دستاوردهای پرستاری در حوزه آموزش و پژوهش

معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از رشد چشمگیر آموزش و پژوهش پرستاری در کشور خبر داد و گفت: هم‌اکنون ۱۹۴ دانشکده پرستاری در حوزه آموزش پرستاری فعالیت دارند؛ در حالی که پیش از انقلاب تعداد این مراکز ۵۵ عدد بود.

به گزارش رسانه خبری سلامت سپید پوش ،مریم حضرتی ضمن مقایسه وضعیت پرستاری کشور با پیش از انقلاب اسلامی افزود: در همه سال‌های پیش از انقلاب( ۱۲۹۵ تا ۱۳۵۷ )  ۸۵۴۶  پرستار ۳ سال تحت آموزش قرار گرفته بودند، در حالی‌که تنها در سال ۱۳۹۶ در مقطع کارشناسی ۴ ساله پرستاری، ۹۹۹۳ نفر پذیرش دانشجو داشتیم.

وی افزود: در همه سال‌های پیش از انقلاب، در هیچ یک از مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری، پذیرش دانشجو ی پرستاری در کشور نداشتیم. اما تنها امسال ۱۰۳۵ نفر در مقطع کارشناسی ارشد و ۵۵ نفر در مقطع دکتری، پذیرش دانشجو داشته و هم‌اکنون ۱۹۴۰ نفر هیئت علمی دانشکده‌های پرستاری سراسر کشور با رتبه‌های استادی، دانشیاری، استادیاری و مربی فعالیت می‌کنند.

معاون پرستاری وزارت بهداشت در خصوص وضعیت نیروی انسانی مراکز درمانی دولتی نیز خاطر نشان کرد: کادر پرستاری قبل از انقلاب، تنها شامل کارشناس پرستاری ۳ ساله و بهیار ، به ترتیب ۸۲۸۶ و ۲۴ هزار ۳۵۶ نفر بوده است و در تمام سالهای قبل از انقلاب در رشته های اتاق عمل و بیهوشی و کمک بهیاری هیچ نیرویی تربیت نشده بود اما هم‌اکنون ۷۱ هزار ۲۱۷  نفر کارشناس پرستاری ۴ ساله، ۷ هزار و ۸۷۸ نفر کارشناس اتاق عمل، ۷ هزار و ۱۶۸ کارشناس بیهوشی، ۶هزار و ۳۱۱ بهیار و ۷ هزار و ۲۵۷ کمک بهیار در مراکز درمانی دولتی در حال ارایه خدمات هستند.

حضرتی در ادامه گفت: وضعیت پژوهش در پرستاری نیز پس از انقلاب اسلامی رشد بسیار چشمگیری داشته است به طوری که در طی ۳۹ سال گذشته، ۳۰ مجله پرستاری در پژوهش (۸ مجله انگلیسی) منتشر شده و تعداد ۱۱ مرکز تحقیقات فعال پرستاری و نیز شبکه ملی تحقیقات تاسیس شده است.

بهداشت نیوز

انتهای متن/*

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code