دو واکسن جدید به برنامه ایمن سازی کشور اضافه می‌شود

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت از اضافه شدن دو واکسن جدید به برنامه ایمن سازی کشور خبر داد و گفت: ضرورت اضافه شدن این دو واکسن مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

به گزارش رسانه خبری سلامت سپید پوش ،دکتر محمد مهدی گویا با اشاره به اضافه شدن دو واکسن جدید به برنامه ایمن سازی کشور گفت: با تقدیر از اساتیدی که در انجام مطالعات دو واکسن «پنوموکوک» و «روتا ویروس» مشارکت داشتند، نتیجه مطالعات انجام شده نشان داد که این دو واکسن باید به برنامه ایمن سازی کشور اضافه شود.

وی تصریح کرد: مطالعات انجام شده نشان داد که ۴۸ درصد از موارد اسهال های ویروسی در نوزادان کشور به علت اسهالی است که عامل آن «روتا ویروس» است و استفاده از این دو واکسن به صرفه است و موجب کاهش بستری و مرگ و میر نوزادان در بیمارستانها و مراکز درمانی کشور خواهد شد.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت افزود: نتایج مطالعات انجام شده برای این دو واکسن در اختیار هیات دولت، سازمان برنامه و بودجه و مجلس قرار گرفت و خوشبختانه با تایید مقام معظم رهبری و اختصاص بودجه ویژه از محل صندوق توسعه ارزی برای آن، واکسن های «پنوموکوک» و «روتا ویروس» به برنامه کشوری اضافه می شود.

گویا با اشاره به عوارض بیماری های «پنوموکوکی» و «روتاویروس»، نقش این دو واکسن در حفظ سلامتی نوزادان و مردم ایران را بسیار مهم و اساسی عنوان کرد.

وی در خصوص موارد استفاده از دو واکسن جدید، گفت: واکسن «روتاویروس» که برای اسهال کودکان است برای بزرگسالان مورد استفاده قرار نمی گیرد اما واکسن «پنوموکوک» در برخی از بزرگسالانی که دارای بیماری های خاصی هستند، استفاده می شود.

بهداشت نیوز

انتهای متن/*

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code