خواسته گله‌مندان تجهیزات، فراتر از مطالبات

با توجه به گفت‌وگوها و مذاکراتی که مسئولان وزارت بهداشت با فعالان و نمایندگان شرکت‌های تجهیزات پزشکی در خصوص ارائه راه‌کارهایی برای خروج از وضعیت نا مناسب مالی و پرداخت مطالبات شرکتها داشتند ، هنوز اعتراضات برخی از فعالان این عرصه وجود دارد، اعتراضی که در این شرایط کمی مبهم و نامشخص به نظر می‌رسد.

به گزارش رسانه خبری سلامت سپید پوش ،دست‌اندرکاران تامین دارو بر این باورند که قیمت دارو باید افزایش یابد و دولت نمی‌تواند قیمت آن را پایین نگه دارد؛ چرا که پایین نگه‌داشتن قیمت دارو به ورشکستگی شرکت‌ها و آسیب‌خوردن زنجیره تامین و کمبود دارو می‌انجامد. مدیران تشکل‌های دارویی برای این که به وزارت بهداشت بپذیرانند افزایش قیمت دارو به سود نظام سلامت و درمان کشور است با رسانه‌ها گفت‌وگو می‌کنند و اطلاع‌رسانی همگانی می‌کنند. فضا را می‌سازند و با مسؤولان مربوط دیدار می‌کنند و گام به گام جلو می‌روند تا به دیدار با وزیر برسند. تشکل‌های دارویی در دیدار دیروز با وزیر بهداشت و درمان، به گفت‌وگو درباره مطالبات و اصلاح قیمت دارو پرداختند و خواسته‌های خود را بازگو کردند؛ شاید دستاوردی داشته باشد و شاید نه. دستاورد هرچه باشد به‌زودی روشن می‌شود اما وزارت بهداشت هم‌چنان بر روی یک پا ایستاده است و با افزایش قیمت دارو همراه نیست.

دست‌اندرکاران تامین تجهیزات پزشکی نیز همان چالش را با وزارت بهداشت دارند؛ هم مطالبات‌شان را می‌خواهند و هم اصلاح قیمت‌ها را. تشکل‌های نماینده تجهیزات پزشکی در اتاق  بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خواسته شرکت‌ها را از راه‌های گوناگون پیگیری کردند و شاید کارهای بیشتری نسبت به تشکل‌های دارویی انجام دادند اما کمتر فعالیت‌شان را رسانه‌ای کردند[شاید ایراد کارشان همین‌جا بود]. دستاوردشان اما روشن و مشخص بود: مجلس ۲‌ هزار میلیارد‌تومان به پرداخت مطالبات دارو و تجهیزات اختصاص داد که با پیگیری تشکل‌ها و مدیرکل تجهیزات پزشکی، وزیر بهداشت در بخشنامه‌ای سهم تجهیزات پزشکی را از دارو جدا کرد و برای نخستین بار تجهیزات پزشکی جدای از دارو دیده شد. هم‌چنین در کمیسیون قیمت‌گذاری وزارت بهداشت خواست شرکت‌ها را پذیرفت و با  لحاظ کردن تغییرات قیمت ارز و افزایش ۱۵ درصدی قیمت برخی تجهیزات و ملزومات پزشکی مشروط به پرداخت نقدی سه‌ماهه موافقت کرد. با این وجود تشکل‌ها موضوع خروج تجهیزات پزشکی از سایت وزارت بهداشت را پیگیری کردند[تجهیزات پزشکی در گروه دوم کالای دارای اولویت جا دارد و وزارت بهداشت و دولت نمی‌تواند این کالاها را قیمت‌گذاری کند اما وزارت قانون در خلاف با قانون کار قیمت‌گذاری را انجام می‌دهد تا از هزینه‌های طرح تحول بکاهد.] این تشکل‌ها در ستاد تنظیم بازار غیرقانونی بودن قیمت‌گذاری را با ادله به اثبات رساندند و مقرر شد وزارت بهداشت برای کالاهایی که باید دولت قیمت‌گذاری کند در خواست تغییر اولویت بدهد. هم‌زمان موضوع غیرقانونی بودن قیمت‌گذاری در شکایتی به دیوان عدالت اداری در دست پیگیری است.

هم‌چنین پیگیری مطالبات از سوی تشکل‌های تجهیزات پزشکی و  مدیرکل تجهیزات پزشکی و رییس سازمان غذاودارو به اینجا انجامید که ۵هزارمیلیاردتومان دیگر از سوی بیمه‌های سلامت و تامین اجتماعی تامین شود تا بخش دیگری از مطالبات شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی را تا پایان سال بپردازند. تشکل‌ها هم‌چنان راه‌ها و امکان‌های گوناگون را برای تحقق خواست شرکت‌های تجهیزات پزشکی به کار می‌گیرند و تلاش می‌کنند از راه‌های منطقی و قانونی چالش مطالبات و قیمت‌گذاری را در تعامل با دولت و بی آن‌که وقفه‌ای در تامین نیاز بیمارن پیش‌آید مرتفع کنند.

پرداخت مطالبات، لحاظ کردن تغییرات قیمت ارز در قیمت‌گذاری و اصلاح قیمت‌ها، حذف قیمت‌ها از سایت اداره‌کل و بازگشت قیمت‌گذاری به روند قانونی خود از خواسته‌هایی بوده که شرکت‌ها گله‌مندانه خواهان پیگیری آن بود‌ه‌اند و تشکل‌های تجهیزات پزشکی عضو اتاق بازرگانی  پیگیر آن شده‌اند و اداره‌کل تجهیزات پزشکی و سازمان غذاودارو نیز در این راه تعامل خوبی را با این تشکل‌ها در یش گرفته‌اند. هدف همه آن‌ها هم یکی است: هموار بودن راه چرخه تامین کالای پزشکی و ارائه خدمات بهینه به بیمار.

اگر سنجه‌ای برای برآورد دستاورد تشکل‌های تجهیزات پزشکی باشد یا چنانچه منصفانه عملکرد آن‌ها را داوری کنیم برآوردها نشان می‌دهند آن‌ها نسبت به تشکل‌های دارویی کارنامه موفق‌تری در پیگیری مطالبات و به انجام رساندن خواسته‌ها داشته‌اند و اداره‌کل تجهیزات پزشکی و سازمان غذاودارو نیز نقش خود را در این تعامل، خوب و ارزشمند بازی کرده‌اند و اگر چه نماینده دولت بوده‌اند اما به جوانب کار و فعالیت شرکت‌ها و مشکلات آن‌ها توجه درست داشته‌اند.

جای پرسش است که با چنین کارنامه و دستاوردی، چرا برخی دست‌اندرکاران تجهیزات پزشکی این تشکل‌ها را به توپ تهمت و افترا بسته‌اند و کمر به تضعیف آن‌ها بسته‌اند. آن‌ها چه خواسته‌ای دارند که پیگیری نشده و پیگیری‌ها دستاوردی نداشته است؟ اگر تامین‌کنندگان کوچک و بزرگ برای پیگیری مطالبات و خواسته‌های‌شان پویش و هم‌اندیشی راه انداخته‌اند، چرا قدرت گفت‌وگو و چانه‌زنی تشکل‌ها با دولت را تضعیف می‌کنند؟

آن‌چه مشخص است دولت طرف گفت‌وگوی خود را درباره مطالبات و هم‌چنین هماهنگی‌های لازم در سیاست‌گذاری‌های حوزه دارو و تجهیزات پزشکی مشخص کرده است و پیام‌ها و پاسخ‌های خود را از این راه‌های می‌فرستد و می‌گیرد. از سوی دیگر دولت نه‌تنها در حوزه بهداشت و درمان بلکه در دیگر حوزه‌های اقتصادی هم  شیوه پرداخت خود را پرداخت اوراق مشخص کرده است. اینک که پیگیری تشکل‌ها و مدیران دولتی به این دستاوردها رسیده، گله‌مندان چه چیزی می‌خواهند که در این دستاوردها نیست؟ این شیوه رفتار که نمایندگان تشکل‌ها و مدیران را با تهمت و افترا  زیر فشار بگذارند نشانگر چیست؟ آیا اگر کسی از این شیوه رفتار چنین برداشت کند که گله‌مندان اهداف و مقاصد دیگری را پشت خواسته پرداخت و مطالبات پنهان کرده‌اند برداشت نادرستی داشته است؟ اگر چنین نیست گله‌مندان با این شیوه رفتاری چه خواسته‌ای را پی‌می‌گیرند؟

سهراب آراسته

 

انتهای متن/*

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code