توقیف آمبولانس در حال ماموریت توسط پلیس راهنمایی و رانندگی

نیروهای پلیس راهنمایی رانندگی ،امروز بعدازظهر یکی از آمبولانس‌های سازمان اورژانس را در حین ماموریت توقیف و پارکینگ انتقال دادند.

آمبولانس اورژانس ۱۱۵ یاسوج در مسیر یاسوج به گچساران و در حین انجام ماموریت توسط ماموران پلیس راهنمایی و رانندگی توقیف شد.

محسن جلیل، معاون اجرایی اورژانس ۱۱۵ یاسوج در گفتگوی تلفنی با  خبرنگار رسانه خبری سلامت سپید پوش در این خصوص گفت: حدود ساعت ۱ بعدازظهر در حالیکه یکی از تیم‌های امدادی مرکز فوریت‌های پزشکی یاسوج در حال انجام ماموریت بود در مسیر یاسوج به بابا میدان و به سمت گچساران، توسط مامورین راهنمایی و رانندگی توقیف و نهایتا به پارکینگ منتقل می‌شود.

معاون اجرایی اورژانس  یاسوج در خصوص علت توقیف آمبولانس این مرکز گفت:  مامورین دلیل را نداشتن پلاک عنوان کردند و این در حالی است که آمبولانس‌های توزیع شده  به دلایلی هنوز کارهای صدور پلاکشان صورت نگرفته است ولی با مجوزهای لازم و نامه‌نگاری‌های انجام شده، اجازه تردد و انجام ماموریت را دارند و سازمان اورژانس می‌تواند از آن‌ها در خدمت رسانی استفاده کند؛ ضمن آن‌که آمبولانس‌ها دارای کدهای منحصر به‌فردی در سطح کشوری هستند، که با استعلام کد آمبولانس به راحتی به اطلاعات خودرو می‌توان دسترسی پیدا کرد و به نوعی مانند همان پلاک خودرو می‌تواند عمل کند.

وی در ادامه صحبت‌‌های خود گفت: متاسفانه علی رغم همه رایزنی‌ها و تلاش‌هایی که مدیریت استان برای ترخیص آمبولانس از پارکینگ راهنمایی و رانندگی انجام شد، نتیجه ای حاصل نشد و حتی ما را تهدید به حکم توقیف با سرنشین کردند که در نهایت فقط آمبولانس را توقیف کردند.

جلیل با اشاره به انجام ماموریت و ارائه خدمات امدادرسانی به مصدوم عنوان کرد: وظیفه اورژانس کشور امدادرسانی و نجات جان مردم است و برای انجام این مهم تمام تلاش خودش را خواهد کرد، بنابراین زمانی که آمبولانس از ادامه انجام ماموریت بازماند بلافاصله با استفاده از امداد هوایی بر بالین مصدوم که یک زن باردار بود، حاضر شدیم و پس از ارائه خدمات اولیه برای ادامه درمان به بیمارستان منتقل کردیم و خوشبختانه طبق آخرین خبر،علی رغم شرایط تهدیدکننده اولیه مصدوم، و تاخیری که در روند امدادرسانی انجام شد، در زمان تحویل به بیمارستان شرایط بیمار مساعد بود.

وی در بخش دیگر صحبت‌های خود به شرایط نامساعد جوی و زمانی اشاره کرد و افزود: این اتفاق در حالی افتاد که امروز به دلیل اولین بارندگی در شهر، متاسفانه آمار حوادث ترافیکی بالا بود و از طرفی به دلیل حادثه زلزله که اخیرا در استان کرمانشاه اتفاق افتاده است تعدادی از آمبولانس‌‌‌های ما به این مناطق اعزام شده،‌لذا  توقیف این آمبولانس در این شرایط، در کار امدادرسانی اختلال ایجاد می‌کند.

جلیل در پایان صحبت‌های خود به اهمیت بحث امداد رسانی اشاره کرد و  ما قبول داریم که قوانین راهنمایی و رانندگی در تمامی شرایط باید اعمال و رعایت شود ولی باید به این نکته توجه داشت که خودروهای امدادی از بسیاری از قوانین به دلیل بحث امدادرسانی، معاف شدند؛ از طرفی نمی‌توان در بحث امداد و نجات جان مصدومین، زمان را از دست داد، بنابراین نیاز است تا با همکاری و رایزنی بیشتر، همکاری بین نهادهای مختلف به‌خصوص با نهاد‌های امدادی بیشتر شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code