داروی جدید ایرانی هپاتیت B وارد بازارشد

رییس شبکه هپاتیت ایران با اشاره به اینکه داروی جدید ایرانی هپاتیت B با عنوان ‘تاف’ وارد بازار دارویی کشور شده است، گفت:این دارو عوارض استخوانی و کلیوی داروی قبلی را ندارد.

به گزارش رسانه خبری سلامت سپید پوش ، دکتر سید مؤید علویان افزود: با توجه به عوارض داروی ‘تنوفوویر’ فرمول جدیدی از این دارو با نام ‘تاف’ وارد بازار شده که ضمن داشتن اثرقوی عوارض کلیوی و استخوانیداروی تنوفوویر را ندارد.

این فوق تخصص گوارش و بیماریهای کبدی بیان کرد که این دارو توسط صنعت دارویی کشور تولید شده و قیمت آن تقریبا معادل داروی تنوفوویر است.
وی بیان کرد: این بیماری با وجود داروهای کنونی قابل ریشه کن شدن نیست و تنها می توان آن را کنترل کرد. آخرین داروی این بیماری داروی ضد ویروس تنوفوویر است که با مهار آنزیم مسئول تکثیر آن سبب کاهش سطح ویروس هپاتیت B در خون می شود.
رییس شبکه هپاتیت کشور تاکید کرد که از عوارض مهم داروی موجود هپاتیت بی، می توان به عوارض کلیوی و استخوانی اشاره کرد که نیاز به مراقبت در بیماران را می طلبد.
وی ادامه داد که در حال حاضر این دارو تحت پوشش بیمه قرار نگرفته اما با تلاش ها و پیگیری های صورت گرفته امیدواریم هر چه سریعتر شاهد پوشش بیمه ای این دارو باشیم.
رئیس شبکه هپاتیت ایران، به شیوع این بیماری در کشور اشاره کرد و گفت: شیوع هپاتیت B در ایران از حدود ۳.۵ تا ۵ درصد در نقاط مختلف کشور به حدود ۲ درصد کاهش یافته است.
وی، انتقال از طریق مادر مبتلا به نوزاد از مهمترین راه های انتقال این بیماری در قدیم اعلام کرد و گفت: با توجه به اجرای طرح واکسیناسیون نوزادان از سال ۱۳۷۳ این موضوع در کشور کاهش چشمگیری یافته است.
هپاتیت بی (Hepatitis B) یک عفونت حاد و جدی کبدی است که توسط ویروس هپاتیت ‘بی’ (HBV) بوجود می‌آید. این ویروس داخل سلول کبدی تکثیر می شود و سبب اختلال در عملکرد آن می شود، بطوریکه در بعضی از افراد مزمن شده و سبب نارسایی کبد می شود.

منبع: ایرنا

 

انتهای متن/*

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code