اجلاس وزرای بهداشت مدیترانه شرقی با حضور رئیس جمهوری افتتاح می‌شود

دبیر شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت مدیترانه شرقی گفت: مراسم افتتاحیه شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت مدیترانه شرقی صبح سه شنبه با حضور رئیس جمهوری، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت و رئیس دفتر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت برگزار می‌شود.

به گزارش رسانه خبری سلامت سپید پوش ، حسن اسدی لاری با اعلام این خبر افزود: یکی از اتفاقات بسیار مناسب امروز، بازدید تدروس، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت از یک مرکز جامع خدمات سلامت در تهران بود. آقای تدروس به شدت تحت تاثیر نحوه ارائه خدمات و نگهداری اطلاعات و مدیریت اطلاعات سلامت و جمعیت تحت پوشش مراکز قرار گرفت که باعث افتخار نظام سلامت ایران است.

اجلاس وزرای بهداشت مدیترانه شرقی با حضور رئیس جمهوری افتتاح می‌شود

وی بیان کرد: همچنین امروز در همایش پوشش همگانی سلامت، افتخارات و اهداف پوشش همگانی سلامت در ایران بیان شد و وزیر بهداشت نیز برنامه‌های جدید کشور را در زمینه مراقبت‌های اولیه سلامت، توجه به بیماری‌های واگیر را اعلام کرد. اقدام بسیار جالب دیگر که توسط وزیر بهداشت در همایش پوشش همگانی سلامت مطرح شد این‌که قرار است نظام آموزش پزشکی به صورت جامعه محور شود.

شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شراقی با حضور ۲۱ کشور منطقه از ۲۲ تا ۲۵ مهر ماه ۹۸ به مدت ۳ روز در هتل پارسیان آزادی تهران برگزار می‌شود.

اجلاس وزرای بهداشت مدیترانه شرقی با حضور رئیس جمهوری افتتاح می‌شود

فشار آمریکا مانع برگزاری اجلاس بین‌المللی وزرای بهداشت در ایران نشد

-وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اجلاس وزرای بهداشت کشورهای مدیترانه شرقی در حالی در تهران برگزار می‌شود که آمریکا فشار می‌آورد تا در ایران هیچ اجلاس و گردهمایی منطقه‌ای و بین‌المللی برگزار نشود، اما استقبال گرم وزرای کشورهای مدیترانه شرقی و مدیرکل سازمان جهانی بهداشت از این اجلاس، برای ایران یک دستاورد بزرگ است.

سعید نمکی در حاشیه همایش پوشش همگانی سلامت که با حضور مدیرکل دفتر مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت و جمعی از وزرای بهداشت عضو این دفتر در مرکز همایش‌های رازی علوم پزشکی ایران برگزار شد، افزود: در این اجلاس موارد مهمی از جمله مظلومیت مردم ایران به دلیل فشار تحریم‌ها بر اقتصاد کشور و اقتصاد سلامت و همچنین تهیه مایحتاج مردم مانند دارو و تجهیزات پزشکی بررسی می‌شود. در این اجلاس بیانیه‌ای به نام «بیانیه تهران»  تصویب خواهد شد که سال‌ها به عنوان یک سند با درخشش نام تهران در اسناد سازمان جهانی بهداشت خواهد درخشید.

وزیر بهداشت با اشاره به تصویب طرح «هر خانه، یک پایگاه سلامت» بیان کرد: با همکاری همکارانم در وزارت بهداشت با هدف جامعه محور کردن خدمت در نظام سلامت، حدود ۲۰ میلیون داوطلب از خانوارها را انتخاب می‌کنیم و آموزش‌های لازم را به آنها ارائه و دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی را درگیر مسائل خانواده‌ها خواهیم کرد.

نمکی افزود: پویش ملی کنترل فشار خون یکی از رویکردهایی بود که در عرصه جهانی تاثیرات بسیار مثبتی داشت.  این طرح یکی از محورهای موفقی است که در این اجلاس به صورت الگو مورد توجه قرار گرفته و به سایر کشورها عرضه می‌شود.

وی درباره برنامه‌های وزارت بهداشت برای حل مشکل نیروی پزشکی و متخصص در مناطق محروم نیز گفت: گزینش پزشک عمومی و ظرفیت برای مناطق محروم از یک سو و ایجاد انگیزه‌های لازم برای ماندگاری تیم پزشکی در نقاط کمتر برخوردار از برنامه‌هایی است که دنبال می‌کنیم و اعتقاد داریم که با توزیع مناسب و ایجاد انگیزه و همچنین فارغ التحصیلان سهمیه‌های بومی، از اواخر سال ۹۹ کشور با چالشی به نام کمبود پزشک در مناطق محروم روبه‌رو نخواهد بود.

وزیر بهداشت درباره تعاملات ایران با سایر کشورهای منطقه مدیترانه شرقی برای تقویت همکاری‌های دارویی اظهار داشت: در این اجلاس نشست‌های دو جانبه‌ای با کشورهایی مانند لیبی، افغانستان، عراق و برخی کشورهای دیگر برای تقویت همکاری‌های دارویی داشته یا داریم و امیدوارم در راستای تقویت صادرات محصولات دارویی گام‌های مهمی برداریم.

 

انتهای متن/*

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code