نظام قاصدک

اصلاح نظام پرداخت قاصدک در کشور

دربازه زمانی کوتاه مدت باید طرح قاصدک برچیده و کارانه از اضافه کار تفکیک شود و در بلند مدت باید طرح فی فور سرویس اصلاح شود، زیرا بازتوزیع آن ناعادلانه و تبعیض آمیز است.

به گزارش رسانه خبری سلامت سپید پوش ، دود چند سال پیش بود که نمایندگان مجلس طرحی را با عنوان “قاصدک” به تصویب رساندند که درواقع این طرح جایگزین طرح نوین شده و بر اساس آن پرداخت حقوق پرستاران با توجه به تعرفه گذاری خدمات باید انجام شود.

در ابتدای تصویب این طرح مسئولین امر به‌گونه‌ای آن را جلوه دادند که گویی با اجرای آن نارضایتی‌های میان پرستاران کاهش می‌یابد ولی باگذشت زمان طرح قاصدک در برخی نقاط کشور به‌صورت اجباری و در برخی نیز به‌صورت اختیاری اجرا شد که بعد از مدتی نارضایتی‌های شدید پرستاران را در پی داشت.

وزارت بهداشت با اجرای این طرح درصدد آن بود تا نظام کارمزدی را جایگزین نظام روزمزدی کند ولی با اجرای این طرح در برخی نقاط کشور نارضایتی‌ها از این طرح افزایش‌یافته و پرستاران به دریافتی‌های کم خود اعتراض کردند چراکه در این روش پرداختی شکاف طبقاتی میان پرسنل مختلف بیمارستان افزایش‌یافته و به‌نوعی بی‌عدالتی حاکم می‌شود.

جالب است بدانید که طرح پرداختی مبتنی بر عملکرد یا همان قاصدک در زمان حضور ایشان در معاونت پرستاری وزارت بهداشت طراحی و با تبلیغات شهر به شهر ایشان در تبلیغات قبل از انتخابات دوره چهارم نظام پرستاری با وجود ابهامات فراوان اجرایی گردید و آن زمان میرزابیگی در تبلیغات خود از اجرای این طرح یاد میکرد و میگفت که طرح قاصدک باعث برقراری عدالت در نظام سلامت خواهد شد و مقدمه ای برای اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری میباشد !!

اکنون بعد از حدود ۵ سال از اجرای این طرح و هویدا شدن ایرادات فراوان و مغایر بودن آن با قانون ارتقای بهره وری حذف قاصدک به عنوان دستاورد به جامعه پرستاری کشور قالب میشود .

لازم به ذکر است که متاسفانه هیچ صحبتی از ام المطالبات پرستاری یعنی اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری از سوی این افراد راه یافته به سازمان نظام پرستاری مشاهده و شنیده نمیشود .

البته اسنادی هم موجود است که در دوره چهارم نیز جلسات متعددی در زمانی جناب دکتر قاضی زاده هاشمی در مورد اصلاح طرح قاصدک یا جایگزینی طرح پرداختی به شکلی دیگر برگزار شده بود که سازمان نظام پرستاری پیشنهادات بسیار مناسبی ارائه داده بود.

موضوع دیگر واگذاری صلاحیت حرفه ای به سازمان نظام پرستاری میباشد که در جلساتی که در دوره چهارم با وزیر بهداشت برگزار شد صراحتا ایشان اعلام فرمودند که با واگذاری صلاحیت حرفه ای به سازمان نظام پرستاری کاملا موافق هستند و همین عزیزان مانع از اجرای این اتفاق بودند .

اما موضوع سوم گرفتن مجوز ۹۰۰۰ نفری در استخدام کادر پرستاری را به عنوان دستاورد دوره پنجم اعلام میکنند که این امر مهم حاصل تلاش ها و پیگیری های معاونت حقوقی و پارلمانی وقت سازمان در دوره چهارم و کارگروه تشکیل شده جهت پیگیری این موضوع و جلسات متعدد سازمان با کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و وزارت و سازمان امور استخدامی کشور در اوخر دوره چهارم بود .

 

بیشتر بخوانید:

 

چندی پیش محمد میرزابیگی، رئیس سازمان نظام پرستاری در نشست خبری به مناسبت روز پرستار اعلام کرد که نظام قاصدک رفتنی است.

در این نشست محمد میرزابیگی  به تشریح وضعیت حرفه پرستاری در کشور پرداخت و گفت: پرستاران یکی از نیرو‌های زحمتکش در جامعه پزشکی محسوب می‌شوند و در صف اول خدمت به بیماران و مردم قرار دارند.

وی با اشاره به اینکه شعار ملی هفته پرستار؛ جامعه و سلامت، هویت و منزلت، رفاه و معیشت است، تأکید کرد: جامعه پرستاری بر اساس قانون مجلس و برد پرستاری نیز مبتنی بر وظایفه اعلام شده از سوی وزارت بهداشت اقدامات خوبی را در جهت اعتلای پرستاران در سراسر کشور انجام می‌دهد.

میرزابیگی گفت: یکی از وظایف پرستاری انجام رسالت حرفه‌ای است که در این راستا مردم، نظام سلامت، پرستاران و کادر پرستاری از نظر سازمان نظام پرستاری از اهمیت بالایی برخوردار است.

رئیس سازمان نظام پرستاری بیان کرد: سازمان نظام پرستاری بر اساس اولویت شورای عالی نظام پرستاری، برنامه های خود را مطرح می‌کند که در این خصوص موضوعات کمبود نیرو، نظام پرداخت و روش پرداخت قاصدک همچنین معوقات طولانی مدت پرستاران را به طور جدی دنبال می‌کند.

وی  بیان کرد: سازمان نظام پرستاری جلسات متعددی با کمیسیون بهداشت مجلس در خصوص مشکلات پرستاران برپا کرده است و اخیراً جلسه‌ای با معاون اول رئیس جمهور پیرامون مسائل مختلف انجام شده است.

میرزابیگی ادامه داد: نظام پرداخت قاصدک باید به طور کلی جمع شود و روشی جدید جایگزین این نوع پرداخت شود.

در حال حاضر ۱۲ روز است از صحبت های رئیس سازمان نظام پرستاری کشور و قولی که داده است می گذارد . باید بینیم آیا وعده ها و قول ها انجام می شود یا در حد حرف باقی می مانند .

 

“پرستاران محترم می توانند مشکلات خود را در غالب دیدگاه برای تهران نیوز ارسال کنند تا ما پیگیر مطالبات و دغدغه های آنها باشیم”

 

انتهای متن/*

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code