افزایش شکاف‌های

افزایش شکاف‌های بودجه‌ای و خطر جهانی بازگشت اپیدمی سل

سازمان بین‌المللی پزشکان بدون مرز از خطر بازگشت اپیدمی ویروس HIV و سل در نتیجه افزایش شکاف‌های بودجه‌ای خبر داد.

به گزارش رسانه خبری سلامت سپید پوش ،  کارشناسان سازمان بین‌المللی پزشکان بدون مرز هشدار دادند: کشورهای سراسر جهان با خطر بازگشت اپیدمی ویروس HIV و سل به دلیل کاهش سرمایه‌گذاری در این حوزه‌ها مواجه هستند.

افزایش شکاف‌های

در این گزارش آمده‌ است: تغییر سریع در مدل‌های سرمایه‌گذاری روی بیماری سل و ویروس HIV یک دهه پیشرفت در مقابله با این دو بیماری را با خطر روبرو کرده‌ است. هر سال این دو بیماری به مرگ بیش از دو میلیون نفر منجر می‌شوند. همچنین در سال ۲۰۱۷ میلادی حدود ۱۰ میلیون مورد جدید ابتلا به بیماری سل گزارش شده و سال قبل نیز ۱.۷ میلیون مورد جدید ابتلا به ویروس HIV ثبت شده‌ است.

به گفته کارشناسان این سازمان، تنها پنج کشور به اهداف مد نظر جهت کاهش ۷۵ درصدی مرگ و میر ناشی از ویروس HIV تا سال ۲۰۲۰ دست پیدا کرده‌اند.

همزمان با انتقال بار مالی از اهداکنندگان بین‌المللی به کشورهای تحت تاثیر، سرمایه‌گذاری در حوزه پیشگیری، تشخیص و درمان رو به کاهش است. طبق اعلام سازمان بین‌المللی پزشکان بدون مرز این تغییر و تحول با سرعت بالا در حال رخ دادن است و کشورهای در حال توسعه برای جبراناین کمبود با مشکل روبرو هستند.

به گزارش روزنامه تلگراف، کارشناسان می‌گویند که در سال ۲۰۱۸ برای اولین بار در مدت یک دهه بودجه برنامه پیشگیری از ابتلا به ویروس HIV از منابع داخلی و بین‌المللی کاهش پیدا کرد و در کشورهایی با میزان درآمد پایین و متوسط افت حدودا یک میلیارد دلاری داشته‌ است. همچنین شکاف بودجه‌ای در برنامه پیشگیری از سل رو به افزایش است و اکنون به ۳.۵ میلیارد دلار رسیده‌ است.

 

انتهای متن/*

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code