اوضاع وخیم بازار دارویی

اوضاع وخیم بازار دارویی کشور

صنعت داروسازی کشور در سال گذشته با فراز و نشیب هایی همراه بود که باعث شد تولید کنندگان داخلی بحرانی ترین سال به لحاظ تامین منابع مالی صنعت دارو در ایران بدانند.

به گزارش رسانه خبری سلامت سپید پوش ،  آبان ماه سال جاری، دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران شروع شد. تحریم‌هایی که به گفته مقامات دولت ترامپ، علیه دولت و حکومت است و به مردم آسیبی نخواهد رساند. مقامات آمریکایی بارها در صحبت‌های خود تأکید کردند «دارو» و «غذا» مشمول تحریم‌های این کشور علیه ایران نیست؛ بااین‌حال مشکلات انتقال ارز و بازگشایی ال.سی برای واردات دارو همواره یکی از دغدغه‌های فعالان صنعت داروسازی کشور از دوره قبلی تحریم‌ها و نیز در سال ۹۷ بوده است. همین امر باعث شد تا در سالی که گذشت «کمبود» داروهای وارداتی به‌خصوص داروهای بیماران خاص به مسئله‌ای جدی در حوزه اقتصاد سلامت تبدیل شود. بحرانی که به شائبه احتکار دارو توسط واردکنندگان ختم شد.

بازار دارویی

بازار دارویی

مشکلات شرکت های دارویی و تجهیزات پزشکی کشور در تامین نقدینگی، منجر به این شد که با موافقت رهبری، ۵۰۰ میلیون یورو از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی برای پرداخت مطالبات شرکت های دارویی و تجهیزات پزشکی اختصاص یابد. موضوعی که می‌توان آن را به عنوان مهم‌ترین رویداد دارویی کشور در سال ۹۷ دانست. با این حال، از زمان اعلام این خبر توسط اسحاق جهانگیری در همایش روز ملی صادرات، فعالان صنعت داروسازی بارها در مصاحبه با رسانه‌های مختلف  نسبت به مسیر توزیع این اعتبار از طریق سازمان بیمه سلامت، ابراز نگرانی و تاکید کردند که مشکل کمبود نقدینگی در صنعت داروسازی نیازمند راهکاری اساسی است.

 

دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری درباره وضعیت کمبودهای دارویی، گفت: معمولا طبق استاندارد جهانی، کمبود یک تا ۱.۵ درصدی اقلام دارویی، طبیعی است و پیش می‌آید. گاهی مواد اولیه گران می‌شود و گاهی خط تولید یک دارو با مشکل روبرو می‌شود. طی ۱۰ یا ۱۵ سال گذشته کمبودهایی به میزان هفت یا هشت درصد در زمینه اقلام دارویی تجربه کردیم، اما بعد از اجرای طرح تحول نظام سلامت کمبود این اقلام به کمتر از یک درصد یعنی حدود ۳۵ تا ۴۰ قلم رسید.

وی افزود: با توجه به شرایط اخیر، تغییرات خاصی در بازار دارو به خصوص در ماه اردیبهشت داشتیم و همانند بسیاری از کالاها نگرانی‌هایی ایجاد شد. هنوز در حوزه مواد اولیه دارو دچار مشکل چندانی نشده‌ایم، اما ممکن است در برخی اقلام ضمیمه مثل بسته‌بندی مشکلاتی ایجاد شده باشد. در عین حال ممکن است مردم حس متفاوتی نسبت به میزان داروی موجود در بازار داشته باشند.

  بیشتر بخوانید:

بازار دارویی و مردم دارو ذخیره نکنند

دکتر داروساز و صنعت دارویی عبده زاده  با بیان اینکه متاسفانه برخی اقدام به ذخیره‌سازی بیش از حد بعضی داروها می کنند، اظهار کرد: به عنوان مثال ما داروی وارفارین را به اندازه نیاز چهار ماه کشور در بازار توزیع کردیم، اما در عرض یک هفته  این حجم دارو به پایان رسید.

عبده زاده با تاکید بر لزوم نظارت بیشتر دانشگاه های علوم پزشکی بر دارو گفت: برای مثال ۱۶ میلیون وارفارین در شهریور و مهر به اندازه نیاز ۴ ماه کشور توزیع شده است، اما با این حال براساس اعلام سامانه ۱۹۰ بیشترین تماس ها کماکان مربوط به این دارو است، بنابراین باید نظارت بر توزیع دارو دقیق تر دنبال شود.

وی بیان کرد: در حال حاضر، تامین دارو از حالت کمبود نسبی خارج شده، اما برخی موارد کمبود هنوز به طور کامل رفع نشده است که با جدیت در دستور کار قرار دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفتگو با تهران نیوز به چالش داروسازان بالینی اشاره کرد و گفت: متاسفانه امروزه بسیاری از خدمات دارو درمانی بالینی تحت پوشش بیمه نیست و برای اینکه طیف بیشتر بیماران را تحت پوشش خدمات داروسازی بالینی قرار دهیم لازم است به این مسئله توجه شود.
دهمین همایش داروسازی بالینی ایران تا ۳۱ خرداد در مرکز همایش‌های رازی در حال برگزاری است. این همایش بیست و نهم تا سی و یکم خرداد در سالن همایش‌های رازی با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته برگزار می‌شود و جدیدترین مباحث علمی و دستاوردها در حوزه داروسازی بالینی در آن مورد بحث و گفت‌و گو قرار خواهد گرفت.

 

انتهای متن/*

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code