرورت آگاهی خانواده‌ها از عوارض دیابت تاکید کرد و افزود: دیابت می‌تواند مغز، قلب، کلیه‌ها، چشم و اندام‌های تحتانی را دچار آسیب کند.

وی با عنوان این مطلب که دو سوم مرگ و میر بیماران دیابتی ناشی از عوارض قلبی عروقی است، تصریح کرد: میزان بروز سکته قلبی در افراد دیابتی ۲ تا ۳ برابر افراد غیر دیابتی است.

 

انتهای متن/*

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code