برای زنده ماندن به چه مقدار نمک نیاز داریم؟

نمک، این ماده حیاتی برای بقای بشر، یکی از چالش برانگیزترین موادی است که میزان لازم برای استفاده از آن که منجر به سلامت بدن باشد همواره با سؤال روبرو بوده است.

به گزارش رسانه خبری سلامت سپید پوش ،درحالی که سدیم برای تنظیم عملکردهای بدن مثل آبرسانی، فشار خون و کارکرد مناسب اعصاب و ماهیچه ها حیاتی است اما یکی از پرمصرف ترین مواد به ویژه در میان آمریکایی ها شناخته می شود. درحالی که یک فرد بالغ باید روزانه حداکثر ۲۳۰۰ میلی گرم سدیم مصرف کند، مصرف واقعی افراد ۳۴۰۰ میلی گرم برآورد شده است. این درحالی است که رژیم های سرشار از سدیم ارتباط نزدیکی با فشارخون بالا دارند که با افزایش ریسک حمله قلبی یا سکته مغزی همراه است.

اما واقعاً بدن ما به چه مقدار نمک نیاز دارد؟ بر اساس سازمان غذا و دارو ۱۵۰۰ میلی گرم در روز مقدار قابل قبول نمک برای افراد دچار فشار خون است. همچنین کودکان زیر سه سال نیز باید به همین مقدار نمک دریافت کنند. از سوی دیگر انجمن قلب آمریکا حداقل مورد نیاز سدیم را کمتر از ۵۰۰ میلی گرم در روز یا کمتر از مقدار یک چهارم یک قاشق چایخوری نمک اعلام کرده است.

سالمندانی که با کاهش کارکرد کلیه درگیر هستند یا داروهایی مصرف کنند که بر سطح سدیم بدنشان اثر می گذارد ممکن است با خطر هایپوناترمی یا کم سدیمی خون مواجه باشند، همچنین ورزشکارانی که مقادیر زیادی آب می نوشند اما سدیم از دست رفته با ورزش را جایگزین نمی کنند.

با این حال، این نباید موجب نگرانی افراد باشد در مورد جذب نمک کافی باشد. هرمقداری که نمک در وعده های روزانه خود دریافت کنید احتمالاً بیش از مقداری است که منجر به آسیب رسانی به سلول های شما شود.

منبع: شفقنا زندگی

 

انتهای متن/*

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code