سلامت

آموزش بیش از ۵ میلیون سفیر سلامت خانوار در کشور

سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت از وجود بیش از ۵ میلیون سفیر سلامت خانوار در کشور که آموزش‌های لازم را دریافت کرده‌اند، خبر داد.

به گزارش رسانه خبری سلامت سپید پوش ،  دکتر شهرام رفیعی‌فر گفت: در حال حاضر بیش از ۵ میلیون سفیر سلامت خانوار تربیت شده‌اند و تلاش می شود تا با افزایش کیفیت آموزش و توسعه مشارکت سفیران سلامت در ارایه مراقبت های بهداشتی، شاهد ارتقای عادلانه سلامت در جامعه باشیم.

سلامت

وی اظهار داشت: نتایج مطالعه بیماری های غیرواگیر و عوامل خطر آن در کشورمان در سال ۱۳۹۵ نشان می دهد ۱۱.۹۲ درصد افراد جامعه از بیماری دیابت رنج می برند، ۲۷.۹۶ درصد افراد تری گلیسرید بالا دارند و شیوع فشارخون بالا در ایرانیان ۲۶.۴ درصد است که دلیل اصلی آن مصرف بیش از حد نمک گزارش شده است.

سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت گفت: ۱۰.۴۷ درصد ایرانی ها مصرف نمک زیاد دارند که با مصرف زیاد نمک و افزایش فشارخون، میزان سکته قلبی و مغزی نیز بالا خواهد رفت. با کاهش مصرف نمک به کمتر از ۵ گرم در روز، می توان میزان سکته قلبی و مغزی را به یک سوم در جامعه کاهش داد. همچنین نتایج این بررسی حاکی از آن است که ۵۶.۳۶ درصد از مردم کشورمان بی تحرک هستند، ۲۲.۷۵ درصد چاق هستند.

رفیعی‌فر افزود: انتظار می‌رود هر ایرانی بالغ، حداقل ۳ واحد سبزی و ۲ واحد میوه در روز مصرف کند در حالی که تنها ۱۷.۲ درصد از مردم میوه به میزان مناسب مصرف می کنند و درصد افرادی که سبزی به میزان مناسب مصرف می کنند ۴۲.۱۳ است.

وی بیان کرد: یکی از عوامل خطر در رژیم غذایی، مصرف فست فودهاست که متاسفانه در کشورمان رایج شده است؛ بطوریکه  ۱۲.۷۷ درصد مردم فست فود مصرف می کنند و همانگونه که می دانیم فست فودها حاوی موادی است که برای سلامتی مضر هستند. ۱۰ درصد ایرانیان سیگار مصرف می کنند (۰.۹۳ درصد از زنان و ۲۰ درصد از مردان)

وی ادامه داد: بخش بزرگی از تمام این عوامل خطر و بیماری‌ها مرتبط با سبک زندگی است که با خودمراقبتی که یک حق و مسئولیت فردی، خانوادگی و اجتماعی است قابل پیشگیری و کنترل است.

سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت که این مطالب را در راستای آموزش سفیران سلامت خانواده بیان می‌کرد، گفت: «خودمراقبتی» شامل اعمالی اکتسابی، آگاهانه و هدفدار است که مردم در خانه، محل کار و جامعه برای مراقبت از سلامت خود، خانواده و جامعه انجام می‌دهند، نیازهای جسمی، روانی و اجتماعی خود را برآورده سازند، از بیماری ها یا حوادث پیشگیری کنند، ‌بیماری‌های مزمن را مدیریت کنند و از سلامت خود بعد از بیماری حاد یا ترخیص از بیمارستان، حفاظت کنند.

وی افزود: از سوی دیگر شاخص سواد سلامت در ایران طبق بررسی انجام شده در سال ۹۳ نشان داده است که از هر دو نفر ایرانی، یک نفر سواد سلامت محدود دارد. از پیامدهای ناشی از کم سوادی افراد در حوزه سلامت می توان به فقر مهارت‌های خودمراقبتی، استفاده کمتر از خدمات پیشگیری، انتخاب های ضعیف سلامت، تأخیر بیشتر در تشخیص ها، فهم کمتر از وضعیت های پزشکی، پایبندی کمتر به دستورالعمل های پزشکی، افزایش خطر بستری شدن، وضعیت سلامت جسمی و روانی ضعیف تر، افزایش خطر مرگ و هزینه های مراقبت سلامت بیشتر اشاره کرد.

رفیعی فر تصریح کرد: به منظور ارتقای سواد سلامت مردم و بهبود فرهنگ سلامت، برنامه ملی خودمراقبتی در دفتر آموزش و ارتقای سلامت، معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال ۱۳۹۳ طراحی شد تا با آموزش افراد داوطلب هر خانواده، محله و مراکز آموزشی از مشارکت آنان به عنوان سفیران سلامت، استفاده شود.

وی خاطر نشان ساخت: براساس این برنامه، در هر خانواده یک نفر به عنوان سفیر سلامت خانوار (فردی داوطلب با حداقل ۸ کلاس سواد خواندن و نوشتن) انتخاب و توسط تیم سلامت که شامل پزشک، ماما، مراقب سلامت و بهورز است آموزش می بینند تا مراقب سلامت خود، خانواده، همسالان و جامعه باشد.

وی با اشاره به اینکه برای آموزش سفیران سلامت خانوار، مجموعه ای از راهنماهای خودمراقبتی از جمله راهنمای خودمراقبتی در ناخوشی‌ جزیی،   راهنمای خطرسنجی سکته های قلبی، مغزی و سرطان، راهنمای سبک زندگی سالم تدوین شده است، گفت: در هر کدام از راهنماهای خودمراقبتی سعی شده است اطلاعات خودمراقبتی لازم برای اصلاح سبک زندگی، مدیریت بیماری مزمن و ناخوشی های جزیی ارایه شود.

وی ادامه داد: به عنوان مثال در راهنمای خودمراقبتی در ناخوشی‌ جزیی، برای گروه های سنی مادران، نوزادان، کودکان، نوجوان و بزرگسالان مطالبی همچون شیردهی، زردی، مراقبت از بندناف، بثورات پوشک، گریه نوزاد، آبریزش چشم، آبریزش بینی، سرفه، تغییرات پوستی نوزاد، ایمن سازی، رشد و تکامل و مواردی از این قببیل آموزش داده می شود.

سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت بیان داشت: در خودمراقبتی در خطرسنجی سکته‌های قلبی، مغزی و سرطان نیز مطالبی همچون خطرسنجی سکته‌های قلبی- عروقی، پیشگیری و کنترل فشارخون بالا، پیشگیری و کنترل چربی بالای خون، پیشگیری از چاقی و اضافه وزن، پیشگیری و کنترل دیابت، تغذیه سالم، پیشگیری از کم تحرکی، پیشگیری و کنترل سرطان آموزش داده می‌شود.

وی در خصوص وظایف سفیر سلامت خانوار گفت: فراگیری و استفاده از مطالب راهنمای خودمراقبتی برای مراقبت از سلامت خود، خانواده، همسالان و جامعه، انتقال اطلاعات و دانش سلامت از پایگاه‌های سلامت و خانه‌های بهداشت به اعضای خانواده و دوستان، رعایت سبک زندگی سالم مانند داشتن تغذیه سالم، افزایش تحرک بدنی، پیشگیری از مصرف دخانیات و بکارگیری مهارت‌های زندگی نظیر کنترل خشم و استرس توسط خود و اعضای خانواده، مراجعه آگاهانه به مراکز ارایه خدمات بهداشتی و درمانی و پزشک خانواده، وظایف این سفیران است.

رفیعی‌فر تصریح کرد: علاوه بر آموزش سفیران سلامت خانوار توسط تیم سلامت، سایر روش‌های آموزشی نظیر استفاده از راهنماهای خودآموز، آموزش مجازی، آموزش از طریق صدا و سیما و پویش‌های ملی ترویج سبک زندگی سالم نیز در حال اجرا است.

 

انتهای متن/*

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code