دارو

درد و دل بیماران از احتکار و گرانی دارو

مساله تامین دارو و دسترسی به آن یکی از مسائل مهم برای کشورها محسوب می‌شود. در شرایط کنونی دسترسی به برخی از اقلام دارویی مشکلاتی را برای بیماران فراهم کرده است.

به گزارش رسانه خبری سلامت سپید پوش ، این روزها، تب مبارزه با محتکران بالا گرفته و هر روز خبرهایی درباره کشف انبارهایی از کالا به‌نام «احتکار» در رسانه‌ها منتشر می‌شود. و گرانی دارو نیز مشکلات زیادی را برای بیماران به ارمغان داشته است.

این اقدامات که به بهانه جلوگیری از کاهش عرضه و مقابله با افزایش نرخ کالاها انجام می‌شود، همچنین منجر به بروز نگرانی‌هایی بین‌فعالان اقتصادی، تولیدکنندگان و بازرگانان شده است. یکی از این محصولات دارو است، کالایی استراتژیک که به‌طور قطع نمی‌توان آن را احتکار کرد مگر اینکه کسی به‌طور عمد بخواهد داروهای تاریخ مصرف گذشته را وارد بازار کند که داستانش متفاوت خواهد بود.

در کشور ما بیشترین احتکاری که انجام شده است درست در زمانی ست که از نظر تحریم اقتصادی غرب بر ما فشار زیادی آورده است.

و در چنین شرایطی که جامعه و اقتصاد نیاز به تزریق احتیاجات اساسی کشور دارد خیلی ها دست به احتکار زده اند و مردم را از این گونه مواد اساسی کمیاب محروم ساخته اند.

تنها به دلیل سواستفاده از شرایط پیش آمده و منافع بیشتر خود جان هزاران بیمار نیازمند دارو را به خطر انداخته اند.
در تمام این دوران سخت ضربه ای که بیماران از تحریم دارو دیده اند , سخت و در مواقعی جبران ناپذیر بوده است.

بیشتر بخوانید:

طعم تلخ گرانی دارو برای بیماران

احتکار دارو چیست؟

عبارتست از نگهداری کالا به صورت عمده و امتناع از عرضه آن به قصد گران فروشی یا ضرر رساندن به جامعه پس از عرضه آن به قصد گران فروشی یا ضرر  رساندن به جامعه پس از اعلام ضرورت توزیع کالا توسط دولت.

 

این روزها آشفتگی در بازار به ویژه بخش دارو وجود دارد. برای مثال با گشتی در داروخانه‌ها و صحبت با بیماران خاص و صعب العلاج مساله نبود و گرانی داروها مطرح است.

این روزها برخی از اقلام دارویی به ویژه در حوزه بیماران خاص و بیماران سرطانی کمیاب شده است. این مقوله به دلیل مباحث ارزی و نوسانات در بازار اقتصادی و سوء مدیریت‌ها رخ داده است. بر اساس بررسی‌های انجام شده باید گفت که بحث ارز به اندازه کافی در محافل مختلف مطرح شده است. مسئولان در زمینه بیماران خاص از گلوگاه گمرکات کشور ناراضی هستند. هم اکنون تعداد قابل توجهی از اقلام دارویی در گمرک به دلیل برخی مباحث ارزی متوقف شده است. باید دانست که تنها راهکار این قضیه مدیریت یکپارچه هماهنگ و کارآمد است.

مساله دارو چندان پیچیده نیست؛ آن هم به این دلیل که سازمان غذا و دارو و بازرگانان قوی در آن فعالیت می‌کنند. برای مثال این افراد مشکلات دوران جنگ را با به‌کارگیری مدیریت مناسب توانستند مدیریت کنند، طبیعتا این مقطع را نیز می‌توانند مدیریت کرد. این مساله نیازمند نظارت دقیق از سوی دولت و تامین ارز مناسب برای این حوزه است. بی‌شک بخش خصوصی نیز با شایستگی توانایی حل این مساله را دارد. برای مثال هم اکنون در برخی از بیماری‌ها دسترسی به دارو دشوار است. بنده وجود آشفتگی در بازار دارو را تایید می‌کنم و مردم نیز نگران این مساله هستند. در این شرایط انتظار می‌رود که دولت با قید فوریت ورود کرده و مسائل را حل کند. برای مثال هم اکنون اقلام دارویی که در سایت سازمان غذا و دارو ثبت شده بیش از ۶۰ قلم است و این مساله می‌تواند مورد توجه باشد. دولت نیز در این زمینه باید در اسرع وقت وارد عمل شده و با قید فوریت ارز مورد نیاز تامین دارو را برای بازرگانان تامین کند تا آنها نیز به سرعت بتوانند داروی مورد نیاز را به کشور وارد کنند.

 

بیشتربخوانید:

بازار سیاه دارو در انحصار چه کسانی است

 

دردل بیماران از نبود دارو 

“گلنوش” که ۳۲ ساله دارد و متاهل است نیز به خبرنگار تهران نیوز گفت: بیشترین مشکل من تامین هزینه دارو، در کنار پرداختن اجاره خانه و تامین سایر هزینه های زندگی است. و در این روزها با احتکار دارو دارو مورد نیازم را در دارو خانه ها پیدا نمی کنم .

وی ادامه داد بنده دانشجو کارشناسی ارشد هستم هم خودم و هم همسرم شاغل هستیم و حقوق ماهیانمون کفاف خرج دارو های من نمیده

 

” زهره” که ۲۸ سال از عمر خود را پشت سر گذاشته و مجرد است نیز گفت: باید اطلاعات و آگاهی جامعه از بیماری ام اس بالا برود چرا که یکی از دلایل پیشرفت بیماری من ناآگاهی بود.

وی اظهار کرد: نزدیک به شش سال است که بیماری ام اس دارم و در حال حاضر از ناحیه کمر به پایین در گیر هستم. بسیاری از دارو ها که میخواهم در دارو خانه ها نیست برخی ها هم که به ندرت پیدا می شود انقدر گران است که توانایی خریدشان را ندارم

 

“فاطمه ” نیز به نداشتن شرایط رفاهی برای بیماران در استان اشاره کرد و گفت: باید شرایطی برای بیمارانی مانند ما فراهم شود که بتوانیم لحظه ای استراحت کرده و استرس را فراموش کنیم. بنده خودم معلم هستم بیماری من طوری که اگه دارو هام را مصرف نکنم نمیتوانم به فعالیت بپردازم . اطرف خونه ما داروخونه به شدت کم است و تازه همون هایی که هستند دارو های من را یا ندارند یا اگر هم دارند انقدر گران است که نگو حقوق معلمی مگر چقدر است که تمامش برای تهییه دارو می رود

بیشتر بخوانید:

وضعیت بحرانی داروی بیماران هموفیلی

 

“الهام ” دختری ۲۸  ساله با روحیه ای خوب است  که ۱۵ ساله با بیماری دست و پنجه نرم می کند

وی در گفت و گو با خبرنگار تهران نیوز گفت: در اصفهان کم یابی برخی دارو ها به شدت موج میزند برای تهییه دارو مجبور شدم به تهران بیام ولی متاسفانه با قیمت های عجیب غریب دارو مواجه شدم که در توان خرید بنده نبود

وی در باره نبود دارو و گران بودنشان گفت: نبود وگران بودن دارو بر روحیه بیماران تاثیر بسیار منفی می گذارد و باعث می شود بیماریشان تشدید شود .

 

نتیجه گیری

دوران سخت تحریم و احتکار دارو – در اسلام صدقه دادن از جمله کارهایی است که ثواب بسیاری برای آن در نظر گرفته شده است، ولی گناه احتکار مایحتاج روزمره مردم، به قدری سنگین است که اگر محتکر تمام اموال احتکار شده را در راه خدا صدقه بدهد و در بین مردم تقسیم نماید، باز هم کفاره آن نخواهد بود.

احتکار دارو ارتباط مستقیم با سلامت انسان ها دارد. و با احتکار دارو جان هزاران انسان بی گناه به خطر می افتد.
گناه این نوع احتکار چیست؟
کمی بیاندیشیم!!!

 

بیشتر بخوانید:

واردات دارو توسط شرکت لوازم خانگی

 

انتهای متن/*

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

1 دیدگاه

  1. مهسا پاسخ

    واقعت نمیفهمم کسی که با جان اینهمه بی گناه به این راحتی بازی میکنه، چجوری شب خوابش میبره!!!!