پیرحسین کولیوند

انتقال ۱۶۹ مادر باردار پرخطر از مناطق سیل‌زده به مراکز درمانی

رئیس سازمان اورژانس کشور از انتقال ۱۶۹ مادر باردار پرخطر از مناطق آسیب دیده و متاثر از سیل و آبگرفتگی استان سیستان و بلوچستان به مراکز درمانی و بهداشتی و مناطق امن خبر داد و گفت: از این تعداد ۶۲ مادر در مراکز یادشده وضع حمل کردند.

به گزارش رسانه خبری سلامت سپید پوش ، پیرحسین کولیوند روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا اهم اقدامات حوزه سلامت در هنگام و پس از وقوع سیل در جنوب استان سیستان و بلوچستان را تشریح کرد و گفت: همزمان با بارندگی‌های اخیر در استان سیستان و بلوچستان و جاری شدن سیلاب در شهرها و روستاهای این استان که آسیب های جدی به بخش های مختلف آن وارد کرد، نیروهای اورژانس ۱۱۵ با حضور در مناطق سیل زده این استان به ارائه خدمات متنوع و مختلف حوزه سلامت در بین سیل زدگان پرداختند.

وی اعزام ۲۲ مصدوم و بیمار توسط اورژانس هوایی به مراکز درمانی، ویزیت بیش ۹۰۰ بیمار توسط تیم های واکنش سریع اورژانس در مناطق آسیب دیده، استقرار سه فروند اورژانس هوایی در مناطق آسیب دیده و استقرار ۱۵ دستگاه آمبولانس در مناطق آسیب دیده را گوشه ای از این اقدامات عنوان کرد.

رئیس سازمان اورژانس کشور اضافه کرد: همچنین طی روزهای گذشته و تا پایان روز سه شنبه ۲۴ دی‌ سال‌جاری ۴۰۰ واحد خون از استان تهران به جنوب سیستان و بلوچستان ارسال و ۵۰ تیم عملیاتی تخصصی تشکیل و به منطقه سیل زده اعزام شده اند.

کولیوند توضیح داد: توزیع هزار و ۵۴۳ قوطی شیر خشک، کنترل مواد غذایی و بازدید از مراکز تهیه و توزیع، نظارت بر دفن اجساد احشام و گند زدایی سرویس های بهداشتی و کنترل فاضلاب خانگی، واکسیناسیون آنفولانزا برای مادران و کودکان، واکسیناسیون هپاتیت A ۸۰۰ جهت کودکان زیر یکسال و ۱۲۰۰ بزرگسال، توزیع ۲ هزار سرم ضد عقرب، توزیع کیت تشخیص سریع وبا، هزار و ۲۵۲ مورد کلرسنجی، توزیع کلر یک درصد بین هزار و ۸۶۳ خانوار، گند زدایی آب به میزان ۷۳۳ متر مکعب، توزیع ست زایمان به تعداد ۲۰ ست در مراکز پرخطر، تکمیل و توزیع داروهای دپوی سل، التورو HIV در کل حوزه تحت پوشش دانشگاه، توزیع واکسن و سرم ضدهاری در کل حوزه تحت پوشش دانشگاه، آموزش به خانوارها در روستاهای دچار بحران با اولویت بیماری های گوارشی و منتقله از آب ناسالم از دیگر اقدامات انجام شده از سوی نیروهای اورژانس ۱۱۵ در حوزه سلامت در مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان بوده است.

بارش باران سیل‌آسا در جنوب شرق کشور که از شامگاه پنجشنبه ۱۹ دی آغاز شده بود، استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان را تحت تاثیر قرار داده و سبب جاری شدن سیلاب در این استان‌ها شده است.

شرایط در  سیستان و بلوچستان از سایر استان‌ها وخیم‌تر اعلام شده به طوری که میزان بارش‌ها در جنوب استان نسبت به سال گذشته ۲۶ برابر شده و در نتیجه سرریز شدن آب از پشت سدهای استان را در پی داشته است.

در سیستان و بلوچستان تعداد ۵۰۰ روستا و ۱۴ شهرستان درگیر سیل هستند و ۲۰ هزار واحد مسکونی بر اثر جاری شدن سیلاب تخریب کلی و جزئی دیده است.

امدادرسانی به روستاهای جنوب سیستان و بلوچستان تنها از طریق بالگرد و یا قایق امکان پذیر است و با وجود تلاش امدادگران، چادر، مواد غذایی بسته بندی، پتو و ملزومات پزشکی و بهداشتی از اقلام ضروری مورد نیاز مردم منطقه است.

 

انتهای متن/*

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code