دستاوردهای عملی و علمی ۱۶ بیمارستان تهران در طرح تحول سلامت

دکتر جعفریان رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص عملکرد چند ساله بیمارستان های تحت پوشش این دانشگاه و مشکلات و دستاوردهای این مراکز در طرح تحول سلامت توضیحاتی را بیان کرد.

به گزارش سپیدپوش، با نزدیک شدن به ایام انتخابات ریاست جمهوری، بازار بررسی عملکرد دولت در زمینه های مختلف داغ شده است و البته یکی از این حوزه ها که در دولت یازدهم جایگاه ویژه‌ای داشت خوزه بهداشت و سلامت است و از جمله مسائل و طرح هایی که در این حوزه به آن اهمیت زیادی داده شد طرح تحول سلامت است.

اینکه طرح تحول سلامت طرح مناسبی برای ارتقا سلامت جامعه است یا نه به قدر کافی به آن پرداخته شده است و صحبت های زیادی درباره هدف ها، امتیازات، مشکلات و محدودیت های این طرح صورت گرفته است. اما نکته ای که شاید از نظرها دور مانده است و کمتر به آن توجه شده است این است که تا چه اندازه این طرح در مرحله اجرایی به اهداف خود نزدیک شده است و به چه دلیل هنوز به تمام آن ها دست پیدا نکرده است.

دانشگاه علوم پزشکی تهران به عنوان یکی از مجریان این طرح که هم در حوزه بهداشت و درمان و هم درحوزه آموزش به عنوان یکی از مراکز بزرگ و مهم کشور فعالیت می‌کند و ۱۹ بیمارستان دولتی را در تهران تحت پوشش خود دارد در جمع خبرنگاران  با ارائه گزارشی در این زمینه، عملکرد چند ساله خود را ارائه داد.

دکتر جعفریان در این نشست خبری با اعلام این که طرح تحول سلامت یک برنامه ملی با مسیری سخت و پرفراز و نشیب بود گفت: یکی از مهم ترین اتفاقاتی که در طرح تحول سلامت افتاد تغییر نگرش مسئولین این حوزه و سیاستگذاران و همچنین الزام دستیابی و رعایت یک سری استانداردها در هنگام ارائه خدمات این حوزه به بیماران در مراکز درمانی دولتی بود.

رئیس داشگاه علوم پزشکی تهران با برشمردن برخی از اهداف این طرح همانند تهیه دارو وملزومات پزشکی توسط بیمارستان،  کاهش هزینه ها، مسائل مربوط به هتلینگ و اقامت بیماران، تمام این اهداف را اجزاء مختلف و مهم برای بالا بردن استانداردهای این حوزه دانست و اظهار کرد: همزمان با آغاز طرح تحول سلامت، طرح نحول بهداشت که تا پیش از ان در روستا ها فقط بود، در شهرها نیز آغاز شد و خوشبختانه در کلان شهری چون تهران که کار دشواری به نظر می‌رسید این کار انجام شد.

طبق گزارش ارائه شده از طرف دانشگاه تهران، محصول طرح تحول سلامت در بیمارستان های تحت پوشش این دانشگاه به شرح زیر است:

کاهش فرانشیز و پرداختی‌ها از جیب مردم (علاوه بر بخش بستری فرانشیز بخش سرپایی نیز شامل این کاهش می شود)

ارتقا ویزیت و حضور پزشکان و متخصصان در مرااکز درمانی و بهداشتی

ترویج زایمان طبیعی

ارتقا وضعیت هتلینگ بیماران

ارتقا و بهبود تجهیزات بیمارستانی و درمانی

کاهش فرانشیز

جعفریان در ادامه گفت: علی رغم افزایش کادر پرستاری و پزشکان به کادر درمانی در بیمارستان‌ها، در تهران هنوز با کمبود نیروی انسانی در بخش پرستاری روبرو هستیم. وی در ادامه با اشاره به راه‌کارهای صورت گرفته برای حل این مشکل با توجه به عدم داشتن مجوز برای استخدام نیروی انسانی گفت: جذب نیروهای کادر پرستاری در این مدت از درآمدهای خود بیمارستان ها بوده است و در حال حاضر ۳۰ درصد هزینه های نیروی انسانی در این بخش از درآمدهای بیمارستان‌ها پرداخت می‌شود که این امر باعث اختلال در گردش مالی بیمارستان‌ها می‌شود، و می‌توان گفت بیمارستان‌ها با مکانیسم خصوصی و تعرفه‌های دولتی در حال ارائه خدمات هستند.

در ادامه نشست درباره موضوع کنترل مصرف دارو و ملزومات پزشکی در بیمارستان‌ها عنوان شد: لیستی از داروهای ژنریک برای هر بیمارستان تدوین شده است و در این خصوص کمیته‌های دارو و تجهیزات بیمارستان‌ها موظف شده‌اند تا در خصوص تجویز داروهای خارج از این لیست بررسی‌های لازم انجام و به دانشگاه اعلام کنند، همچنین برای داروهای پرمصرف و آنتی بیوتیک‌ها پروتکل مخصوصی به بیمارستان‌ها ابلاغ شده است.

رئیس دانشگاه تهران در پایان با اشاره به اینکه ۸۰ درصد منابع طرح تحول سلامت صرف کاهش پرداختی جیبی مردم شده است و خاطر نشان کرد:مطالبات دانشگاه از بیمه تامین اجتماعی ۴۶۰ میلیارد تومان، از بیمه سلامت ۲۷۳ میلیارد تومان و با احتساب بدهی سایر بیمه‌ها حدود ۷۷۰ میلیارد تومان است در حالی که بدهی ما حدود ۷۵۴ میلیارد تومان است و این تنها به دلیل عدم داشتن نقدینگی است و اگر بیمه ها مطالبات را پرداخت کنند، بیمارستان های تحت پوشش مشکلی در پرداخت بدهی خود ندارند.

در این نشست هم چنین به دستاوردهای علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در سطح ملی و نیز بین المللی اشاره شد که نشان دهنده رشد چشمگیر در سطح جهانی و نیز کسب امتیازات قابل تحسین در مجامع علمی بین المللی توسط این دانشگاه است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code