حذف ۲۴۵ دانشگاه خارجی ازفهرست دانشگاه های معتبر وزارت بهداشت

قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: برای ارتقا بخشی مدرک تحصیلی دانشجویان رشته داروسازی 245 دانشگاه خارجی از فهرست دانشگاه های معتبر این وزارتخانه حذف شده اند.

به گزارش رسانه خبری سلامت سپید پوش ، حمید اکبری پنجشنبه در بیست و یکمین همایش دانشجویان داروسازی سراسر کشور در گیت بوستان اهواز افزود: دانشگاه های کشورهایی نظیر آذربایجان، ارمنستان، بلاروس، فیلیپین، برخی دانشگاه های هندوستان و ترکیه از جمله دانشگاه های حذف شده از فهرست معتبر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی هستند. وی با اشاره به اینکه هرسال حدود یکهزار و ۶۰۰ دانشجو داروسازی وارد دانشگاه ها می شوند گفت: از دغدغه های ما بحث کیفی سازی پذیرش دانشجویان رشته داروسازی است.

وی ادامه داد:رسیدگی به وضعیت صنفی، شغلی، تحصیلی، علمی و پژوهشی دانشجویان دارو سازی از مسئولیت های مهم ما در وزارت بهداشت است از این رو با پیگیری صورت گرفته مصوبه ای برای محدودسازی پذیرش دانشجویان رشته داروسازی تصویب شد.

اکبری با اشاره به اینکه طبق پیش بینی ها تا سال ۱۴۰۴ به حدود ۲۷هزار داروساز در کشور نیاز داریم، گفت:هم اکنون ۱۹هزار پزشک داروسازی در کشور فعال هستند و بالغ بر ۱۰هزار دانشجوی داروسازی نیز در سال های بین ۱۳۹۰ تا ۹۶ وارد دانشگاه ها شده اند که برآورد می شود زودتر از سال ۱۴۰۴ به این تعداد دانشجو دست یابیم.

وی در خصوص تعداد ورود دانشجویان خارجی به دانشگاه های کشور نیز افزود: سالانه حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ دانشجوی خارجی برای تحصیل در رشته داروسازی وارد کشور می شوند که تقریبا همین تعداد دانشجو از کشور نیز برای تحصیل در این رشته به دانشگاه های خارج از کشور سفر می کنند.

قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهارکرد: از حدود یک میلیون نفر داوطلب ورود به دانشگاه ها حدود ۷۰۰ هزار نفر معادل ۶۹ درصد این افراد را متقاضیان رشته تجربی تشکیل می دهند و در بین رشته های تجربی نیز سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی بیشترین متقاضی را دارند. وی افزود:دردولت یازدهم و دوازدهم تمرکز جدی بر روی بحث کیفی سازی تمام علوم به ویژه رشته های پزشکی صورت گرفته تا بیش از گذشته به استانداردهای منطقه ای و جهانی نزدیک شویم.

بیست و یکمین همایش دانشجویان داروسازی سراسر کشور با حضور قائم مقام معاونت آموزشی وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دبیر شورای آموزش داروسازی و تخصصی وزارت بهداشت و مشاور وزیر بهداشت در اهواز برگزار شد.

بهداشت نیوز

انتهای متن/*

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code