ابهامات طرح تربیت پرستار بیمارستانی برطرف شد

رئیس سازمان نظام پرستاری: سوء تفاهم‌ها در خصوص طرح استفاده از ظرفیت بیمارستان‌ها در تربیت دانشجوی پرستاری طی نشست مشترک با مسئولین وزارت بهداشت رفع شد.

به گزارش سپیدپوش، در جلسه هماهنگی مسئولان وزارت بهداشت و سازمان نظام پرستاری ابهاماتی که درباره توسعه همکاری بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی درمانی با دانشکده‌های پرستاری و مامایی برای آموزش و تربیت دانشجویان پرستاری مطرح بود به دقت واکاوی و توافق‌هایی در این زمینه حاصل گردید.

علی‌محمد آدابی رئیس سازمان نظام پرستاری با اشاره به برگزاری جلسه هماهنگی مسئولان نظام پرستاری و اعضای شورای عالی نظام پرستاری با مسئولان وزارت بهداشت از جمله معاون آموزشی، معاون برنامه‌ریزی، معاون پرستاری و ریاست کارگروه آموزشی پرستاری منطقه آمایشی ۷، اظهار داشت: تشکیل کارگروه مشترک برای بررسی و مدیریت اجرای طرح استفاده از ظرفیت بیمارستان‌ها در تربیت دانشجوی پرستاری از جمله مصوبات این نشست بود و مقرر شد بیمارستان‌های متقاضی و شرایط تربیت دانشجو در این بیمارستان‌ها توسط این کارگروه مورد بررسی قرار گیرد.

رئیس سازمان نظام پرستاری گفت: همچنین مقرر شد دانشکده‌هایی که بیمارستان‌های آن شرایط آموزش بالینی دانشجو را در حال حاضر ندارند، باتوجه به شرایط استاندارد در آئین‌نامه تغییراتی ایجاد و نواقص را برطرف کنند و پس از رفع این نواقص رئیس دانشکده پرستاری مربوطه با این بیمارستان‌ها قرارداد همکاری منعقد نماید.

وی افزود: دانشجویان این شیوه از آموزش پرستاری در ۵/۱ الی ۲ سال اول تحصیلشان باید دروس تئوری را در دانشکده مربوطه طی کنند و در این مدت بیمارستان‌هایی که واجد شرایط نیستند می‌توانند نسبت به رفع نواقص اقدام نمایند تا آموزش بالینی دانشجویان در این بیمارستان‌ها صورت گیرد.

آدابی در ادامه سخنان خود به همکاری نظام پرستاری با دبیرخانه‌های مناطق آمایشی اشاره کرد و اظهار داشت: در این جلسه مقرر شد هیات مدیره‌های پرستاری هر استان نفرات خود را پیشنهاد دهند تا جهت همکاری از سوی سازمان نظام پرستاری معرفی گردند.

وی در ادامه گفت: باتوجه به برنامه وزارت بهداشت برای برآورد نیروی انسانی مورد نیاز، در این نشست مقرر شد کار‌شناسان سازمان نظام پرستاری و رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان در خصوص تعیین ظرفیت واقعی کمبود پرستار کشور جلسه‌ای داشته باشند.

رئیس سازمان نظام پرستاری تصریح کرد: طبق توافق بعمل آمده در این نشست کار‌شناسان سازمان نظام پرستاری در راستای همکاری‌های آموزشی فی ما بین وزارت بهداشت و نظام پرستاری در خصوص واگذاری آموزشهای مهارتی به سازمان نظام پرستاری و همچنین تاسیس رشته‌های جدید وابسته به پرستاری جلساتی را با مسئولین مربوطه در وزارت بهداشت خواهند داشت.

آدابی با رد شایعات و فضا سازی‌ها پیرامون آئین‌نامه استفاده از ظرفیت بیمارستان‌ها در تربیت دانشجوی پرستاری و ادعاهای مطرح شده درباره خروج آموزش پرستاری از دانشکده‌ها، اظهار داشت به‌هیچ‌وجه مفهوم این آئین نامه این نبوده است که آموزش پرستاری از حیطه آکادمیک خارج شود بلکه کما فی السابق آموزش‌های تئوری در دانشکده‌ها برگزار می‌شود و فقط فیلد بالینی آن یعنی عرصه کار آموزی و کارورزی با توجه به کمبود‌هایی که بعضی از بیمارستانهای تابعه دانشگاه‌ها دارند، طبق مفاد این آئین نامه در بیمارستانهایی که حائز استاندارد‌های لازم هستند برگزار خواهد شد. ایلنا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

2 دیدگاه

  1. پرستار پاسخ

    این طرح از اصل و ریشه اشتباه است وهدف آن ضربه زدن به پرستاری است لطفا زیر بار رفع نواقص نروید که فریبی بیش نیست.اگر شرایط خوبی برای پرستاران فراهم شود مهاجرت نمیکنند و ناز پرستاری رفع میشود شما حمال بله قربانگو میخواهید تربیت کنید نه پرستار با سواد و با تجربه که با شما به نفع بیمار مخالفت کند

  2. پرستار پاسخ

    این طرح از اصل و ریشه اشتباه است وهدف آن ضربه زدن به پرستاری است لطفا زیر بار رفع نواقص نروید که فریبی بیش نیست.اگر شرایط خوبی برای پرستاران فراهم شود مهاجرت نمیکنند و ناز پرستاری رفع میشود شما حمال بله قربانگو میخواهید تربیت کنید نه پرستار با سواد و با تجربه که با شما به نفع بیمار مخالفت کند.واقعا متاسفم برای مسیولان پرستاری که دست پرورده امثال دکتر قاضی زاده هستند