ثبت هفت رکورد جهانی توسط سازمان اورژانس کشور

رئیس سازمان اورژانس کشور با اشاره به اقدامات انجام شده در سال گذشته در خصوص برنامه‌های آینده این سازمان با تاکید بر ضرورت توسعه و تجهیز این سازمان ، ثبت هفت رکورد جهانی توسط این سازمان را یکی از مهم‌ترین دستاوردهای این سازمان معرفی کرد.

به گزارش رسانه خبری سلامت سپید پوش ، پیر حسین کولیوند در نشست خبری پایان سال ۹۵, در جمع خبرنگاران گفت: با تبدیل شدن مرکز فوریت های پزشکی بهدسازمان، از نظر سرعت و چابکی توانست عملکرد قابل قبولی را داشته باشد.

رئیس سازمان اورژانس کشور درباره اقدامات مهم این سازمان در سال گذشته  بیان داشت: امروز با شرکت پیام ، تفاهم نامه‌ای را در راستای استفاده از دو فروند بالگرد به مدت ۵ سال به امضا رسید و دو شهر دیگر هم، مجهز به ناوگان هوایی خواهد شد.تا کنون ۱۹ هزار مصدوم توسط اورژانس هوایی به مراکز درمانی منتقل شده که ۶۰ درصد آن‌ها به اتاق عمل منتقل شدند؛  تجهیز،  بازسازی و توسعه ناوگان زمینی هم در دستور کار قرار گرفته است.و قراراست ۶۰۰ موتورلانس دیگر برای سایر کلان شهرها خریداری و تجهیز شود.

وی اضافه کرد:  تجهیز از دستگاه‌های تصویر برداری در امبولانس‌ها، قرار دادن گروه  خون O منفی در  اتوبوس آمبولانس و بالگردها، کد ۷۲۴و ۲۴۷ برای بیماران سکته مغزی و قلبی با حذف مراحل بیمارستانی، امر امدادرسانی را تسریع کرد، سامانه خاص پیامکی مخصوص ناشنوایان، از دیگر اقدامات مهم سازمان در سال گذشته محسوب می شود.

کولیوند در بخش دیگر صحبت‌های خود به تشریح برنامه‌های اینده این سازمان پرداخت و افزود: آموزش نیروی انسانی، بالا بردن مهارت نیروی انسانی و برای آموزش همگانی در مساجد و مدارس هم فعالیت‌هایی را آغاز کردیم،  مذاحراتی بادمسئولان دردارتباط باراستفاده از فضای سینما هادر زمان قبل از اکران فیلم انجام شده است، اورژانس ریلی هم  در دستور کار قرار دارد، دستگاه‌های مختلف همکاری لازم را دارند تا بتوانیم اورژانس هوایی را در تهران راه‌اندازی کنیم.

⁠⁣وی در بخش دیگر صحبت‌های خود درباره آمارهای مصدومین چهارشنبه سوری در سال گذشته اظهار داشت: سال گذشته نزدیک به ۲ هزار نفر مصدوم داشتیم که ۵ نفر فوت کردند و ۲۰ نفر نیز دچار معلولیت و تعدادی نیز دچار قطع عضو شدند. بیشترین آمار مربوط به بازو و اندام‌های فوقانی ، ۲۹ درصد آسیب دیدگی در چشم  و ۱۷ درصد آسیب دیدگی در صورت  ۹ درصد نیز دچار آسیب در اندام تحتانی شدند. مصدومین مرد ۴ برابر  بیشتر از خانم‌ها دچار آسیب می‌شوند و شایع‌ترین آسیب‌ها شامل پارگی‌ها و بریدگی‌ها است. تقریبا ۹۱ درصد مصدومین در شهرها اتفاق می‌افتد و ۳۵ درصد آسیب دیدگان از دانش آموزان هستند.

کولیوند ادامه داد: بیشترین مواد محترقه نیز ترقه است و طبق آمار ۵۶ درصد این مواد از دست‌فروشان تهیه می‌شود؛ آمار امسال تاکنون کم‌تر از سال گذشته است، اما ۷۱ درصد مصدومین بین سن ۶ تا ۱۸ سال دارند.تاکنون در کل کشور نسبت به سال گذشته تعداد مصدومین کاهش داشته و اگر مردم در این مسیر کمک کنند و اطلاعات جوانان و نوجوانان را بالاتر ببرند، این روند کاهش بیشتری نسبت به سال گذشته خواهد داشت.

کولیوند در خصوص بالگردهای دید در شب بیان کرد: در مورد بالگردهای دید در شب بودجه‌ای به ما اضافه نشده و هیچ اعتباری برای آن تصویب نشده است. یکی از کمبودهای جدی ما نداشتن بالگرد دید در شب است و متاسفم از این‌که این خدمات را در حال حاضر به علت نداشتن بودجه، در اختیار نداریم.

رئیس سازمان اورژانس کشور در ادامه به ثبت هفت رکورد جهانی در زلزله کرمانشاه، توسط این سازمان اشاره کرد و اظهار داشت:  در سال گذشته توانستیم هفت رکورد را در امدادرسانی و ارائه خدمات درمانی ثبت کنیم که شامل انتقال هفت هزار و ۳۵۰ مصدوم در کمتر ۲۰ ساعت و بدون عارضه، نصب و راه‌اندازی شش بیمارستان‌ صحرایی در کمتر از ۱۲ ساعت، تامین دارو و تجهیزات پزشکی، تامین کامل خون و فرآورده‌های خونی، انجام یک هزار و ۹۸۱ عمل جراحی موفقیت آمیز در فاصله زمانی سه روز، انجام۱۰۰ عمل پیوند عضو موفقیت آمیز و پیشگیری از هرگونه بیماری واگیر و صعب‌العلاج می‌باشند.

انتهای متن/*

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code