اشتغال زایی در بخش تجهیزات پزشکی در مناطق محروم ایران

یک فعال صنفی در بخش صنعت تجهیزات پزشکی ضمن تشریح برنامه ایجاد اشتغال در مناطق محروم گفت: علاوه بر جذب سرمایه های خرد، فراهم سازی اشتغال جوانان و نیروی کار را در مناطق محروم در دستور کار داریم .

به گزارش سپیدپوش، « بابک اسماعیلی » مدیرعامل شرکت تهران الکتریک از واحد های وابسته به سازمان اقتصادی کوثر ( بنیاد شهید و امور ایثارگران ) روز چهارشنبه در گفت وگویی افزود: برپایی کارگاه های کوچک در مناطق محروم می تواند ضمن ایجاد مهاجرت معکوس، امکان اشتغال نیروی کار را در نقاط محروم فراهم سازد.
وی یادآور شد: واحدهای تجهیزات پزشکی کشور در گذشته همواره واردکننده این بخش از صنعت بود، اما امروز توانمندی تولیدکنندگان ایرانی بگونه ای است که تولیدات خود را به اروپا ( کشور آلمان) صادر می کنند .
اسماعیلی خاطرنشان کرد: حمایت از تولیدکننده ایرانی از سوی دولت زمینه آن را فراهم می سازد تا شرکت های ایرانی با قابلیت و توان تولیدات لازم، محصولات قابل رقابت را با مشابه خارجی به بازار عرضه کنند.

** برنامه صادرات مجدد از مناطق آزاد
این فعال صنفی معتقد است: امروز جمهوری اسلامی به توانمندی لازم برای تولید محصولات مصرفی در عرصه پزشکی و نیز تولیدات «های تک»(فناوری بالا) با کیفیت بالا دست یافته، اما اندیشه صادرات مجدد در مناطق آزاد از گزینه های روی میز است .
مناطق قشم، کیش، ماکو، ارس، انزلی، اروند و چابهار هفت منطقه آزاد تجاری – صنعتی کشور محسوب می شوند و علاوه بر آن ۶۴ منطقه ویژه اقتصادی در سطح کشور معرفی شده است.
سال گذشته میزان صادرات تجهیزات آزمایشگاهی ساخت داخل به وزن ۲۰ هزار تن و به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار اعلام شد.

** مزیت معافیت مالیاتی
اسماعیلی گفت : واقعیت اینکه تولید کننده در مناطق آزاد از معافیت مالیاتی برخوردار است، بنابراین می توان تولیدات مصرفی پزشکی را از طریق مناطق آزاد به کشورهای منطقه صادر کنیم .

** ایران قادر به پاسخگویی نیاز منطقه
مدیرعامل تهران الکتریک یادآور شد: ایران قادر است نیاز کشورهای منطقه در زمینه تجهیزات پزشکی را مطابق استاندارد روز دنیا فراهم کند و اکنون بازارهای عراق و افغانستان را مورد بررسی قرار داده و با ریشه کنی جریان تکفیری داعش از سوریه، این کشور نیز از صادرات کشورمان در این بخش برخوردار خواهد شد.

** چین، هند و پاکستان رقبای جمهوری اسلامی
وی تصریح کرد: موضوع حفظ کیفیت و نرخ های رقابتی از فاکتورهای مهم برای تداوم حضور ایران در بازارهای بین المللی است و اکنون کشورهای چین، هند و پاکستان در بازار های مشترک با ایران رقابت دارند و تولیدات خود را از نظر قیمت پایین تر عرضه می کنند و ضروری است نسبت به این مهم چاره اندیشی شود.

** شفاف سازی سیاست ایران در تجارت جهانی
اسماعیلی گفت: موضوعی که جمهوری اسلامی نسبت به آن باید شفاف سازی کند، مساله الحاق یا نپیوستن به سازمان تجارت جهانی ( WTO ) است، زیرا راهبرد در این ارتباط اهمیت بسزایی دارد، تا تولید کنندگان برنامه تولید و صادرات خود را بدانند.

** غفلت از دیپلماسی اقتصادی پیامد واگذاری بازار
این فعال صنفی تاکید کرد: موضوع مهم دادوستد های بین المللی، داشتن دیپلماسی اقتصادی فعال است، امروز دولت افغانستان با ایران ارتباط خوبی دارد، اما تاکنون از این حسن رابطه برای حضور فعال تجار و صادرکنندگان استفاده نشده و رقیبان کشورمان بشدت در این زمینه تلاش می کنند.

** ایجاد مراکز درمانی ایرانی در مسیر راهپیمایی اربعین
وی موضوع استقبال میلیونی هموطنان را در سال های گذشته برای راهپیمایی روز اربعین و زیارت کربلای معلی یادآور شد و گفت: این ظرفیت گسترده نیازمند دایر کردن مراکز درمانی متعدد از سوی کشورمان است و در واقع نیاز به جای کار وسیع دارد، اما تاکنون سیاست مشخصی اتخاذ نشده است.
به گزارش ایرنا،اکنون بعداز قاچاق اسلحه و مواد مخدر، بازار تجهیزات پزشکی به دلیل حاشیه سود خوبی که دارد، به آن توجه ویژه ای می شود .
ظرف پنج تا ۶ سال گذشته جمهوری اسلامی در زمینه تجهیزات پزشکی و محصولات مصرفی این بخش رشد شتابان یافته، اما جامعه پزشکی کشور رویکرد به برندهای اروپایی دارند .
مهم‌ترین راهکار در شرایط فعلی معرفی مستمر تجهیزات پزشکی کشورمان در قالب نمایشگاه‌های تخصصی – اختصاصی و تخصصی – بین‌المللی در کشورهای هدف ارزیابی می شود و کشورهای عراق و حاشیه خلیج فارس می تواند از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد . ایرنا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code