بیماری واریس سراغ چه کسانی بیشتر می رود

مطالعات جدید محققان دانشگاه استنفورد نشان می‌دهد احتمال بروز واریس در افراد قد بلند بیشتر است و به ازای هر چهار اینچ (10.6 سانتی متر) قد بلندتر، خطر ابتلا به واریس 25 درصد افزایش می‌یابد.

به گزارش رسانه خبری سلامت سپید پوش ،  واریس به کشاد شدن سیاهرگ‌ها یا تورم ورید گفته می‌شود و شایع ترین بیماری عروقی انسان است. رگ‌های واریسی به صورت رگ‌های بلند و متورم و پیچ خورده بیشتر در اندام تحتانی و زیر پوست و به رنگ آبی تیره یا بنفش دیده می‌شوند.

متخصصان معتقدند بروز واریس خطر ابتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی را افزایش نمی‌دهد و به طور کلی یک وضعیت خوش خیم است؛ ولی علاوه بر ظاهر ناخوشایند، می تواند ایجاد درد، خارش یا سوزش کند و یا به دلیل احتباس مایعات، باعث تورم پاها شود. با توجه به آمار بنیاد بیماری عروق آمریکا، این عارضه ۲۵ درصد در زنان و ۱۵ درصد در مردان شایع است.

مطالعات جدید محققان دانشگاه استنفورد نشان می‌دهد عوامل ژنتیکی در بروز این عارضه موثر است و سابقه خانوادگی می‌تواند احتمال ابتلا را افزایش دهد. از طرفی قد یکی از عوامل موثر در بروز واریس است. این مطالعه نشان می‌دهد قد بلند موجب می‌شود رگ‌ها فشار بیشتری را متحمل شوند. در ادامه آمده است مجموعه‌ای از عوامل خطر از جمله سن، جنسیت و اضافه وزن در بروز واریس دخیل هستند.

استفاده از جوراب واریس یک راه موثر برای درمان این عارضه است، جراحی لیزر نیز در حالت‌های پیشرفته توصیه می‌شود.

 

انتهای متن/*

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code